W poszerzaniu swojej świadomości na temat zagrożenia wynikającego z nowotworów, poświęć uwagę na to, co wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania. Znając przyczyny nowotworów, czyli czynniki mogące mieć wpływ na rozwój raka w organizmie, masz realny wpływ na ich unikanie. Poznaj najważniejsze z nich i postaraj się wyeliminować je ze swojego życia.
Zgubne skutki palenia tytoniu i wdychania dymu tytoniowego
Jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów jest rak płuca. Jak wynika z przeprowadzonych badań, za zdecydowaną większość zachorowań na ten rodzaj nowotworu odpowiada szkodliwy wpływ palenia tytoniu. Na działanie tego czynnika jesteśmy narażeni nawet wówczas, gdy nie palimy papierosów, ale przebywamy w towarzystwie palacza i wdychamy dym. Dlaczego tak się dzieje?
Dym papierosowy, powstający podczas palenia tytoniu, zawiera mnóstwo szkodliwych substancji działających rakotwórczo. Dlatego ryzyko zachorowania na nowotwór znacząco wzrasta nie tylko u palaczy, ale również u osób będących biernymi palaczami. Chcąc uchronić się przed nowotworem należy wobec tego bezwzględnie rzucić palenie (a najlepiej nie zaczynać wcale), oraz przebywać w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, czy to w domu czy w pracy. Miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego pomoże nam zachować zdrowie.
Przyczyny nowotworów związane z naszą dietą
Żyjemy szybko i, niestety, niezbyt zdrowo. Z wygody wybieramy gotowe, wysoko przetworzone produkty, dzięki którym oszczędzamy czas przeznaczony na gotowanie. W ten sposób nasz organizm nie tylko nie otrzymuje wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, ale i nierzadko wprowadzamy do niego substancje rakotwórcze. Skażone takimi substancjami produkty spożywcze trafiają do naszego organizmu i powodują powstawanie nowotworów.
Więcej na temat tego, jak dieta wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwór i co możemy zrobić, by chronić się przed szkodliwymi substancjami, znajdziesz w naszym artykule dotyczącym zapobiegania nowotoworom i diety antynowotworowej, oraz w webinarze pn. Żywność kontra rak.
Jak brak aktywności fizycznej wpływa na zachorowania?
Siedzący tryb życia to wróg naszego zdrowia. Nie bez powodu mówi się o tym, że siedzenie zabija. Brak aktywności fizycznej i długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej nie tylko negatywnie wpływa na układ krążenia, kręgosłup, czy częste problemy w postaci hemoroidów. Dowiedziono także, że istnieje spora korelacja pomiędzy siedzącym trybem życia a prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór.
Z brakiem aktywności fizycznej i z wymienioną powyżej niezdrową dietą wiąże się jeszcze jeden czynnik mogący wypływać na zachorowanie – nadwaga. Dodatkowe kilogramy obciążają nasz organizm, począwszy od układu ruchu, a kończąc na układzie pokarmowym. Większa masa ciała wiąże się np. ze zwiększonym poziomem insulinopodobnego czynnika wzrostu. To zwiększa z kolei ryzyko zachorowania na raka wątroby, okrężnicy, pęcherza moczowego.
Otyłość zwiększa produkcję estrogenu, co ma wpływ na ryzyko rozwoju nowotworów takich jak rak piersi i rak trzonu macicy.
Picie alkoholu – kiedy zwiększa ryzyko zachorowania?
Sięgamy po niego podczas spotkań towarzyskich, ważnych wydarzeń życiowych i podczas wakacji. Alkohol jest obecny w naszym życiu w wielu sytuacjach. Tymczasem regularne spożywanie alkoholu ma zgubny wpływ na nasze zdrowie. Dowiedziono, że wpływa na prawdopodobieństwo zachorowania na raka wątroby, a także na raka krtani, jamy ustnej, gardła i przełyku. U kobiet regularne picie alkoholu może wpływać na zachorowanie na raka piersi.
Szczególnie złym pomysłem jest łączenie picia alkoholu z paleniem tytoniu. Dzięki alkoholowi, rakotwórcze substancje z dymu tytoniowego łatwiej wnikają do naszego organizmu.
Nadmierna ekspozycja na słońce – przyczyny nowotworów skóry
Wraz z modą na opalanie pojawiło się więcej zachorowań na nowotwory skóry, w tym bardzo groźnego czerniaka. Nie ma mowy o przypadku. Promieniowanie słoneczne ma niestety wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Najlepiej jest unikać nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, zadbać o odpowiednio wysoki filtr przeciwsłoneczny podczas pobytu na słońcu i uważnie obserwować wszystkie znamiona, jakie są lub pojawiają się na skórze. Jeżeli jakieś znamię nas niepokoi, od razu skonsultujmy się ze specjalistą.
