unia_31

Obliczanie śladu węglowego w firmie – dlaczego warto?

Postępująca degradacja środowiska naturalnego doprowadziła do kryzysu klimatycznego, którego nie można lekceważyć. W 2019 roku kryzys klimatyczny został ogłoszony przez Parlament Europejski. Z uwagi na tę sytuację, konieczne jest podejmowanie działań, które ograniczą negatywny wpływ przedsiębiorstw na środowisko. Promowane są także nowoczesne, proekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest redukcja oraz obliczanie śladu węglowego organizacji. Dlaczego warto to robić i jak obliczanie śladu węglowego firmy może wpłynąć na jej funkcjonowanie?

Z jakiego powodu firmy obliczają swój ślad węglowy?

Pierwszym powodem, dla którego mierzona jest wartość śladu węglowego są oczywiście regulacje prawne. W niektórych przypadkach firmy są zobowiązane poprzez obowiązujące prawo do prowadzenia pomiaru śladu węglowego. Monitorowanie śladu węglowego jest wtedy wypełnieniem wymagań prawnych, dzięki czemu firma uniknie kary finansowej.

Kto jest zobowiązany do obliczania śladu węglowego przedsiębiorstwa?

Które z organizacji są zobligowane do obliczania i przedstawiania śladu węglowego w formie raportu, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (2014/95/UE) w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i informacji na temat różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy – Dyrektywy NFRD?

 • w 2023 r. i 2024 r. – do raportowania informacji niefinansowych, , są zobowiązane organizacje zatrudniające więcej niż 500 pracowników, z bilansowaniem 85 mln zł i przychodem netto od 170 mln zł.
 • od 2025 r. – do raportowania śladu węglowego wytwarzanego przez organizacje zobowiązane będą firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników, mające od 40 mln EUR obrotu, i 20 mln EUR całkowitych aktywów.
 • od 2026 r. – zobowiązane będą także małe i średnie przedsiębiorstwa i inne przedsiębiorstwa notowane na giełdzie.

Nie wszystkie firmy są zobowiązane do mierzenia i sporządzania raportu śladu węglowego organizacji. Nie oznacza to jednak, że firmy, na których taki obowiązek nie spoczywa, nie prowadzą działań na rzecz obliczania i redukcji śladu węglowego. Z jakiego powodu organizacje decydują się to robić?

Obliczenia śladu węglowego a konkurencyjność i lepsze wyniki finansowe

Mimo braku wymagań prawnych, firmy mierzą ślad węglowy z powodu wymogów rynku i konsumentów, dotyczących dostarczania informacji na temat tego, jak działania danej organizacji wpływają na środowisko naturalne. Aktywne działanie na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych otwiera drogę na nowe rynki i pomaga przekonać do siebie nowych klientów.

Kolejnym z nie mniej ważnych powodów są te związane z finansami firmy. Pomiar śladu węglowego może bowiem firmie pomóc w zidentyfikowaniu obszarów, w których mogłaby zaoszczędzić zarówno energię, jak i koszty.

SQDA Forum Liderów Ochrony Środowiska FLOŚ obliczanie śladu węglowego

Obliczanie śladu węglowego swojej organizacji a wpływ na środowisko naturalne

Wśród powodów, dla których temat śladu węglowego jest podnoszony w wielu organizacjach, są także te związane z ochroną środowiska i chęcią wdrożenia rozwiązań proekologicznych. Mierzenie śladu węglowego pozwala firmie zmierzyć wpływ, jaki wywiera na środowisko naturalne. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na ekologię, stąd także firmy mają dziś na uwadze to, by być bardziej odpowiedzialnymi ekologicznie i społecznie, podejmować działania nakierowane na zmniejszenie śladu węglowego.

Jednym z powodów jest także wzrost świadomości na temat śladu węglowego i tego, jak emisja gazów cieplarnianych wpływa na klimat. Globalne ocieplenie i kryzys klimatyczny to jedne z największych wyzwań. Większość śladu węglowego powstaje właśnie z powodu działań przedsiębiorstw. Firmy mają zatem bardzo duży wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Rozwiązania w zakresie redukcji emisji mogą mieć pozytywny wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatycznych.

Dlaczego warto obliczać ślad węglowy? Poznaj najważniejsze korzyści

Firmy, które nie są objęte obowiązkiem raportowania emisji gazów cieplarnianych i obliczania śladu węglowego mimo wszystko prowadzą takie pomiary. Wśród powodów, dla których to robią, wymienia się zarówno powody finansowe jak i niefinansowe. Warto zatem wymienić najważniejsze korzyści, jakie pomiary całkowitej emisji gazów cieplarnianych mogą przynieść Twojej organizacji.

