Fundusze Unijne

Jak zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne w dobie pandemii?

Walka z kolejną falą pandemii koronawirusa po raz kolejny uświadamia nam, jak cenne jest nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. To właśnie z aktualną sytuacją epidemiologiczną związany jest motyw przewodni tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, obchodzonego 7 kwietnia. Poświęcony jest walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, a także osobom, które codziennie stawiają mu czoła w pracy – personelowi medycznemu. Dzień Zdrowia to dobra okazja do zastanowienia się nad takimi sprawami jak badania profilaktyczne, czy też promocja zdrowia w firmie.

Pracodawcy, osoby odpowiedzialne za procedury bezpieczeństwa epidemiologicznego w firmach, pracownicy ds. BHP i działów HR powinni zwrócić szczególną uwagę na zdrowie w firmie w obliczu pandemii koronawirusa. Tematykę prawną i epidemiologiczną w związku z realnym zagrożeniem wystąpienia zachorowań w zakładzie pracy przybliża szkolenie na temat obecności COVID-19 w firmie. Podczas szkolenia omawiane są takie zagadnienia jak podstawy prawne w zakresie poddania pracownika kwarantannie, możliwości wykonywania pracy zdalnej przez pracownika będącego na kwarantannie, a także ocena ryzyka epidemiologicznego i wiele innych przydatnych kwestii.

Ochrona zdrowia pracowników – jakie działania podjąć?

Działania mające na celu zadbanie o zdrowie pracowników i odpowiednie warunki w firmie warto podejmować zawsze. Tym bardziej, że wyższa świadomość zdrowotna pracowników przedkłada się na niższą absencję w firmie, a w rezultacie na zmniejszenie kosztów po stronie pracodawcy. Koszty ponoszone na rzecz edukacji zdrowotnej będą bez porównania niższe, a odpowiednie działania przyniosą długotrwałe rezultaty.

W jaki sposób dbać o zdrowie w firmie? Współpracując z rzetelną firmą, która pomoże nam w odpowiedniej analizie stanu zdrowia pracowników, przeprowadzi dla nas szczegółowy audyt, ciekawe warsztaty i szkolenia. Specjaliści SQD Alliance doradzą w zakresie promocji zdrowia oraz zarządzania zdrowiem. Proponowane przez nas działania pomogą wprowadzić szerokie działania prozdrowotne, przynoszące korzyści pracodawcom oraz osobom zatrudnionym w zakładzie pracy.

Dni zdrowia bhp w firmie sqd alliance

Świetnym pomysłem jest także zorganizowanie w firmie dni zdrowia czy bhp, podczas których umożliwimy pracownikom wykonanie podstawowych badań profilaktycznych. Mogą też skorzystać ze specjalistycznych konsultacji lekarskich. To dobra okazja na podniesienie świadomości w zakresie zdrowego stylu życia i kultury bezpieczeństwa. Oferując swoje usługi w zorganizowaniu eventów dla firm, możemy zapewnić nie tylko atrakcyjne warsztaty dotyczące profilaktyki, ale również badania diagnostyczne, konsultacje ze specjalistami, a także pokazy i instruktaże.

Dlaczego tak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna?

Podczas rozważań na temat ochrony zdrowia nie sposób zapomnieć o temacie, jakim jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Umiejętne i odpowiednie szybkie jej udzielenie może uratować życie poszkodowanej osoby, a także znacznie ograniczyć powikłania związane z niedotlenieniem, urazami, zawałem serca czy udarem mózgu. W niektórych przypadkach to minuty decydują o życiu i zdrowiu poszkodowanego.

Warto przyswoić sobie podstawy udzielania pierwszej pomocy, ponieważ zgodnie z aktualną wykładnią prawa obowiązującego na terenie naszego kraju, do udzielenia pomocy jesteśmy zobligowani, o ile takie działania nie stanowią dla nas bezpośredniego zagrożenia. Jak postępować, aby nie zaszkodzić, ale uratować czyjeś życie lub zdrowie? Pomocne będzie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w którego trakcie przyswoimy sobie wiedzę o tym, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, kiedy i w jaki sposób użyć defibrylatora, oraz jak pomóc osobie, która doznała urazu lub znajduje się w stanie zagrożenia życia.

Podczas każdego działania związanego z udzielaniem pierwszej pomocy musimy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Jeszcze bardziej uwidoczniła ten fakt pandemia, będąca głównym tematem zainteresowania podczas tegorocznego Dnia Zdrowia. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju stworzyliśmy szkolenie o tematyce pierwszej pomocy, które zawiera w sobie elementy właściwej ochrony naszego zdrowia podczas pomocy przedmedycznej w czasie pandemii.

Zdrowie psychiczne – jak je chronić?

Trzeba pamiętać, że pandemia stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia fizycznego. W obliczu stresu i lęku wywołanego rozprzestrzenianiem się wirusa warto szczególnie zadbać o stan swojej psychiki. Sytuacje stresowe oraz długotrwale obniżony nastrój wpływają bowiem na spadek odporności. Stąd już tylko krok od złapania infekcji oraz cięższego jej przebiegu. W trosce o zdrowie psychiczne dobrze jest nauczyć się metod radzenia sobie ze stresem. Przydatne mogą się okazać konkretne strategie niwelowania stresu, techniki relaksacyjne oraz wykonywanie ulubionych aktywności fizycznych. Ważne, by podczas ćwiczeń zadbać o bezpieczeństwo i dystans społeczny.

sqd alliance Problemy psychologiczne pracowników

Jeżeli informacje pojawiające się w mediach wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, lepiej jest choć częściowo ograniczyć przeglądanie wiadomości w telewizji i Internecie. Należy też dbać o higienę snu i zdrowe odżywianie. Okres pandemii ma silny wpływ na częstotliwość spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Warto korzystać z dobrodziejstw techniki i utrzymywać regularny kontakt z pomocą komunikatorów internetowych.

Długotrwałe obniżenie nastroju, lęki czy zaburzenia snu dobrze jest skonsultować ze specjalistą. Szczególnie jeżeli już wcześniej borykaliśmy się z zaburzeniami na tle psychicznym, które z powodu stresu związanego z sytuacją epidemiologiczną przybrały na sile. Informację na temat tego, gdzie i w jaki sposób udać się po pomoc, znajdziemy na podstronie Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.

Pamiętajmy o zdrowiu swoim i tych, z którymi spotykamy się na co dzień, nie tylko przy okazji Światowego Dnia Zdrowia. Edukacja zdrowotna, profilaktyka i dbałość o nasze bezpieczeństwo to podstawa. Działania zmierzające do zwiększenia świadomości zdrowotnej i wczesnego wykrywania chorób warto podjąć już dziś.

Jeśli Twoja firma chce pomóc swoim pracownikom – zadbać o ich zdrowie psychiczne oraz fizyczne skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści ds. zdrowia przeanalizują Twoje potrzeby i zaproponują działania, które przyniosą najlepsze efekty.

    Chcesz o coś zapytać?