Fundusze Unijne

Zdrowe ciało kluczem do dłuższego życia

Jakie znaczenie w kontekście naszego zdrowia ma analiza składu ciała? Wydawałoby się, że żadne, że jest to tylko ciekawostka i zabawa. Okazuje się jednak, że parametry tj. waga, BMI, ilość tkanki tłuszczowej, w tym tkanka tłuszczowa trzewna oraz nawodnienie organizmu, mogą dać nam odpowiedź w jakiej bieżącej kondycji jest nasze ciało.

Uzyskane parametry będą bazą wiedzy, wyznacznikiem kierunku dalszych działań, motywacją do przyjrzenia się codziennym przyzwyczajeniom i stylowi życia, ale też podpowiedzią czy konieczne będzie pogłębienie analizy i wykonanie dodatkowych badań.

BMI (Body Mass Indeks)

Zwiększony współczynnik BMI (proporcja wagi do wzrostu) oznacza zagrożenie chorobami metabolicznymi związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca. Natomiast obniżony współczynnik BMI może skutkować brakiem miesiączkowania u kobiet, zaburzeniem gospodarki hormonalnej, anemią, anoreksją i niepłodnością.

Jest to parametr, który można wyliczyć samodzielnie na podstawie opracowanego wzoru.

Poziom tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa pełni głównie funkcję magazynującą i najczęściej kojarzona jest z czymś niechcianym. Tymczasem tłuszcz w odpowiednich proporcjach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tłuszcze obecne we krwi to zasób energii, budulec komórek i ochrona przed utratą ciepła w niskich temperaturach. Tkanka podskórna skutecznie chroni też narządy wewnętrzne (nerki i wątroba) przed urazami zewnętrznymi, amortyzuje uderzenia, upadki i wstrząsy.

Otrzymany wynik pozwala określić najbardziej newralgiczne partie ciała, nad którymi trzeba popracować za pomocą odpowiedniej diety i treningu, który to powinien być dostosowany do kondycji i ograniczeń, aby wyeliminować ryzyko przeciążeń i kontuzji.

Poziom tkanki beztłuszczowej (mięśnie, narządy wewnętrzne, płyny ustrojowe i kości)

Tkanka beztłuszczowa charakteryzuje się stałym poziomem nawodnienia, więc jej zmiana wiąże się z rozwojem (lub redukcją) tkanki mięśniowej. Jej odpowiedni poziom warunkuje dobrą przemianę materii. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej rośnie zapotrzebowanie na energię, co pomaga w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej i masy ciała.

Trzewna tkanka tłuszczowa

Trzewna tkanka tłuszczowa to tłuszcz zgromadzony wewnątrz jamy brzusznej, wokół najważniejszych organów wewnętrznych. Jej nadmiar upośledza pracę płuc, serca, wątroby oraz nerek, może także powodować cukrzycę typu II oraz wszystkie towarzyszące jej powikłania.

Z wiekiem, mimo stałej masy ciała tkanka tłuszczowa przesuwa się właśnie w okolice brzucha. Wynik może potwierdzić dobrą kondycję i brak zagrożenia zachorowaniem na powyższe schorzenia, ale może też wskazywać na konieczność zmiany stylu życia poprzez modyfikację diety i ćwiczenia.

Zawartość wody w organizmie

Woda odgrywa istotną rolę w wielu procesach organizmu i występuje w każdej komórce, tkance oraz każdym narządzie. Utrzymanie prawidłowego jej poziomu zapewnia efektywne funkcjonowanie organizmu. Wynik procentowy pokazuje nam, jak dobrze jesteśmy nawodnieni.

Zbyt niskie nawodnienie może powodować bóle głowy, skurcze mięśni, zmęczenie, zaparcia, wysuszanie się skóry, a nawet bóle migrenowe. Należy pamiętać, aby wypijać ok. 2,5 litra wody dziennie.

W trakcie pracy nad naszym ciałem i poprawą parametrów, ważne jest kompleksowe działanie. Zmiana przyzwyczajeń, aktywność fizyczna i odpowiednia, zbilansowana dieta muszą iść w parze z profilaktyką i systematyczną kontrolą lekarską ale też rezygnacją z tego co szkodzi, czyli np. z używek.