Siedzenie zabija – to nie jest zwykły slogan, mający nas przestraszyć, ale stwierdzenie poparte badaniami. Obliczono, że z każdą godziną spędzoną w pozycji siedzącej, Twoje życie skraca się o prawie 22 minuty! Tymczasem wielu z nas spędza długie godziny siedząc w pracy oraz po pracy. Czy wiesz, dlaczego siedzący tryb życia tak istotnie szkodzi Twojemu zdrowiu? Co możesz zrobić, by temu zapobiec?
Na jakie choroby jesteś narażony przy siedzącym trybie życia?
Każdego dnia rano przychodzisz do pracy, w której głównie siedzisz. Wracając do domu, czy to samochodem czy innym środkiem lokomocji, znowu spędzasz czas w pozycji siedzącej. Wiele osób nawet po przyjściu do domu głównie siedzi. Taki stan rzeczy trwa latami. Czy wiesz, co w tym czasie dzieje się z Twoim ciałem?
Siedzenie obciąża układ mięśniowo-szkieletowy
Ból kręgosłupa może pojawić się bardzo szybko. Podczas siedzenia, siła nacisku na kręgosłup rośnie o 40% względem pozycji stojącej. Jeszcze gorzej jest, gdy siedzisz przygarbiony. Nadmierne obciążenie kręgosłupa wpływa na ucisk nerwów, co powoduje dotkliwe bóle. Długotrwałe siedzenie może prowadzić do zwyrodnień.
Jeżeli w swojej pracy godzinami obsługujesz komputer, oprócz problemów z kręgosłupem grożą Ci także choroby takie jak np. zespół cieśni nadgarstka.
Siedzący tryb życia szkodzi Twojemu sercu
Naszemu układowi krążenia nie sprzyja pozostawanie przez długi czas w bezruchu. Gdy siedzisz dłużej niż 6 godzin dziennie, znacząco wzrasta u Ciebie możliwość zachorowania na choroby serca. W konsekwencji może to prowadzić nawet do śmierci. Osoby prowadzące siedzący tryb życia są bowiem bardziej narażone na nadciśnienie i zawały serca. A to tylko jeden z czynników obciążający nasze serce.
Negatywne skutki dla ludzkiej psychiki
Znane przysłowie mówi, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jego prawdziwości dowodzi fakt, że długotrwałe siedzenie może powodować obniżenie nastroju, lęki oraz depresję. Dzieje się tak dlatego, że z powodu mniejszej ilości ruchu do mózgu dociera mniej hormonów.
Otyłość i choroby metaboliczne z powodu braku ruchu
Mniej ruchu to także spowolniony metabolizm. To może doprowadzić nas do nadwagi bądź otyłości, która jeszcze bardziej obciąży serce, układ pokarmowy i układ ruchu. Dowiedziono ponadto, że już kilka godzin dziennie spędzanych w pozycji siedzącej, znacząco zwiększa ryzyko otyłości brzusznej. Stąd już blisko do zachorowania na cukrzycę.

Siedzenie zabija – zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory
Statystyki zachorowania na nowotwory są alarmujące i w związku z tym coraz większą wagę przykłada się do profilaktyki. Należy pamiętać, że nie ogranicza się ona do badań i diety, ale również do aktywności fizycznej. Osoby, które unikają aktywności fizycznej i spędzają czas siedząc (w pracy i poza pracą), częściej narażone są na nowotwory.
Zgodnie z przeprowadzonymi w Stanach Zjednoczonych badaniami, w których wzięło udział ponad 8 tysięcy osób, siedzący tryb życia wiąże się z większym ryzykiem śmiertelności z powodu raka. By to ryzyko zminimalizować, warto wygospodarować czas na aktywność fizyczną (wystarczy taka o lekkiej lub umiarkowanej intensywności).
Hemoroidy – częsta dolegliwość przy długotrwałym siedzeniu
Długotrwałe siedzenie sprzyja także występowaniu bolesnej i dokuczliwej dolegliwości, jaką są hemoroidy. Nierzadko przy żylakach odbytu wymagana jest interwencja chirurgiczna. W zapobieganiu hemoroidom pomocna będzie aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i ograniczenie stałego siedzenia. Po pracy naprawdę lepiej będzie wybrać się na spacer, niż zasiadać przed telewizorem lub komputerem.
Co możesz zrobić, by ograniczyć ryzyko zachorowania?
Chcesz ograniczyć ryzyko zachorowania? Zacznij już dzisiaj zmieniać swoje przyzwyczajenia. Oczywiście jeżeli wykonujesz pracę siedzącą może to być nieco trudniejsze, ale istnieje kilka wskazówek, które warto wdrożyć w swoje życie, by ograniczyć wpływ długotrwałego siedzenia na swoje zdrowie.
Podczas pracy zadbaj o przerwy, podczas których wstaniesz i chwilę pochodzisz. W tym czasie lekko się porozciągaj, wykonuj proste ćwiczenia, które rozluźnią Twoje mięśnie. Nawet siedząc możesz sobie pomóc. Zmieniaj co jakiś czas pozycję, podsuwaj się na krześle. Siedzenie na dynamicznej poduszce (wypełnionej powietrzem) sprzyja mikroruchom Twojego ciała co istotnie przeciwdziała obciążeniom statycznym szczególnie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Ważne, by nie przesiadywać w niezmiennej pozycji przez długi czas.
Po pracy wielu z nas kusi, by po prostu odpocząć w znajomy sposób – siedząc przy komputerze, telewizji lub czytając książkę. Regularna aktywność fizyczna również jest relaksem, poza tym dodatnio wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wieczorne spacery, gimnastyka przy oglądaniu ulubionego serialu, ruch przy ulubionej muzyce, lub sport, który szczególnie lubimy – wystarczy wybrać coś dla siebie i pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności każdego dnia. Walcz z niedostateczną aktywnością fizyczną (hipokinezą) i „nie przyrastaj” do krzesła.