Praca w Niemczech – badania lekarskie, które musisz wykonać

Wybierając się do pracy do Niemiec, tak samo, jak w przypadku zatrudnienia w Polsce, należy wykonać badania medycyny pracy. Różnice w zapisach prawnych w kraju i za granicą sprawiają jednak, że wiele osób nie wie, jakiego rodzaju badania będą wymagane. Na szczęście nie różnią się one wiele od tych, które wykonujemy w Polsce. Jeżeli więc interesuje Cię praca w Niemczech — badania lekarskie możesz wykonać również w kraju.

Praca w Niemczech – badania lekarskie, które wykonasz także w Polsce

Badania wstępne do pracy w Niemczech, tak jak w Polsce, wykonuje się na zlecenie, jakie wystawia pracodawca. Każdy pracownik musi je wykonać przed rozpoczęciem pracy. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim charakterze będzie zatrudniony. Różnić może się za to zakres badań. Jeżeli praca będzie się odbywać w trudnych warunkach, potrzebne będą dodatkowe zaświadczenia.

Nie trzeba się obawiać kosztów badań, gdyż są one po stronie zatrudniającego. Wizyta lekarska odbywa się zwykle w godzinach pracy.

Czego spodziewać się w temacie badań do pracy za granicą? Podstawowe badanie lekarskie do pracy w Niemczech obejmuje standardowe obszary, takie jak:

  • sprawdzenie ciśnienia krwi i pulsu,
  • badanie wzroku i słuchu, mające wykluczyć ewentualne wady,
  • skontrolowanie pracy układu krążenia i oddechowego (serce, płuca).

Od badanej osoby pobiera się również próbki krwi i moczu do badań laboratoryjnych. Dzięki temu prostemu badaniu można wykryć niektóre choroby, których możemy nie być świadomi (np. cukrzycę). Sprawdzimy także, czy nie trapią nas choroby wątroby, nerek, toczące się stany zapalne i infekcje.

W przypadku pracy, w której jesteśmy narażeni na zagrożenia, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Jeżeli będziemy wykonywać pracę na wysokości, związaną z prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn, niezbędne będą badania psychotechniczne i konsultacja neurologiczna.

Warto pamiętać, że w dobie pandemii wymagany może być także test na przeciwciała SARS-CoV-2. Wytyczne na temat tego, czy test jest potrzebny do wyjazdu do Niemiec, dobrze jest śledzić na bieżąco. Polecamy obserwować stronę Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Praca w Niemczech - badania lekarskie dla pracowników

Czynniki szkodliwe, a wstępne badania lekarskie do pracy w Niemczech

Podejmując pracę za granicą, trzeba zwrócić uwagę na występowanie czynników szkodliwych. Ich lista zamieszczona jest w Załączniku do Rozporządzenia w sprawie zawodowej opieki zdrowotnej (Verordnung zur arbeitsmedizinischen Vorsorge). Jeżeli w pracy, którą będziemy wykonywać, występują określone czynniki szkodliwe, wówczas musimy otrzymać dodatkowe skierowanie na badania.

Te wyszczególnione czynniki szkodliwe i uciążliwe to:

  • substancje niebezpieczne, związane z wykonywaną pracą (są one dokładnie opisane),
  • czynniki szkodliwe biologiczne,
  • czynniki szkodliwe fizyczne (głównie o skrajnych, wysokich wartościach).

Zaświadczenie lekarza medycyny pracy

Po sprawdzeniu wyników badań otrzymujemy zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Znajduje się w nim informacja na temat zdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Uzyskujemy również informację o wszystkich ograniczeniach w zatrudnieniu na dane stanowisko.

Należy przy tym wspomnieć, że w odróżnieniu od badań na rynek polski, w Niemczech uzyskujemy zdolność do wykonywania pracy, w której jesteśmy narażeni na dane zagrożenie. W Polsce otrzymujemy za to zdolność do pracy na danym stanowisku. Taka specyfika wystawiania zaświadczeń w Niemczech nie oznacza przy tym, że praca na jakimś stanowisku jest wykluczona. Konieczna będzie jedynie modyfikacja w zakresie obowiązków na konkretnym stanowisku.

Oczywiście może się zdarzyć, że nie będziemy się zgadzać z opinią lekarza. W takiej sytuacji przysługuje nam odwołanie od jego decyzji.

Gdzie wykonasz badania do pracy w Niemczech?

Badania medycyny pracy na rynek niemiecki najlepiej jest wykonywać w kraju. Tym bardziej, jeżeli interesuje nas praca w Niemczech bez znajomości języka. Wykonanie badań w Polsce to oszczędność czasu i pieniędzy. W związku z tym warto kwestię organizacji pozostawić w rękach rzetelnej i solidnej firmy, która niezbędne formalności weźmie na siebie.

Jeśli potrzebujesz badań do pracy w Niemczech, skontaktuj się z ekspertami SQD Alliance. Zapewniamy sprawną koordynację badań medycyny pracy u wszystkich pracowników. Zlecając nam usługę organizacji badań lekarskich masz pewność, że będzie wykonana szybko i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi badań lekarskich medycyny pracy na rynek niemiecki. Pomożemy uzyskać zaświadczenia honorowane za granicą i przetłumaczone na język niemiecki.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn