Movember – profilaktyka nowotworów u mężczyzn

Po październiku – miesiącu świadomości raka piersi, nadszedł czas na zwrócenie uwagi na nowotwory, na które zapadają mężczyźni. Dlatego też już od 2003 r., w listopadzie prowadzona jest akcja społeczna MOVEMBER, mająca na celu zmianę oblicza męskiego zdrowia. W ramach tej kampanii prowadzone są działania mające na celu uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka nowotworów u mężczyzn.

Listopad miesiącem świadomości i solidarności

Listopad stał się miesiącem profilaktyki, a także solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Dużo mówi się również na temat potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych, dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.

Mając na uwadze fakt, iż nowotwór gruczołu krokowego bardzo często rozwija się bezobjawowo nawet przez kilka lat, bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż nowotwór wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest całkowicie wyleczalny. Profilaktyka raka jądra sprowadza się do badania ultrasonograficznego, natomiast w przypadku raka prostaty, wykonuje się USG gruczołu krokowego oraz badanie antygenu PSA.

Badanie ultrasonograficzne – profilaktyka nowotworów u mężczyzn w każdym wieku

USG jąder jest badaniem obrazowym pozwalającym wskazać, w jakim stanie aktualnie znajdują się nie tylko jądra, ale również moszna i najądrza. Pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, guzków czy torbieli, a więc na jak najszybsze podjęcie leczenia w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Ultrasonografia to jedyne badanie, które pozwala na monitorowanie stanu jąder, a także zmian w narządach moszny w czasie leczenia, a także po terapii za pomocą operacji. W przypadku badania USG gruczołu krokowego, badanie wykonuje się przez powłoki brzuszne.

Ze względu na bezpieczeństwo, USG może być wykonywane u mężczyzn w każdym wieku i może być powtarzane wielokrotnie bez wpływu na zdrowie pacjenta. Do badania ultrasonograficznego jąder nie wymaga się specjalnego przygotowania, a w przypadku USG gruczołu krokowego, na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem.

Profilaktyka nowotworów u mężczyzn - badanie PSA i ultrasonografia
Dzięki badaniu PSA i ultrasonografii można odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór

Badanie antygenu PSA

Badanie PSA jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu raka prostaty. Antygen PSA to glikoproteina, czyli białko wytwarzane przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Stężenie PSA badane jest z próbki krwi. Im wyższe stężenie antygenu PSA, tym wyższe prawdopodobieństwo rozwijającej się choroby nowotworowej prostaty. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do badania. Można wykonać je o każdej porze dnia. Aby wynik był wiarygodny, należy jedynie zachować odstęp pomiędzy badaniem, a wysiłkiem fizycznym, badaniem palpacyjnym prostaty oraz biopsją. Na dwa dni przed badaniem, mężczyzna powinien unikać aktywności seksualnej.

Czy wiesz, jak promować zdrowie w swojej firmie? Nasi specjaliści doradzą Ci, jak najlepiej zaplanować działania na rzecz profilaktyki wśród Twoich pracowników

Co roku w Polsce na raka jądra choruje ok. 1 500 mężczyzn, a na raka prostaty 15 000. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór nie jest wyrokiem i daje szanse na całkowite wyzdrowienia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Raz w roku, niezależnie od wieku, każdy mężczyzna powinien skorzystać z porady urologa, który dopasuje do wieku mężczyzny badania, które należy wykonać.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Zanim zgubisz telefon

Zanim zgubisz telefon

Smartfon to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu zawsze mamy przy sobie wszystkich naszych znajomych, sumę ludzkiej wiedzy czy sporą część naszej pracy służbowej. Używamy go praktycznie cały czas, więc jego

Czytaj więcej »