Fundusze Unijne

Koronawirus – jak chronić się przed zarażeniem?

Jak uchronić się przed zarażeniem się koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową, a aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Podstawowym działaniem w tym wypadku jest przestrzeganie zasad higieny oraz unikanie kontaktu z osobami chorymi lub wykazującymi objawy choroby. Poniżej przedstawiamy zalecenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zalecenia:

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikanie miejsc publicznych i dużych skupisk ludzi

Dlaczego? Zminimalizowanie kontaktów społecznych pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. 
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Szczególnie istotne jest to zalecenie dla osób starszych czy z obniżoną odpornością.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

————————————————————————————————————

Team Prevent chce wspierać Twoją firmę i pracowników w upowszechnianiu wiedzy i rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat epidemii koronawirusa, zdrowia i profilaktyki. Nasi eksperci wyposażeni są w nowoczesny sprzęt medyczny, między innymi urządzenia dermalux. Skontaktuj się z nami w sprawie kampanii edukacyjnych, akcji profilaktycznych i szkoleń tematycznych.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty szkolenia „W cieniu koronawirusa – profilaktyka zachorowań na wybrane choroby dróg oddechowych”.

Oferujemy również dedykowane plakaty.

W najbliższym czasie będziemy udostępniać kolejne informacje związane z panującą epidemią — naszym celem jest prowadzenie świadomej kampanii informacyjnej, która ma na celu edukację i uspokojenie nastrojów.

    Chcesz o coś zapytać?