Badania w ramach pakietu Profilaktyka 40 plus w Twojej firmie

Program badań diagnostycznych Profilaktyka 40 plus umożliwia skorzystanie z bezpłatnego pakietu badań każdej osobie, która do 31 grudnia 2022 roku ukończy przynajmniej 40-sty rok życia. To doskonała okazja do tego, aby zorganizować badania dla swoich pracowników w firmie, tak aby mogli oni skorzystać z pakietu w wygodny sposób, bez konieczności brania urlopu lub późniejszego dotarcia do pracy. Jak to wygląda w praktyce? Na co warto się przygotować? I, przede wszystkim, jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

Jak SQD Alliance realizuje program profilaktyka 40 plus Ministerstwa Zdrowia w firmach?

Program badań finansowany przez Ministerstwo Zdrowia działał już w 2021 roku. Głównym celem programu jest zachęcenie osób, które ukończyły 40 rok życia, do kompleksowych badań profilaktycznych. Niestety jak dotąd niewiele osób wzięło udział w badaniach. Część z nich nie wiedziała, że pojawiła się możliwość skorzystania z bezpłatnych profilaktycznych badań dla ich grupy wiekowej. U innych powodem niezdecydowania się na realizację bezpłatnych badań było zapewne to, co powstrzymuje wielu z nas przed regularnymi, corocznymi badaniami krwi – brak czasu, konieczność brania wolnego w pracy. Na szczęście jest sposób na to, aby pracownicy objęci programem mogli skorzystać z niego, nie opuszczając dnia pracy i nie tracąc czasu na dojazd do placówki medycznej. Wystarczy powierzyć realizację badań diagnostycznych specjalistom SQD Alliance.

SQDA badania profilaktyczne pracowników w Twojej firmie - Pakiet profilaktyka 40 plus i nie tylko

Badania w ramach programu profilaktyka 40 plus i nie tylko

Badania organizowane przez SQD Alliance mogą dotyczyć wszystkich pracowników firmy, jednak tylko grupa po 40-stce może skorzystać z nich bezpłatnie, w ramach programu rządowego Profilaktyka 40 plus. Za badania osób przed 40-stym rokiem życia pracodawca będzie musiał zapłacić osobno.

Komunikacja z pracownikami – od czego zaczynamy?

Wiemy jak ważna w organizowaniu takich akcji w firmie jest odpowiednia komunikacja. W ten sposób informacja trafi do większej liczby pracowników, którzy wezmą udział w badaniach profilaktycznych.

Zajmujemy się kompleksową komunikacją na terenie firmy, informując pracowników, jaki jest zakres badań, w tym również tych finansowanych ze środków państwowych, kto odpowiada za realizację badań na terenie zakładu pracy, a także kiedy i gdzie będzie przeprowadzana akcja i w jaki sposób można się zapisać.

Obowiązkowa ankieta przed badaniami – jak ją wypełnić?

Program pakietu badań profilaktycznych dla osób od 40-stego roku życia jest bezpłatny, jednak aby z niego skorzystać, pracownicy muszą wcześniej wypełnić ankietę i pozyskać e-skierowanie na badania. W jaki sposób uzyskać takie skierowanie? Zgodnie z instrukcją, która znajduje się na stronie internetowej programu, należy:

 • zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta,
 • wejść w zakładkę “Profilaktyka” i wybrać opcję “Ankiety”,
 • wypełnić ankietę online.

Przygotowując komunikację z pracownikami firmy klienta dbamy o to, aby wiedzieli oni, jak poprawnie wypełnić ankietę oraz jak przygotować się do badań. Przedstawimy dokładne instrukcje dotyczące tego, jak i kiedy należy wypełnić ankietę, by móc skorzystać z badań.

Ile osób możemy przebadać?

Minimalna grupa do badań wynosi 30 pracowników. W ciągu jednego dnia pracy jednego stanowiska laboratoryjnego pobieramy do 60 próbek krwi. Wszystkie badania wykonywane są na czczo. Z tego powodu staramy się wykonywać je jak najwcześniej. Najczęściej próbki do badań pobierane są w godzinach od 8:00 do 11:00 rano. Aby usprawnić proces, udostępniamy na życzenie klienta również platformę, poprzez którą można zapisywać pracowników na badania na konkretną godzinę.

Bezpieczeństwo wrażliwych danych

Ochrona danych, takich jak wyniki badań, jest dla nas bardzo ważna. Do minimum ograniczyliśmy więc liczbę osób, które mogłyby mieć dostęp do takich informacji. Po tym, jak próbki zostaną przebadane w laboratorium, wynik otrzymuje jedynie osoba zainteresowana. SQD Alliance nie ma wglądu w wyniki Twoich pracowników. Każdy z nich otrzymuje dane do logowania, dzięki czemu sprawdzi swoje wyniki online.

Ile kosztują badania profilaktyczne dla pracowników?

Nie musisz ograniczać się do tego, co zawiera pakiet diagnostyczny badań dla osób 40 plus

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Ministerstwa Zdrowia poświęconej programowi Profilaktyka 40 plus, pakiet zawiera badania takie jak:

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • AlAT, AspAT, GGTP;
 • poziom kreatyniny we krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • poziom kwasu moczowego we krwi;
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań dla mężczyzn zawiera także badanie PSA.

Dodatkowo wspólny pakiet diagnostyczny zawiera pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, obwodu w pasie, wzrostu oraz obliczenie wskaźnika masy ciała, czyli BMI. Mamy tutaj również ocenę miarowości rytmu serca.

Jeżeli nie jest to wystarczający zestaw i chciałbyś zapewnić swoim pracownikom dodatkową diagnostykę, ukierunkowaną np. na profilaktykę chorób, z którymi mogą się zmagać, np. nowotworów, możesz za dodatkową opłatą rozszerzyć ten pakiet o badania spoza programu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by jednorazowo przebadać cały zespół. W takim przypadku opłata dotyczy jedynie badań dla pracowników poniżej 40 roku życia.

SQDA profilaktyka 40 plus i nie tylko
Zorganizuj badania profilaktyczne dla pracowników Twojej firmy

Co składa się na koszt organizacji badań profilaktycznych dla pracowników?

Same badania realizowane w ramach programu rządowego są bezpłatne. Opłata dotyczy jedynie przyjazdu wykwalifikowanej pielęgniarki, która pobierze od pracowników próbki oraz opracowania komunikacji skierowanej do Twoich pracowników. W takim przypadku cena badań dla Twojego zespołu może zaczynać się już od 1000 zł.

Na ostateczną cenę mają wpływ czynniki takie jak:

 • liczba pracowników biorących udział w badaniach,
 • zakres komunikacji skierowanej do pracowników,
 • obecność osoby koordynującej badania – pracownik SQD Alliance,
 • badania dla pracowników, którzy nie ukończyli 40-tego roku życia, jeżeli pracodawca chce zorganizować badania dla całego zespołu,
 • dodatkowe badania, których nie obejmuje pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych programu Profilaktyka 40 plus.

Z uwagi na powyższe, każdą usługę wykonania badań w siedzibie firmy wyceniamy indywidualnie, wcześniej przeprowadzając szczegółową rozmowę oraz biorąc pod uwagę indywidualne wytyczne klienta dotyczące zakresu badań.

Program profilaktycznych badań finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia potrwa tylko do końca 2022 roku. Chcesz, aby udział w badaniach wzięli także Twoi pracownicy? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w zorganizowaniu badań dla Twojego zespołu, zarówno w ramach pakietu oferowanego w ramach programu Profilaktyka 40 plus, jak i dodatkowej usługi, obejmującej cały personel Twojej firmy.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Ksiazki VDA IATF Wydawnictwo Team Prevent

5 bestsellerów Wydawnictwa Team Prevent

Każdy czas, a szczególnie ten obecny, warto wykorzystać na swój rozwój. Zachęcamy do tego, dlatego dzisiaj przedstawiamy TOP 5 książek Wydawnictwa Team Prevent najchętniej kupowanych w 2019 roku. VDA Integralność

Czytaj więcej »