Conflict Minerals – brzmi tajemniczo?

Osoby pracujące w branżach związanych z przeróbką metali, takich jak hutnictwo, metalurgia, automotive czy lotnictwo, z pewnością kojarzą ten zwrot. Conflict Minerals to wymaganie nie tylko przedstawicieli OEM (Original Equipment Manufacturer), ale także kolejnych poziomów dostaw, podobnie, jak kodeks etyczny czy procesy antykorupcyjne w firmach.

Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie nowe obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw. Spoczywają one na unijnych importerach cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i wysokiego ryzyka.

Rozporządzenie Conflict Minerals

Obowiązki te ustanowione zostały rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/821 z dnia 17 maja 2017 r.

Celem rozporządzenia jest zmniejszenie ryzyka związanego z pozyskaniem i zwalczania handlu czterema minerałami, a mianowicie cyną, tantalem, wolframem i złotem, które czasami są wykorzystywane do finansowania konfliktów zbrojnych lub są wydobywane z wykorzystaniem pracy przymusowej i łamania praw człowieka.

Regulacje zawarte w powyższym rozporządzeniu mają na celu zagwarantowanie, iż minerały i metale z tzw. grupy „3TG” (Tin, Tantalum, Tungsten, Gold) sprowadzane do UE, nie będą pochodziły z handlu, który prowadzi do finansowania konfliktów, ani nie będą skutkować naruszeniami praw człowieka. Minerały te należą do grupy najbardziej cenionych, a branża związana z pozyskaniem i dystrybucją tych minerałów wnosi znaczący wkład w rozwój gospodarczy na świecie (dotyczy to przemysłu np. motoryzacyjnego, elektronicznego, lotniczego czy jubilerskiego).

Odpowiedzialność przedsiębiorców

W związku z często nieetycznym pozyskiwaniem tych minerałów, należy zachęcić przedsiębiorców do odpowiedzialnego działania. Z założenia, powinno to przyczynić się do odcięcia grup przestępczych od źródła dochodów związanego z tymi minerałami, a także utrudnić im kontynuację działalności oraz pomóc w zagwarantowaniu pokoju, rozwoju i stabilności na świecie. Unijni importerzy „3TG” będą mieli obowiązek zagwarantowania, iż importowane przez nich minerały i metale będą pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz obszarów niekonfliktowych.

Nie jesteś pewien, czy zobowiązania niniejszego rozporządzenia Cię dotyczą lub nie wiesz, jak je osiągnąć? Nasz zespół pomoże Ci odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na maila: ochronasrodowiska@teamprevent.pl

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Częstotliwość szkoleń okresowych bhp

Po ilu latach musimy powtórzyć okresowe szkolenie bhp?

Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków pracy, ale też zorganizowanie szkoleń dla pracowników, przystosowujących do wykonywania zawodu. Jednym z najważniejszych zobowiązań pracodawcy jest konieczność przeprowadzania obowiązkowych szkoleń bhp.

Czytaj więcej »
Znaczenie audytu epidemiologicznego w biznesie

Znaczenie audytu epidemiologicznego w biznesie

Zabezpieczenie biznesu oraz zachowanie płynności finansowej i zdrowia pracowników stanowi w czasach pandemii duże wyzwanie. Stworzenie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy nie jest możliwe bez dogłębnej oceny bezpieczeństwa epidemiologicznego w

Czytaj więcej »
Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

W dniu 5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Odpowiedzialność za naszą planetę spoczywa nie tylko na każdym z nas, ale również na firmach i przedsiębiorstwach w których pracujemy, i

Czytaj więcej »