Fundusze Unijne

Case study: Szkolenia z goglami VR – nowoczesne podejście do kursów pierwszej pomocy i ppoż.

Efektywne szkolenie bhp, ppoż. czy dotyczące każdego innego tematu nie powinno być nudnym obowiązkiem. Najważniejsze, by po zakończeniu szkolenia pracownicy rzeczywiście mieli większą wiedzę na omawiane tematy i potrafili wykorzystać ją w praktyce. Szkolenia przeprowadzane z pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości są świetnym rozwiązaniem, angażującym pracowników i pomagającym połączyć teorię z praktyką. Jak wyglądały szkolenia z goglami VR u naszego klienta?

Kim był klient zainteresowany szkoleniami wykorzystującymi technologię wirtualnej rzeczywistości?

Firma, dla której zorganizowaliśmy szkolenie, działa w doskonale rozwijającej się branży crowfundingowej, wspierając twórców gier planszowych i komputerowych w zdobywaniu rynku. Klient bardzo dba o kwestie bezpieczeństwa, a także o zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń, które podnoszą poziom kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy. Zależy mu także na tym, by stale poszukiwać nowych, ciekawych rozwiązań i udoskonaleń.

Ponieważ mieliśmy okazję współpracować już w obszarze bhp, między innymi w zakresie szkoleń i nadzoru nad ich ważnością oraz przygotowania organizacji do zmian w prawie dotyczących pracy zdalnej, klient postanowił powierzyć nam zorganizowanie szkoleń w zakresie ochrony przeciwpożarowej w firmie.

Zależało mu na skutecznej metodzie szkolenia oraz by kurs był jak najbardziej interesujący dla pracowników, a tym samym pozwolił im nauczyć się jak najwięcej także w praktyce, jednakże z uwagi na ograniczenia wynikające z miejsca szkolenia, nie mógł zapewnić pracownikom ćwiczeń z użyciem podręcznego sprzętu do gaszenia pożarów.

Cel: Efektywne szkolenie z wykorzystaniem nowych technologii

Proponując klientowi konkretne szkolenia mieliśmy na uwadze, że poszukuje on rozwiązań ciekawych, rozwijających i nastawionych nie tylko na teorię, ale również na ćwiczenie poprawnego zachowania się w określonych sytuacjach. Szkolenia ppoż. są najbardziej efektywne wtedy, gdy zawierają ćwiczenia na zewnątrz, np. ćwiczenia praktyczne z użyciem gaśnic, ale klient nie dysponował taką możliwością. Z tego powodu dobrym pomysłem okazało się zorganizowanie szkoleń z zastosowaniem technologii wirtualnej, które obejmowałyby tematykę pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. Szkolenia wirtualne pozwalają bowiem na przećwiczenie w bezpiecznych warunkach umiejętności teoretycznych.

Organizując dla klienta szkolenia z wykorzystaniem elementów wirtualnej rzeczywistości chcieliśmy przede wszystkim sprawić, by pracownicy zapamiętali ze szkoleń jak najwięcej i by było to dla nich nowe, ciekawe doświadczenie. Zależało nam, by aplikacje szkoleniowe umożliwiły im sprawdzenie, jak zachowają się w stresującej sytuacji, wymagającej od nich podjęcia szybkiej decyzji i zastosowania wiedzy w praktyce.

SQDA szkolenia z goglami VR dla pracowników

Szkolenia z goglami VR – aplikacje szkoleniowe rozwijające nowe umiejętności

Szkolenie odbywało się wyłącznie w siedzibie klienta, który nie miał możliwości przeprowadzenia szkolenia praktycznego z użyciem gaśnic. Alternatywa, jaką było szkolenie z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości okazało się strzałem w dziesiątkę nie tylko z uwagi na możliwość przećwiczenia umiejętności w wirtualnym świecie, ale także z powodu oryginalnej, ciekawej formy. Wszystko to, co widzieli pracownicy, sprawiało wrażenie realnych sytuacji i w całości zaangażowało ich uwagę.

Dzięki szkoleniom VR, ich uczestnik może rzeczywiście poczuć się tak, jakby musiał udzielić pomocy poszkodowanemu w warunkach pracy, lub podjąć natychmiastową decyzję o ewakuacji zagrożonego pożarem obszaru. To także idealne rozwiązanie w przypadku, gdy warunki, w jakich odbywa się szkolenie uniemożliwiają ćwiczenia praktyczne.

Uczestnicy szkolenia pozyskiwali niezbędną wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pod okiem doświadczonej specjalistki ds. bhp, będącej także inspektorem ochrony przeciwpożarowej.

Czy pracownicy uczyli się efektywniej z pomocą wirtualnej technologii?

Pracownicy firmy klienta byli zaskoczeni nowością w postaci wirtualnego szkolenia. Taka forma szkolenia była dla nich jednak bardzo interesująca. Kursy wirtualne mają przewagę nad szkoleniami tradycyjnymi, w 100% angażując uczestnika i właściwie odcinając go na kilkanaście minut od świata zewnętrznego. Szkolenia przeprowadzane z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości okazały się wobec tego bardzo skuteczne. Ta metoda szkolenia to bowiem połączenie wiedzy merytorycznej z zabawą. Ułatwiło to pracownikom przyswojenie sobie informacji, a także pozwoliło na przećwiczenie i wykorzystanie nowych umiejętności w różnych sytuacjach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Z aprobatą uczestników szkoleń spotkała się nie tylko ciekawa forma kursu, ale również scenariusz szkolenia, pozwalający realistycznie odtworzyć sytuację, która rzeczywiście mogłaby mieć miejsce w realnym życiu. Klient był również bardzo zadowolony z efektu szkoleń. Firma jest zainteresowana kolejnymi interaktywnymi szkoleniami w przyszłości.

Badania dowodzą, że dzięki szkoleniom prowadzonym z pomocą wirtualnej rzeczywistości wiedza jest przyswajana nawet 4-krotnie szybciej, niż podczas tradycyjnych szkoleń. Wirtualna rzeczywistość pozwala bowiem w 100% wczuć się w daną sytuację i przećwiczyć konkretne umiejętności w warunkach bardzo mocno zbliżonych do rzeczywistych. Z tego powodu szkolenia virtual reality zyskują obecnie coraz większą popularność.

Chcesz przetestować najnowsze pomysły szkoleniowe i sprawdzić, jak rzeczywistość wirtualna może pomóc w efektywnym szkoleniu Twoich pracowników i budowaniu silnej kultury bezpieczeństwa? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci, jak możesz wykorzystywać rzeczywistość wirtualną przy okazji kolejnych szkoleń w swojej firmie i pomożemy Ci wybrać najlepiej dopasowany do wyzwań firmy program szkolenia uwzględniający ćwiczenia z goglami VR.

    Chcesz o coś zapytać?