 • oszczędności finansowe – dzięki mierzeniu śladu węglowego zidentyfikujesz obszary, w których zużycie energii jest zbyt duże. To pozwoli wprowadzić proekologiczne działania, ograniczyć zużycie energii i zaoszczędzić.
 • efektywność energetyczna – sprawdzisz, w jakich obszarach możliwe jest zwiększenie efektywności energetycznej. Dzięki temu zyskują finanse firmy i staje się ona także bardziej konkurencyjna na rynku.
 • dostęp do inwestycji – obecnie wielu inwestorów poszukując firm do współpracy, zwraca uwagę na te, które wykazują większą odpowiedzialność ekologiczną. Takie firmy mogą więc w efekcie spodziewać się łatwiejszego dostępu do realizowania inwestycji. Mogą także liczyć na lepsze warunki finansowania.
 • lepszy wizerunek organizacji – wzrost świadomości na temat wytwarzania śladu węglowego i konsekwencji nadmiernej emisji gazów cieplarnianych sprawia, że zyskuje wizerunek firm, które są bardziej odpowiedzialne ekologicznie. Mogą one cieszyć się większym zaufaniem ze strony zarówno klientów i społeczeństwa, jak i inwestorów.
 • zgodność z prawem – w przypadku firm zobligowanych do pomiarów i raportowania emisji gazów cieplarnianych, obliczanie śladu węglowego pomoże uniknąć kar finansowych. Kolejnym powodem są z kolei przepisy Dyrektywy CSRD, która narzuca wymogi związane z raportowaniem niefinansowym dla przedsiębiorstw, obejmującym sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju.
SQDA obliczanie śladu węglowego w firmie

Redukcja emisji gazów cieplarnianych i kalkulator śladu węglowego – czy warto współpracować z firmą zewnętrzną?

Zapotrzebowania rynkowe sprawiają, że obecnie pojawia się coraz więcej firm, które pomagają organizacjom w usprawnieniu procesu obliczania śladu węglowego. Popularność zyskują narzędzia do wyliczenia śladu węglowego takie jak kalkulator śladu węglowego. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z działań w zakresie redukcji śladu węglowego, warto rozważyć taką opcję.

Wiedząc, jak skomplikowany jest to proces i mając doświadczenie w pracy z klientami możemy powiedzieć, że głównymi zaletami przy współpracy z firmą zewnętrzną w kwestiach dotyczących śladu węglowego są:

 • kompleksowość działań w obszarze ochrony środowiska i redukcji śladu węglowego, które mogą obejmować zarówno konsultacje, audyt pozwalający określić emisję gazów cieplarnianych w danym okresie, zidentyfikować nieprawidłowości i obszary do zmian, a także obliczanie śladu węglowego,
 • wsparcie ekspertów, którzy współpracując z firmami z różnych branż mają szerszą perspektywę, możliwość zdobycia doświadczenia w obszarze dobrych praktyk przy działaniach z zakresu ochrony środowiska i mierzenia śladu węglowego produktu, organizacji lub usługi,
 • dostęp do nowoczesnych technologii i narzędzi, a w efekcie bardziej szczegółowych danych i wskaźników, które sprawiają, że dalsze działania oraz obliczenia są dokładniejsze i spersonalizowane pod daną firmę,
 • oszczędność czasu – zatrudniając ekspertów zewnętrznych, firma może skupić się na swojej głównej działalności, pozostawiając kwestię obliczania emisji gazów cieplarnianych w rękach profesjonalistów w swojej dziedzinie,
 • możliwość konsultacji i prognozowania wyników przy wdrożeniu dodatkowych działań lub rozwiązań proekologicznych, mających zmniejszyć wielkość emisji firmy,
 • pomiary i ekspertyzy przeprowadzane przez niezależnego eksperta gwarantują obiektywny wynik i dokładny raport śladu węglowego,
 • zgodność z prawem – doświadczeni w kwestii pomiarów śladu węglowego eksperci zapewnią zgodność działań firmy z obowiązującym prawem unijnym i państwowym.

Chcesz rozpocząć działania zmierzające do ograniczenia śladu węglowego przedsiębiorstwa i potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tym obszarze? Przekonaj się jak wygląda współpraca z naszymi specjalistami w zakresie śladu węglowego i zobacz, jak możemy pomóc Twojej firmie.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn
SQDA kompulsywne jedzenie ze stresu

Jak pokonać kompulsywne objadanie się?

Dla wielu z nas jedzenie nie jest wyłącznie koniecznością, ale i przyjemnością. Spotykamy się z bliskimi w restauracjach serwujących pyszne potrawy, chętnie sięgamy po słodycze. Jedzenie może jednak stać się

Czytaj więcej »
Zanim zgubisz telefon

Zanim zgubisz telefon

Smartfon to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu zawsze mamy przy sobie wszystkich naszych znajomych, sumę ludzkiej wiedzy czy sporą część naszej pracy służbowej. Używamy go praktycznie cały czas, więc jego

Czytaj więcej »
Profilaktyka nowotworu jądra

Rak jądra – jak go rozpoznać?

Rak jądra to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn w wieku 20-44 lat. Stanowi 1,6% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Na szczęście wcześnie wykryty jest wyleczalny. Jak rozpoznać raka jądra

Czytaj więcej »
Zarządzanie charakterystykami specjalnymi

Zarządzanie charakterystykami specjalnymi

Jak skutecznie zarządzać charakterystykami specjalnymi w organizacji? Odpowiedź na to pytanie skłania do zastanowienia się nad tym, co to jest charakterystyka specjalna. Zgodnie ze standardem IATF 16949:2016 charakterystyka specjalna to:

Czytaj więcej »