Cykl artykułów #zostańwdomu
Co byś zrobił, gdybyś musiał zostać w domu na zawsze? Jakbyś wtedy żył? Jakie byłyby Twoje obowiązki i rozrywki? Niektórzy z nas właśnie tak funkcjonują na co dzień.
Obecna sytuacja nie pozostawia Ci wyboru.Musisz pozostać w swoich czterech ścianach. Dla typowego domatora to zbawienie, jednak dla podróżnika to prawdziwe wyzwanie. Postaraj się przyjrzeć, jakie możesz wyciągnąć z tego korzyści. Czy w ogóle takie są?
Zapomnij na chwilę o tym, czym zajmowałeś się do tej pory i postaw się w nowej sytuacji. Czy może to zwiększyć Twoją motywację oraz wytrwałość? Czy matka natura obdarzyła Cię takimi zdolnościami, aby z dnia na dzień zmienić swoje życie o 180 stopni? Czy naturalna adaptacja do środowiska może być dla Ciebie korzyścią?
Mocna strona naszej natury
Według George’a Williamsa, amerykańskiego biologa i ewolucjonisty, aby móc określić daną cechę jako adaptacyjną, pod uwagę należy wziąć kwestie niezawodności, skuteczności oraz ekonomii (małe obciążanie organizmu kosztami wytworzenia i utrzymywania tej cechy). Występowanie tych trzech kryteriów oznacza, że dana cecha nie powstała przypadkowo,
a była wymuszona poprzez dobór naturalny.
Wyróżniamy wiele procesów adaptacyjnych, na przykład indywidualny, który działa w trakcie naszego życia lub behawioralny – dotyczący zmian zachowania, jakie umożliwia nam życie w równowadze ze środowiskiem. Każdy organizm potrafi w sposób naturalny, czasem nieświadomy, przystosować się do obecnie panujących warunków. Czasem jest to wynik ewolucji danego organizmu np.: zwierzęta żyjące w skrajnie trudnych warunkach na pustyni czy głęboko pod wodą potrafią sprostać surowym warunkom, w jakich żyją.
Wypracowanie w sobie prostych nawyków trwa około 30 dni, głównie poprzez powtarzanie danej czynności np.: mycie zębów, codzienny trening na siłowni. Zatem dostosowanie się do obecnej sytuacji kryzysowej jest prostsze niż się nam wydaje. Taką cechę otrzymałeś w darze od swoich przodków, którzy również przeżyli wiele ograniczeń oraz wyrzeczeń spowodowanych choćby II wojną światową.
Uwaga. Zadbaj o swoje dłonie
Nie chodzi nam tutaj o zabieg manicure, lecz o sprawne kontrolowanie swoich odruchów podczas codziennych czynności. Będzie to miało zaletę nie tylko w trakcie, ale i po zakończeniu pandemii. Kolejna korzyść jaką otrzymałeś w genach, to zdolność do koncentrowania uwagi na najważniejszych dla Ciebie w danym momencie informacjach. Potrafisz wywnioskować z sytuacji, w jakiej się znajdujesz, czy jest ona dla Ciebie pozytywna, czy negatywna. Na tej podstawie możesz kierować swoim działaniem i podejmować najważniejsze decyzje.
Pomyśl chwilę, co zrobiłeś, gdy dowiedziałeś się o konieczności pozostania w domu? Reakcja na taki bodziec spowodowała, że zacząłeś analizować obecny stan swojej lodówki, spiżarni, apteczki, stan konta czy ilość papieru toaletowego, jaki Ci pozostał.
Jednym z procesów uwagi jest selektywność informacji, aby Twój umysł nie uległ przeładowaniu. Szybkie podejmowanie działania odbija się na poprawności danej decyzji i odwrotnie. Psychologia określa to zjawisko jako model integracyjny. Teraz zapewne zadajesz sobie pytanie – czy na pewno dobrze zrobiłem zmieniając pracę? Czy powinienem kontynuować naukę? Kiedy i w jaki sposób wykorzystam moją wiedzę i umiejętności, jeśli nie mogę wyjść z domu? Nie zapominaj również o tym, że Twoja uwaga może ulec automatyzacji np.: kiedy witasz się z kimś, chcesz podać komuś rękę lub gdy chcesz się podrapać po nosie. Dzieje się tak, gdy nasza świadomość jest mała lub nie ma jej wcale. Mając świadomość, jak przenosi się wirus SARS-CoV-2 wiesz o tym, że należy zachować dystans do każdej napotkanej osoby i jak utrzymać higienę osobistą, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.
