Fundusze Unijne

Zasady zarządzania stresem

Stres jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się ludzie w dzisiejszych czasach. Dotyka osób wszędzie, bez względu na wiek, płeć czy zawód. Stres, jak każdy dobrze wie, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, jeśli utrzymuje się zbyt długo i jest zbyt silny. Nieleczony może prowadzić do dolegliwości bólowych w różnych częściach ciała (szczególnie głowy), przemęczenia, drażliwości oraz nawet depresji. Aby w miarę możliwości złagodzić stres, można użyć pewnych metod. Należy mieć jednak na uwadze, że życie bez stresu jest niemożliwe; musi on nam od czasu do czasu towarzyszyć, a w niektórych momentach potrafi nawet motywować. Chodzi więc o złagodzenie negatywnego rodzaju stresu – wynikającego z konfliktów, napięcia w domu lub w pracy, ważnych wydarzeń itp.

Identyfikacja źródła stresu

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem, jest określenie źródła stresu oraz momentu, w którym on się rozpoczął. O wiele łatwiej radzić sobie ze stresem, kiedy się go rozumie. Kluczowe jest również zidentyfikowanie swoich reakcji na stres – może to być kołatanie serca, bóle głowy, bóle mięśni, problemy gastryczne i wiele innych.

Redukcja hałasu

Hałas, chaos i zamieszanie sprzyjają stresowi, dlatego niezwykle pomocne może okazać się wyłączenie telewizora, komputera lub spędzenie czasu w jakimś cichym, spokojnym miejscu, z dala od zgiełku miasta.

Dobre zarządzanie czasem

Pośpiech generuje stres. Gdy ma się natłok rzeczy do zrobienia, można poczuć się przez nie pochłoniętym, dlatego dobrze jest przysiąść na chwilę i popracować nad organizacją czasu i obowiązków; ustalić, które rzeczy są priorytetowe, a które nie. Wbrew pozorom, sporządzenie grafiku i klasyfikacja rzeczy na ważne i mniej ważne może pokazać, że mamy więcej czasu niż myśleliśmy

Oderwanie się

Trudno funkcjonować normalnie, gdy myśli się jedynie o sytuacji stresowej. Ważne jest, żeby bez względu na to, jak bardzo jest się zajętym, znaleźć kilka minut na rozerwanie się i odwrócenie uwagi od niepokoju. Obejrzenie filmu, zjedzenie ulubionego posiłku lub wyjście na rower pozwoli odpocząć od natrętnych myśli. W szczególności przydatna jest aktywność fizyczna, ponieważ pozwala ona rozładować napięcie wywołane stresem oraz wydzielić endorfiny.

Racjonalne podejście do problemu

Umysł potrafi niekiedy wyolbrzymiać sytuacje oraz kreować czarny scenariusz. Dobrze jest więc przysiąść nad problemem, opisać go suchymi faktami oraz opracować racjonalne rozwiązania, a następnie opracować kroki, jakie należy podjąć. Należy pamiętać, aby skupić się na tym, nad czym ma się kontrolę. Wiele osób stresuje się (niepotrzebnie) rzeczami, na które nie mają wpływu.

Stosowanie technik oddychania

Są szczególnie przydatne, jeśli stresujemy się przed jakąś sytuacją, np. przed wystąpieniem publicznym. Jedną z bardziej pomocnych technik jest technika 4-7-8. Należy ustawić się w wygodnej pozycji, następnie wdychać nosem powietrze przez 4 sekundy, wstrzymać oddech przez 7 sekund, oraz wydychać je przez usta przez 8 sekund.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn