Większość ludzi w trakcie swojego życia doświadcza lęku – jest on normalną i przydatną reakcją organizmu na pewne sytuacje, potrafi ostrzegać nas przed niebezpieczeństwem. Kiedy jednak doświadczamy silnego lęku zbyt często oraz w momentach, kiedy uczucie to nie jest uzasadnione, może to być sygnał, że zmagamy się z poważniejszym problemem. Warto poznać objawy zaburzeń lękowych, by wiedzieć, kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty.
Jakie są najczęściej diagnozowane rodzaje zaburzeń lękowych?
Istnieje całe spektrum zaburzeń związanych z lękiem, a do najczęstszych zalicza się:
- zaburzenie lękowe uogólnione – dotyczy stałej i nadmiernej obawy związanej z sytuacjami i wydarzeniami z życia codziennego; lęk często jest nieproporcjonalny do powagi sytuacji,
- lęk społeczny (socjofobia) – lęk, panika związana z sytuacjami społecznymi; strach przed pozorną negatywną oceną innych ludzi, kompromitacją; nieleczony często prowadzi do unikania kontaktów społecznych oraz izolacji,
- lęk paniczny (napadowy) – lęk, który charakteryzują napady paniki trwające od kilku do kilkunastu minut; nie ogranicza się do jednego konkretnego rodzaju sytuacji,
- agorafobia – silny lęk przed otwartą przestrzenią i/lub wysokościami.
Niepokojące objawy zaburzeń lękowych
- unikanie miejsc i sytuacji powodujących lęk; unikanie sytuacji społecznych,
- stałe uczucie zdenerwowania,
- nadmierne zamartwianie się,
- ciągłe spodziewanie się czegoś negatywnego,
- uczucie lęku ingeruje w normalne funkcjonowanie,
- przyspieszone bicie serca, potliwość, uczucie omdlewania, duszności, zawroty głowy
– w sytuacjach powodujących lęk, - poczucie agitacji,
- problemy z koncentracją,
- drażliwość,
- napięcie w mięśniach,
- problemy z zasypianiem,
- ataki paniki,
- strach przed oceną innych ludzi,
- strach przed ośmieszeniem się, kompromitacją.
Jak na zdrowie psychiczne wpływa pandemia COVID-19?
W dzisiejszych czasach, szczególnie w sytuacji kwarantanny, nasilają się problemy osobiste oraz zawodowe. Sprostanie wyzwaniom i oczekiwaniom innych osób, bywa przyczyną poważnego dyskomfortu i konfliktów. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest niecodzienna i wymaga od nas przystosowania się do zupełnie nowych okoliczności. Dlatego też u wielu z nas w obszarach, które nie były dotąd problematyczne, pojawiają się konfliktowe kwestie.
Życie osobiste, partnerskie oraz problemy rodzicielskie urastają obecnie do znacznie wyższej rangi, niż miało to miejsce jeszcze jakiś czas temu. W wielu związkach i rodzinach pojawiające się problemy przerastają możliwości domowników, powodując liczne konflikty, a nawet przemoc. Dodatkowo sytuacja zawodowa wielu z nas diametralnie się zmieniła. Niektórzy stracili zatrudnienie, inni przeszli na tryb pracy zdalnej. Niestety, każda tak poważna zmiana wymaga czasu na odnalezienie się w nowych warunkach. Dlatego też nie jest powodem do wstydu to, że tak wielu z nas nie może sprostać tym wyzwaniom.
Leczenie zaburzeń lękowych – czy warto skorzystać z psychoterapii online?
Odpowiedzią na powyższe problemy jest pomoc psychologiczna. Ta forma terapii pomaga w przezwyciężeniu wielu sytuacji z życia codziennego. Konsultacja z psychologiem umożliwi rozjaśnienie i poprawę wielu problematycznych kwestii. Dodatkowo, może okazać się pomocna w uporządkowaniu relacji z innymi ludźmi. Warto pamiętać o tym, że dla wielu z nas dynamiczna zmiana sytuacji zawodowej może być również powodem obniżenia nastroju, a nawet depresji. Dlatego też warto skorzystać z rozmowy z psychologiem w celu poprawy własnego samopoczucia. Zdarza się również, że podczas konsultacji zauważone zostają pewne kwestie, które będą początkiem zmiany naszej sytuacji na lepszą.
Podczas pierwszej konsultacji omawiane są powody zgłoszenia się po pomoc psychologiczną. W trakcie pierwszej rozmowy psycholog informuje o dostępnych wariantach pomocy terapeutycznej. Jeżeli po pierwszej konsultacji osoba uzna, że chciałaby skorzystać z dalszej pomocy, oferowane są kolejne wizyty. Niekiedy jednak zdarza się tak, że już podczas pierwszej rozmowy problem zostaje odpowiednio naświetlony i kolejne sesje nie są konieczne.