Pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany wielu osób. Z biura przenieśliśmy się do domów, by pracować zdalnie. Od ponad roku towarzyszy nam wyższy poziom stresu i obostrzenia wynikające z lęku przed koronawirusem. Przed nami kolejny sezon urlopowy. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku i chociaż chwilowego oderwania się od problemów. Co zatem zrobić, by wakacje w czasie pandemii w 2021 roku były bezpieczne i przyniosły oczekiwane skutki? O czym pamiętać?
Nie rezygnuj z wyjazdu z uwagi na strach przed zarażeniem
Odpoczywając od pracy i życia codziennego, obniżamy poziom stresu, zmniejszamy ryzyko chorób serca oraz poprawiamy funkcjonowanie wielu organów. Dodatkowo wracając z wakacji, jesteśmy bardziej zmotywowani, skoncentrowani i produktywni. Łatwiej wtedy osiągamy swoje cele. Nawet krótkie wyjazdy urlopowe przynoszą korzyści dla zdrowia, dlatego nie rezygnuj z wakacji. Swoje plany wyjazdowe odłóż na później wyłącznie w sytuacji, gdy jesteś chory, objęty kwarantanną lub zauważysz u siebie objawy COVID-19.
Szczepienie przeciwko COVID-19 – numer jeden na wakacyjnej liście
Podróże i częstsze kontakty z innymi ludźmi, zwiększają szansę na zarażenie i rozprzestrzenianie się COVID-19. Zaleca się więc opóźnienie podróży do czasu pełnego zaszczepienia. Szczepienie przeciwko COVID-19 uchroni Cię przed zachorowaniem lub spowoduje łagodniejsze przejście choroby. Dodatkowo
w przypadku wyjazdów zagranicznych unikniesz ewentualnej kwarantanny po powrocie do kraju oraz zaoszczędzisz czas i pieniądze związane z wykonaniem testów diagnostycznych.
Podróż po Europie z Unijnym Certyfikatem COVID
Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi Ci bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Certyfikat w formie kodu QR możesz pobrać w Internetowym Koncie Pacjenta, jeśli spełniasz przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:
- otrzymałaś/otrzymałeś przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (UCC ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki). Przed wyjazdem sprawdź, czy kraj, do którego się wybierasz nie wymaga pełnego zaszczepienia,
- otrzymałaś/otrzymałeś negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (UCC ważny do 48 godz.),
- wyzdrowiałaś/wyzdrowiałeś po COVID-19 (UCC ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Przed wyjazdem sprawdź, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w miejscach oznaczonych Twoim planem podróży
W przypadku podróży zagranicznych należy pamiętać o wszystkich wymaganiach dotyczących wjazdu do innego kraju. Sprawdzajmy ograniczenia w miejscu docelowym oraz obowiązujące zasady powrotu do kraju. Zaleca się unikanie podróżowania do miejsc, w których występuje szczególnie zła sytuacja epidemiologiczna.
Zasady wyjazdu i pobytu, które będą Cię obowiązywały podczas podróży, oraz aktualną sytuację epidemiologiczną możesz sprawdzić na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Re-open EU.
Wakacje w czasie pandemii — podróżuj bezpiecznie
W trakcie Twojej podróży pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa epidemiologicznego. Zachowuj dystans społeczny i dbaj o higienę rąk (np. robiąc przerwy w trasie na paliwo, jedzenie lub toaletę). W niektórych sytuacjach pamiętaj o noszeniu maski ochronnej (np. na lotnisku i w samolocie).
Jeżeli nie masz pełnego szczepienia przeciwko COVID-19, wybieraj miejsca docelowe z krótszymi lotami. Sprawdzą się również takie, do których możesz dojechać samochodem prywatnym.
Samolot — najbezpieczniejszy środek transportu zbiorowego
Bez względu na to, czy celem podróży są inne kraje, czy Polska, w dobie COVID-19 warto wybrać samolot. To najlepszy wybór spośród wszystkich środków transportu zbiorowego. Na jego pokładzie powietrze wymieniane jest nawet 30 razy na godzinę. Do tego jednocześnie jest filtrowane z ponad 99,99% wszystkich cząstek, w tym wirusów. To sprawia, że ryzyko zakażenia w samolocie jest znacznie niższe niż w innych środkach transportu, klimatyzowanym biurze, czy w restauracji.
Oczywiście również w samolocie należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa. Zwłaszcza przed wylotem np. podczas odprawy bagażu, gdzie zwykle jest bardzo tłoczno. Pamiętaj o masce ochronnej!
Wakacje w czasie pandemii — jak się zachować na miejscu?
W trakcie pobytu w hotelu unikaj zatłoczonych i zamkniętych pomieszczeń. Maskę ochronną noś w pomieszczeniach wspólnych, np. w windzie, holu. To ważne szczególnie wtedy, gdy nie masz pełnego szczepienia przeciwko COVID-19.
Jeśli możesz, spożywaj posiłki na patio i unikaj spędzania długiego czasu w zamkniętych przestrzeniach. To nie tylko bezpieczniejsze dla Twojego zdrowia, ale i zdecydowanie bardziej odprężające i przyjemne.
Jak się zachować po powrocie?
Jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz wykonać test diagnostyczny w celu uniknięcia lub skrócenia czasu trwania kwarantanny. Test wykonasz w jednym z wybranych laboratoriów wpisanych na listę.
W zależności od kierunku podróży zagranicznych zapoznaj się z aktualnymi zasadami wjazdu do kraju. Aktualne zasady przyjazdu do Polski ze strefy Schengen i spoza strefy Schengen publikuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.
Uważnie także obserwuj, czy nie masz objawów COVID-19. Jeżeli się pojawią, skontaktuj się z lekarzem.
Powyższe zasady pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas wakacji i uchronić się przed zakażeniem COVID-19. Dzięki temu z urlopu wrócisz zrelaksowany, w pełni sił i w doskonałym zdrowiu. Życzymy bezpiecznej podróży i udanych wakacji.