Fundusze Unijne

Case study: Dzień kobiet w pracy – działania prozdrowotne w firmie

Prowadzisz firmę i zatrudniasz w niej kobiety? Dzień kobiet to doskonała okazja do tego, by docenić żeńską część zespołu. Warto przy tym postawić na praktyczne, oryginalne prezenty, które pomogą zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracownic. W jaki sposób Dzień Kobiet w pracy świętowano w firmie naszego Klienta?

Kim był nasz Klient?

W poszukiwaniu praktycznego prezentu dla pracownic z okazji Dnia Kobiet zgłosiła się do nas firma z branży górniczej. Na terenie zakładu pracy zatrudnienie znajduje ok. 3 tys. pracowników, z czego blisko 10% stanowią kobiety. Klient jest świadomym pracodawcą, który dba o zdrowie pracowników i raz do roku organizuje eventy prozdrowotne. Z uwagi jednak na to, że zdecydowaną większość pracowników stanowią mężczyźni, to głównie do nich adresowane były dotychczasowe działania związane z promocją zdrowia. Tym razem postanowiono to zmienić i zorganizować akcję skierowaną wyłącznie do kobiet.

Jaki cel chcieliśmy zrealizować w firmie Klienta?

Po rozmowach z naszym Klientem postanowiliśmy zaproponować takie rozwiązania, które pozwoliłyby najlepiej zadbać o zdrowie pracownic. Naszym celem były obchody Dnia Kobiet wpisujące się strategię odpowiedzialnego biznesu oraz pokazujące pracownicom, że są istotną częścią firmy. Dzięki działaniom prozdrowotnym skierowanym do pracownic zakładu Klienta chcieliśmy również zadbać o poczucie docenienia w żeńskiej części zespołu.

Dzień kobiet w pracy — jakie działania podjęliśmy?

Badania profilaktyczne dla pracowników można z powodzeniem organizować na terenie zakładu pracy bądź też przekazać podwładnym vouchery na badania do wykonania w dowolnym terminie. W tym przypadku Klient zdecydował się na akcję prozdrowotną w siedzibie firmy, organizując tym samym niezbędne badania profilaktyczne dla kobiet zatrudnionych na terenie zakładu w ciągu tego samego dnia.

Po konsultacjach z Klientem wybór padł na przeprowadzenie badania USG dla każdej z pracownic. Badanie za pomocą aparatu ultrasonograficznego jest bowiem bezpieczne, bezbolesne i pozwala na dokładną diagnostykę. Przy proponowaniu zestawu badań profilaktycznych dla pracownic znaczenie miało również to, na jakie problemy zdrowotne szczególnie są narażone kobiety. Z okazji Dnia Kobiet, każda z pracownic otrzymała wobec tego możliwość wykonania takich badań, jak:

  • USG piersi,
  • USG tarczycy,
  • USG jamy brzusznej,
  • Doppler tętnic lub żył dolnych.
SQDA Dzień Kobiet w pracy

Efekty akcji prozdrowotnej z okazji Dnia Kobiet w firmie Klienta

Zorganizowanie Dnia Kobiet w formie akcji prozdrowotnej skierowanej do pracownic okazało się doskonałym pomysłem. Dzięki zorganizowaniu badań profilaktycznych w pracy Klient realnie przyczynił się do poprawy stanu zdrowia pracownic. Okazało się bowiem, że podczas badań profilaktycznych USG, wykryto dwa przypadki zmian chorobowych u pracownic, które wymagały pilnej konsultacji medycznej. W efekcie pozwoliło to na zmniejszenie konsekwencji zdrowotnych oraz obniżenie absencji chorobowych u tych osób.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki zorganizowaniu działań prozdrowotnych w firmie, nasz Klient mógł pokazać pracownicom, że docenia ich wkład w codzienną pracę, a zdrowie pracowników jest dla niego bardzo ważne. Miało to wpływ na wizerunek przedsiębiorcy i wpłynęło na podniesienie morale w żeńskiej części zespołu, co przełożyło się na efektywność pracy.

Jeżeli chcesz podarować swoim pracownicom niebanalny prezent z okazji Dnia Kobiet, zorganizowanie dla nich badań profilaktycznych w miejscu pracy lub dedykowanych webinarów będzie świetnym pomysłem. Napisz do nas, a podpowiemy Ci, jak zorganizować zdrowy Dzień Kobiet także w Twojej firmie.

    Chcesz o coś zapytać?