Twoja firma jest zarejestrowana w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami? Sprawdź, ile wynosi opłata roczna BDO, w jakim terminie trzeba ją uiścić oraz co może Ci grozić w przypadku braku opłaty.
Kto jest zobowiązany do zapłaty?
Podmioty, które zostały zarejestrowane w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO), zajmujące się działalnością opisaną w art. 57 Ustawy o odpadach (Dz.U.2013.21 z późn. zmianami), tj.:
- wprowadzające sprzęt elektryczny i elektroniczny i autoryzowani przedstawiciele,
- wprowadzające baterie lub akumulatory,
- wprowadzające pojazdy,
- producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań,
- wprowadzające na terytorium kraju produkty w opakowaniach,
- wprowadzające na terytorium kraju opony,
- wprowadzające na terytorium kraju oleje smarowe
są zobowiązane do uiszczenia opłaty rocznej. Opłatę zgodnie z ww. ustawą (Dz.U.2013.21 z późn. zmianami) należy uiścić do końca lutego każdego roku na odrębny rachunek bankowy Urzędu Marszałkowskiego.
Ile wynosi opłata roczna BDO?
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej określa wysokość stawki opłaty z wyszczególnieniem należności pobieranej od mikroprzedsiębiorców i pozostałych przedsiębiorców:
- 100 zł – dla mikroprzedsiębiorców *,
- 300 zł – dla pozostałych przedsiębiorców.
*Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników
oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
W przypadku nieuiszczenia opłaty rocznej, marszałek województwa dokonuje z urzędu, w drodze decyzji, wykreślenia podmiotu z rejestru.
Opłacie rocznej nie podlegają:
- wytwórcy odpadów (Dział XII),
- transportujący odpady (Dział VII),
- sprzedawcy odpadów (Dział VIII),
- pośrednik w obrocie odpadami (Dział IX)
jeśli wniosek rejestrowy dotyczy tylko działalności wskazanej w niniejszym dziale.
W poniższej tabeli znajdują się szczegółowe informacje dotyczące odrębnych rachunków bankowych Urzędu Marszałkowskiego z podziałem na województwa.