Po październiku – miesiącu świadomości raka piersi, nadszedł czas na zwrócenie uwagi na nowotwory, na które zapadają mężczyźni. Dlatego też już od 2003 r., w listopadzie prowadzona jest akcja społeczna MOVEMBER, mająca na celu zmianę oblicza męskiego zdrowia. W ramach tej kampanii prowadzone są działania mające na celu uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka nowotworów u mężczyzn.
Listopad miesiącem świadomości i solidarności
Listopad stał się miesiącem profilaktyki, a także solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Dużo mówi się również na temat potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych, dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Mając na uwadze fakt, iż nowotwór gruczołu krokowego bardzo często rozwija się bezobjawowo nawet przez kilka lat, bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż nowotwór wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest całkowicie wyleczalny. Profilaktyka raka jądra sprowadza się do badania ultrasonograficznego, natomiast w przypadku raka prostaty, wykonuje się USG gruczołu krokowego oraz badanie antygenu PSA.
Badanie ultrasonograficzne – profilaktyka nowotworów u mężczyzn w każdym wieku
USG jąder jest badaniem obrazowym pozwalającym wskazać, w jakim stanie aktualnie znajdują się nie tylko jądra, ale również moszna i najądrza. Pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, guzków czy torbieli, a więc na jak najszybsze podjęcie leczenia w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Ultrasonografia to jedyne badanie, które pozwala na monitorowanie stanu jąder, a także zmian w narządach moszny w czasie leczenia, a także po terapii za pomocą operacji. W przypadku badania USG gruczołu krokowego, badanie wykonuje się przez powłoki brzuszne.
Ze względu na bezpieczeństwo, USG może być wykonywane u mężczyzn w każdym wieku i może być powtarzane wielokrotnie bez wpływu na zdrowie pacjenta. Do badania ultrasonograficznego jąder nie wymaga się specjalnego przygotowania, a w przypadku USG gruczołu krokowego, na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem.
Profilaktyka raka prostaty - badania
Badanie PSA jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu raka prostaty. Antygen PSA to glikoproteina, czyli białko wytwarzane przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Stężenie PSA badane jest z próbki krwi. Im wyższe stężenie antygenu PSA, tym wyższe prawdopodobieństwo rozwijającej się choroby nowotworowej prostaty. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do badania. Można wykonać je o każdej porze dnia. Aby wynik był wiarygodny, należy jedynie zachować odstęp pomiędzy badaniem, a wysiłkiem fizycznym, badaniem palpacyjnym prostaty oraz biopsją. Na dwa dni przed badaniem, mężczyzna powinien unikać aktywności seksualnej.
Co roku w Polsce na raka jądra choruje ok. 1 500 mężczyzn, a na raka prostaty 15 000. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór nie jest wyrokiem i daje szanse na całkowite wyzdrowienia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Raz w roku, niezależnie od wieku, każdy mężczyzna powinien skorzystać z porady urologa, który dopasuje do wieku mężczyzny badania, które należy wykonać.
Zapytaj o szczegóły
Napisz do nas, a nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i przedstawi szczegółowo, co możemy zrobić dla Twoich pracowników. Pomoże także wybrać najodpowiedniejszy pakiet aktywności oraz termin na zorganizowanie badań, webinaru oraz warsztatów w Twojej firmie.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.
Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.