Rakotwórcze promieniowanie w Twoim domu
Nawet we własnym domu możemy być narażeni na szkodliwe promieniowanie. Jego sprawcą jest radon – radioaktywny gaz. Powstaje on w wyniku rozpadu uranu, który występuje między innymi w materiałach budowlanych. Szczególnie podatni jesteśmy na jego wpływ w słabo klimatyzowanych pomieszczeniach. Osłabić działanie radonu możemy poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń i izolację fundamentów budynku. Pomoże także tapetowanie i malowanie ścian. Wszystko, co może nas odgrodzić od niechcianego promieniowania.
Koniecznie sprawdźmy również, czy budynek, który zamieszkujemy, nie jest pokryty płytami azbestowymi. Jeżeli tak, należy dołożyć starań, by usnąć rakotwórczy azbest z naszego otoczenia.
Przyczyny nowotworów związane z czynnikami występującymi w pracy
Czasami na działanie rakotwórczych substancji narażeni jesteśmy również z uwagi na specyfikę naszej pracy. Radon występuje np. w większym stężeniu w kopalniach, a podczas usuwania azbestu z budynków na jego działanie narażeni są robotnicy. Mnóstwo osób styka się podczas pracy ze szkodliwymi oparami, substancjami chemicznymi. By ograniczyć ich wpływ na nasze zdrowie, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bhp panujących w naszej firmie, oraz korzystać ze środków ochrony indywidualnej niezbędnych na naszym stanowisku, które ma obowiązek zapewnić pracodawca. Odzież ochronna, specjalne maski z filtrami i gogle pomogą nam ustrzec się przed rakotwórczymi substancjami.
Rezygnujesz ze szczepień ochronnych? To błąd
Spośród wielu typów nowotworu, narażeni jesteśmy również na te, których prawdopodobieństwo występowania zwiększają określone wirusy. Jednym z czynników zachorowalności na raka wątroby jest wirus wzw typu B. Z kolei dowiedziono, że wirus brodawczaka ludzkiego HPV może powodować raka szyjki macicy, choroby bardzo często zbyt późno wykrywanej w naszym kraju. Oprócz niego może wywoływać także nowotwory w rejonie szyi i głowy, a także raka prącia i odbytu.
Na szczęście przed oboma tymi wirusami można się już chronić dzięki szczepieniom. Szczepionka przeciwko HPV ochroni nas najlepiej, jeżeli została przyjęta przed inicjacją seksualną.
Unikanie badań przesiewowych przekreśla Twoje szanse
Kiedy ostatnio robiłeś badania? Wielu z nas zapewne w tym momencie odpowie, że nie pamięta, ponieważ było to dawno temu. Zwykle dodamy, że nie mamy czasu, albo że przecież nic nam nie dolega. W ten sposób łatwo przeoczyć wiele problemów zdrowotnych, w tym wzw typu B mogące prowadzić do raka wątroby, czy też nowotwory we wczesnym stadium. Prócz badań lekarskich, warto pamiętać o tym, by samodzielnie obserwować swoje ciało (np. wszelkie znamiona) i w porę reagować.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa nasze szanse na wyleczenie.
Przyczyny nowotworów występujących u kobiet
Nowotwory w obrębie narządów rodnych oraz piersi co roku wykrywane są u kobiet na całym świecie. Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet rodzaj nowotworu. O jego profilaktyce mówi się obecnie bardzo często. Warto dodać także, że ryzyko zachorowania u matek zmniejsza karmienie piersią.
Zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów może za to hormonalna terapia zastępcza. Jeżeli jest taka możliwość, lepiej ograniczyć jej stosowanie.
Dowiedz się więcej na temat diagnostyki raka piersi. Obejrzyj film przygotowany przez naszych ekspertów.
Szkodliwe spaliny zagrażają Ci nie tylko w mieście
Spaliny samochodowe także są jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. To stwierdzenie zostało poparte badaniami naukowymi. Za szczególnie szkodliwe uznano spaliny wydobywające się z samochodów z silnikiem Diesla. Uważa się, że spaliny te są jedną z przyczyn powstawania raka płuc, a także prawdopodobną przyczyną raka pęcherza moczowego.
Rakotwórcze działanie telefonów komórkowych – prawda czy mit?
Jak dowiedli francuscy naukowcy, częste rozmawianie przez telefon komórkowy, jeżeli nie korzystamy z trybu głośnomówiącego, tylko trzymamy aparat przy uchu, może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów mózgu. Jeżeli więc musisz często rozmawiać przez komórkę, postaraj się robić to poprzez tryb głośnomówiący bądź słuchawki.
Znając czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu, możemy nauczyć się, jak ich unikać, by cieszyć się zdrowiem. Tym bardziej, że zwykle na ich unikanie mamy realny wpływ w swoim życiu. Przede wszystkim zaś pamiętajmy o regularnych badaniach i zdrowym trybie życia.
Zastanawiasz się, jak zacząć mówić o profilaktyce antynowotworowej w swojej firmie? Szkolenia i eventy prozdrowotne to rozwiązanie, które pozwoli Ci zrobić pierwszy krok.