Fundusze Unijne

9 sposobów na to, jak przetrwać upał w pracy

Gdy za oknem panuje wysoka temperatura, zaczynamy poszukiwać sposobów na to, by choć trochę odpocząć od upału. Tym bardziej, że dla wielu z nas praca w wysokich temperaturach wiąże się ze spadkiem wydajności oraz gorszym samopoczuciem. Warto wobec tego sięgnąć po godne uwagi, sprawdzone sposoby, które pomagają przetrwać upał w pracy. Dzięki nim zapewnisz sobie wytchnienie od nieznośnego gorąca i poczujesz się lepiej.

1. Nawadniaj się regularnie

Nie wolno zapomnieć o regularnym piciu wody! O tym, jak bardzo jest to istotne świadczy chociażby fakt, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, pracodawca ma obowiązek zapewnić nam dostęp do napojów podczas upałów.

Najlepiej, gdy wodę pijemy często, ale mniejszymi porcjami. Podczas upałów dużo łatwiej o odwodnienie organizmu. To z kolei może prowadzić do zasłabnięć, apatii, spadku koncentracji i pogłębienia się problemów z układem krążenia, a także groźnego w skutkach przegrzania. Woda, którą pijemy podczas upałów, powinna mieć temperaturę pokojową, lub być lekko schłodzona. Można dorzucić do niej kilka kostek lodu, listek mięty bądź melisy.

O regularnym piciu wody powinny pamiętać szczególnie kobiety w ciąży, karmiące piersią, oraz osoby starsze. Więcej płynów muszą przyjmować również osoby pracujące fizycznie.

Choć niektórym może być trudno w to uwierzyć, podczas upałów pomocne będzie picie gorących napojów. Dzięki temu temperatura ciała wzrośnie, dopasowując się do otoczenia. W wyniku tego nie odczuwamy tak dotkliwie gorąca i przestajemy się pocić. Nie przesadzajmy jednak z czarną herbatą i kawą, ponieważ mogą podnosić ciśnienie.

2. Schładzaj się wodą, gdy dokucza Ci upał w pracy

Praca w czasie upałów bywa uciążliwa. Gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, warto dodatkowo się schłodzić. Możesz w tym celu przemyć twarz i ręce chłodną wodą lub zrobić sobie tzw. kurtynę wodną. Stań naprzeciwko wentylatora tak, by podmuch wiatru był skierowany na Ciebie. Następnie psikaj wodą ze zraszacza w kierunku wentylatora. Rozpylone cząsteczki wody przyjemnie schłodzą Twoją skórę. W taki sposób możesz także lekko schłodzić niewielkie biuro.

Jak przetrwać upał w pracy?
Podczas upałów korzystaj z wentylatorów i schładzaj się z pomocą tzw. kurtyny wodnej

3. Rozsądnie korzystaj z klimatyzacji w miejscu pracy

Gdy zmuszeni jesteśmy wykonywać pracę podczas upałów, klimatyzacja jest na wagę złota. Należy jednak pamiętać, by korzystać z tego udogodnienia rozsądnie. Temperatura w miejscu pracy nie powinna być zbyt niska w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Trzeba także zadbać, by nawiew klimatyzacji nie był skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy, oraz aby temperatura była komfortowa dla wszystkich osób przebywających w biurze.

4. Nawilżacze powietrza pomogą zwalczyć upał w pracy

W walce z wysokimi temperaturami w miejscu pracy pomocne będą nawilżacze powietrza. W związku z tym warto zaopatrzyć się w niewielki nawilżacz, który pomoże obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli takiego sprzętu nie mamy akurat pod ręką, pomocne będzie nawet ustawienie naczyń z chłodną wodą. Jeżeli dodasz do nich kilka kostek lodu, z pewnością uda Ci się uzyskać trochę niższą temperaturę powietrza w biurze.

5. Po przyjściu do pracy zasłoń okna

W ciągu dnia słońce stale nagrzewa ściany oraz szyby okienne. Powoduje to wzrost temperatury wewnątrz budynku. By tego uniknąć, najlepiej będzie już rano szczelnie zasłonić okna zaciemniającymi roletami bądź zasłonami. Dzięki temu nie pozwolimy na nadmierne nagrzanie się pomieszczenia. Dobrze jest też nie otwierać okien w momencie, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka (w okolicy południa). Otwierając okna w godzinach od 10 do 16, wpuszczamy tylko niepotrzebnie gorące powietrze do biura.

6. Porządnie przewietrz pomieszczenie

To, że nie powinno się otwierać okien w momencie największego nasłonecznienia, nie oznacza oczywiście, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z wietrzenia. Od czasu do czasu dobrze jest zrobić przeciąg w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Szczególnie o poranku, gdy powietrze nie jest jeszcze mocno nagrzane, lub podczas przerwy w pracy. Podczas wietrzenia zadbaj, by na biurku nie zalegały papiery, które wiatr może łatwo zrzucić.

7. Odpowiedni ubiór pomoże przetrwać upał w pracy

Pracując podczas upałów, koniecznie zadbaj o odpowiedni ubiór. Jeżeli w Twoim miejscu pracy obowiązują określone wymagania dotyczące wyglądu, może to być trochę trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Jak zatem ubrać się w upalny dzień? Wybieraj ubrania wykonane z naturalnych tkanin (len, bawełna). Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza tak dobrze, jak naturalne i sprawiają, że jest nam w nich jeszcze bardziej gorąco. Zrezygnuj także z obcisłych ubrań na rzecz nieco luźniejszego kroju koszuli czy sukienki.

8. Nie siedź stale w bezruchu

Masz pracę biurową? Nie siedź stale w bezruchu. To zrozumiałe, że podczas upału mamy mniej energii i często przejście choćby krótkiego dystansu wydaje się ponad nasze siły. Koniecznie jednak wstań co jakiś czas, przejdź się i wykonaj kilka lekkich ćwiczeń nóg. Podczas upału jesteśmy bowiem bardziej narażeni na powstawanie obrzęków. Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się od czasu do czasu kłaść nogi nieco wyżej, opierać je o krzesło. 

9. Naucz się, jak udzielać pierwszej pomocy

Każdy z nas ma inną tolerancję na wysokie temperatury. Są osoby, które wyjątkowo źle znoszą upał, np. z powodu problemów z układem krążenia. W takich sytuacjach warto wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło przegrzanie organizmu, bądź omdlenie w wyniku gorąca. Pamiętaj, że Twoja szybka, właściwa reakcja może okazać się w firmie nieoceniona.

Chcesz nauczyć się udzielać pierwszej pomocy w przypadku urazów, które najczęściej występują podczas wakacji? Zorganizuj szkolenie w swojej firmie.

    Chcesz o coś zapytać?