Plusy samodyscypliny
#zostańwdomu (w rożnych językach) to hasło znane pewnie większości osób na świecie. Pozostanie w domu sprzyja treningowi silnej woli. Wiesz już, że trening samodyscypliny świetnie wpływa na kondycję fizyczną. Czy na psychiczną również? Ciało i umysł to jedna całość, która powinna trwać w spójnej harmonii. Jak tego dokonać? Najkorzystniej, a zarazem najprościej jest wypisać to, co chcemy osiągnąć i powoli realizować swoje cele zgodnie z listą. Pamiętaj, aby robić to regularnie i wyznaczać sobie cele realne do osiągnięcia.
Jak myślisz, co jeszcze poprawia Twoją wytrwałość w działaniu? Na pewno bardzo ważna jest koncentracja. Aby ją wzmocnić możesz na przykład grać w szachy, rysować lub pisać. Ważne jest również, abyś zadbał o odpoczynek i kondycję fizyczną. Nie zapomnij o przerwach w trakcie realizacji swoich działań.
A co z pozytywnym nastawieniem? Przecież nasze chęci nie zmienią naszych umiejętności. Czy na pewno tak jest? Na to pytanie doskonale potrafi odpowiedzieć psychologia sportu, która bada zachowania sportowców np.: podczas zawodów, kiedy presja i stres są ogromne i często przyczyniają się do porażki. Wyobrażając sobie pozytywny przebieg zdarzeń masz większą pewność, że uda Ci się osiągnąć swój cel. Wiara we własne siły i kompetencje oraz wsparcie najbliższego otoczenia to połowa sukcesu.
Pamiętaj, że trening czyni mistrza, a w domowym zaciszu można wiele osiągnąć, jeśli odpowiednio zagospodarujemy swój czas. Dobrym przykładem osób, które podlegają długotrwałej izolacji są astronauci, którzy przez długie miesiące przebywają w zamknięciu z dala od bliskich. Osoby te doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest samodyscyplina w sytuacji odosobnienia. Aby temu sprostać, każdy z nich ma do wykonania szereg czynności, które urozmaicają czas spędzony w zamknięciu. Gotowość do przyjścia z pomocą innym, którzy gorzej radzą sobie ze stresem, należy do ich obowiązków. Po powrocie do domu często pracują w trybie home office.
Pożytek z domowych zajęć
Wyzwania, jakie sobie postawisz, zależą tylko od Ciebie. Może to być bierne przesiadywanie w domu lub aktywne szycie maseczek ochronnych dla służb zdrowia, przekazywanie odpowiednich materiałów do ochrony higieny osobistej jak środki dezynfekcji, przekazywanie materiałów do produkcji przegród pomiędzy sprzedawcą a klientem, jakie widzimy w sklepach spożywczych czy aptekach.
Korzyścią, jaką niewątpliwie czerpiemy z pomocy innym jest uczucie bycia potrzebnym i ważnym w danym działaniu. Jeśli nie masz możliwości pomagania w ten sposób, możesz skupić się na swoim rozwoju osobistym lub pomocy w rozwoju innych, np.: swoich dzieci, poprzez organizację czasu.
Media są przesycone negatywnymi informacjami z całego świata, dla tego wyłącz telewizję i pomyśl, co możesz zrobić. Na co nigdy nie miałeś czasu? Zrób plan dla siebie i domowników na cały tydzień. Na każdy dzień wymyśl inne zajęcia, np.: przeczytanie jednego rozdziału książki, przesłuchanie najnowszego wywiadu naukowego z dziedziny, jaka Cię interesuje, godzina ćwiczeń z ulubionym fit trenerem, ugotowanie dania, którego jeszcze nie jadłeś, wieczór filmowy itd. Jeśli brak Ci pomysłów lub szukasz korzystnych zajęć dla siebie, domowników, znajomych czy pracowników, możesz zajrzeć na naszą stronę www do zakładki szkolenia, gdzie na pewno znajdziesz mnóstwo inspiracji.
Możesz poszerzyć swoje kompetencje w takich dziedzinach, jak pierwsza pomoc, szkolenia bhp, psychologia negocjacji, bardzo popularny temat koronawirusa oraz wiele innych. Dysponujemy szeroką ofertą e- learningu, ebooków, a nasi specjaliści są dostępni dla Ciebie kiedy tylko potrzebujesz.
Miej pomysł na siebie i członków swojej rodziny. Nie koncentruj się na ograniczeniach, a na tym, co pozytywnie nastroi Ciebie i Twoje otoczenie. Jeśli masz jakiś pomysł lub potrzebę, o której jeszcze nie wiemy, napisz do nas! Razem postaramy się sprostać i rozwiązać najbardziej wymagającym zadaniom. Na koniec tylko dodamy, że według prof. Martina Seligmana i prof. Barbary Fredrickson optymizm i poczucie wdzięczności mają pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy.