Fundusze Unijne

Jazda na rowerze – 9 korzyści dla Ciebie

Wystarczy poświęcić na przejażdżki rowerowe ok. 45 minut 3 razy w tygodniu, by móc cieszyć się szeregiem korzyści dla zdrowia. Oprócz tego rower jest też tanim i ekologicznym środkiem transportu, wspaniałym hobby zwłaszcza dla pracujących przy biurku, a także pomocnikiem w walce ze stresem. Sprawdź, dlaczego jazda na rowerze powinna znaleźć się w Twoim tygodniowym planie aktywności.

Zdrowy układ krążenia

Podczas treningu wzrasta tętno, dzięki czemu szybciej krąży Twoja krew. To wspomaga kondycję serca i całego układu krwionośnego oraz zapobiega groźnym chorobom układu krążenia. Dzięki regularnym ćwiczeniom możesz uchronić się przed miażdżycą, zawałem serca czy udarem. Jazda na rowerze to także świetny wybór dla osób, które mają skłonność do powstawania żylaków i zakrzepów i chcą im zapobiegać.

Wzmocnienie mięśni

Podczas jazdy na rowerze pracują przede wszystkim nogi. Wzmacniamy więc mięśnie łydek, ud i pośladków. To jednak nie wszystko. W czasie treningu intensywnie pracują także mięśnie brzucha (również te odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa) i rąk. Jazda na rowerze wzmocni więc całe Twoje ciało. Efekt? Więcej siły, lepsza postawa i zmniejszone bóle kręgosłupa. To ostatnie z pewnością przekona tych z nas, dla których do tej pory jedynym sportem było wyczynowe pisanie na klawiaturze komputera i później kręgosłup dawał im to boleśnie odczuć.

SQDA bezpieczna jazda na rowerze - checklista

Walka z nadwagą a jazda na rowerze

Jazda na rowerze to idealny sposób na spalanie kalorii. W zależności od tego, na jak intensywny trening postawisz, możesz „zgubić” od około 300 do nawet 800 kalorii. Nie lubisz odmawiać sobie drobnych słodkich przyjemności lub pizzy w gronie przyjaciół? Jazda na rowerze pomoże Ci utrzymać prawidłową wagę.

Odciążenie stawów i kości

Trening na rowerze nie obciąża stawów tak jak np. bieganie, przez co jest bezpieczniejszym wyborem, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z problemami ze stawami lub znaczną nadwagą. Jeżeli potrzebujesz sportu, który pozwoli Ci zadbać o zdrowie i sylwetkę, ale nie obciąży układu ruchu, jazda na rowerze jest naprawdę doskonałym wyborem.

Wspólne aktywne spędzanie wolnego czasu

Wycieczka rowerowa z przyjaciółmi lub rodziną to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu. W tym przypadku nie tylko dbamy o więzi z najbliższymi, ale i ich oraz swoje zdrowie. Podczas wycieczki w spokojne miejsce warto zatrzymać się w ładnej okolicy i urządzić piknik.

SQDA jazda na rowerze - zdrowie kręgosłupa i układu krwionośnego
Wspólne aktywne spędzanie czasu to świetny pomysł

Gładsza skóra, mniej widoczny cellulit

Tzw. pomarańczowa skórka to częsty kobiecy problem. Dotyczy głównie tych kobiet, które mają problemy z nadwagą, prowadzą siedzący tryb życia, palą, a w ich diecie jest nadmiar cukru i soli. Nierówna walka z cellulitem spędza Ci sen z powiek? Bez ćwiczeń się nie obejdzie. Do zdrowej diety i kosmetyków o działaniu antycellulitowym dołącz jazdę na rowerze, a efekty przyjdą znacznie szybciej.

Odprężenie, redukcja stresu

Wysiłek powoduje wzrost wydzielania w organizmie endorfin, zwanych także „hormonami szczęścia”. Zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dawka ruchu, ma wpływ na psychikę. Podczas jazdy na rowerze dotleniamy cały organizm, w tym także mózg. Przejażdżki zredukują u Ciebie poziom stresu, pomogą w zwalczaniu lęków, stanów depresyjnych.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto pamiętać – jazda na rowerze może poprawiać pamięć, rozumowanie i umiejętność planowania.

Dobry sposób na lepsze poznanie okolicy

Jesteś jedną z tych osób, które zapytane o drogę 50 metrów od domu prędzej powiedzą, że są tu tylko przejazdem niż wskażą właściwy kierunek? Wycieczki rowerowe to okazja do lepszego poznania okolicy, w której mieszkasz. Być może odkryjesz dzięki temu jakieś ciekawe miejsce?

Oszczędność pieniędzy

Przyprawiające o ból głowy ceny benzyny niejedną osobę nakłoniły do poszukiwania innych środków transportu. Jeżeli masz możliwość, dojeżdżaj do pracy rowerem. Nie tylko zadbasz o zdrowie, kondycję i środowisko, ale możesz też zaoszczędzić pokaźną sumę.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn