Po co nam grywalizacja w edukacji online?

Gratulacje! Właśnie przeszedłeś na kolejny poziom i znalazłeś się na stronie SQD Alliance. By znaleźć się na kolejnym poziomie i otrzymać odznakę wytrwałego czytelnika, musisz zapoznać się z tym krótkim tekstem. Brzmi znajomo? Podobne komunikaty możesz spotkać podczas szkoleń e-learningowych oraz w aplikacjach mobilnych. Tak jak gry, quizy i elementy interaktywne. Czym jest grywalizacja w edukacji i dlaczego tak bardzo pomaga nam w przyswajaniu wiedzy?

Co to jest grywalizacja?

Jeżeli szkolenie zawiera elementy grywalizacji, to z pewnością znajdziemy w nim mechanizmy i elementy znane nam z gier. Przeniesione do obszaru szkoleń, pozwalają na dłuższe utrzymanie uwagi uczestnika kursu. Takie rozwiązanie stosuje się także w celu motywowania do nauki, a nawet wypracowywania pozytywnych zachowań w zakresie zdobywania zamierzonego celu. Grywalizacja pomaga w zwiększaniu zaangażowania uczestników szkoleń.

Obecnie elementy grywalizacji spotykane są w edukacji i biznesie, a także w rekrutacji nowych pracowników. Doskonale sprawdzają się na każdym etapie edukacji oraz w pracy. Grywalizacja z powodzeniem wykorzystywana jest w edukacji wczesnoszkolnej, na studiach i w szkoleniach zawodowych.

Przykłady grywalizacji — kiedy mamy z nią do czynienia?

Przykładem grywalizacji w edukacji będą wszelkie elementy gier, dzięki którym zwykle świetnie się bawimy. Te mechanizmy, z którymi możemy spotkać się np. podczas szkoleń e-learningowych, to zwykle:

  • rankingi — nic tak nie pobudza rywalizacji i chęci bicia rekordów, niż ranking. Najlepiej taki, na którym widzimy także wyniki innych kursantów i zebrane przez nich punkty.
  • zadania, wyzwania — mamy szansę sprawdzać swoją wiedzę na bieżąco, już podczas trwania kursu.
  • pasek postępu — cały czas widzimy, jak wiele zagadnień już opanowaliśmy. Skoro daliśmy radę aż tyle, to znaczy, że reszta pójdzie nam jeszcze lepiej, prawda?
  • odznaki, poziomy, nagrody — zdobywanie kolejnych poziomów bardzo dobrze motywuje do nauki. Kto wie, jaka jest następna odznaka lub poziom?
  • rywalizacja — bez względu na to, czy ścigamy się z innymi, czy sami ze sobą, rywalizacja sprawdza się podczas nauki.
  • współpraca — nie mniej istotnym elementem jest współpraca z innymi uczestnikami szkolenia.
Grywalizacja w edukacji online - pasek postępu w szkoleniu
Jednym z elementów grywalizacji, jakie możemy spotkać w szkoleniach, jest pasek postępu

Grywalizacja w edukacji online — korzyści

Decydując się na szkolenie e-learningowe, warto sprawdzić, czy zawiera ono opisane wyżej elementy. Dzięki temu uczestnik kursu szybciej zapamiętuje nawet trudniejsze zagadnienia. Ponadto podaną w ciekawy sposób wiedzę zapamięta także na dłużej.

Wiele osób ma problemy z motywacją do nauki i bywa, że przerabianie kolejnych lekcji trwa u nich bardzo długo. W motywowaniu się do nauki również mogą pomóc mechanizmy znane z gier. Istotne jest także to, jakie odczucia towarzyszą nam w związku z grami. Kojarzą się one bowiem z rozrywką i miłym spędzaniem czasu. Przenosząc te odczucia na szkolenie, zyskujemy większe chęci do nauki. Zaczyna się ona nam kojarzyć nie ze żmudnym utrwalaniem trudnych zagadnień, a właśnie z zabawą i rozrywką.

Przeprowadzone badania dowodzą, że szkolenia wykorzystujące grywalizację pozwalają na znaczące podniesienie zaangażowania u słuchaczy. 83% uczestników szkoleń czuje się bardziej zmotywowanych, gdy kurs zawiera elementy grywalizacji.

Szkolenia SQD Alliance a grywalizacja w edukacji

Pamiętając o tym, jakie korzyści niesie grywalizacja dla uczestników kursu, tworząc nasze szkolenia e-learningowe, również dbamy o to, by znalazły się w nich wyżej opisane elementy. Pomagają utrzymać skupienie kursanta, przez co efektywniej przyswaja on wiedzę. Dlatego o nasze kursy dbamy nie tylko pod kątem merytoryki, ale i atrakcyjnego wyglądu oraz elementów interaktywnych, które pobudzają do myślenia.

W szkoleniach stawiamy na to, by uczestnicy już podczas trwania kursu mieli szansę pewne zagadnienia przećwiczyć, a przy tym je sobie utrwalić. Szczególnie jeżeli są to tak istotne aspekty, jak kolejność postępowania w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy lub też zasady postępowania podczas ewakuacji. Dla utrwalenia tych zagadnień, uczestnicy szkoleń sami układają odpowiednią kolejność, dopasowując poszczególne elementy lub uzupełniając definicje.

Pojawiające się w kursach quizy i gry nie rozpraszają uwagi uczestników szkoleń. Są za to przerywnikiem, dzięki któremu możemy sprawdzić swoją wiedzę. Zmieniają na chwilę tryb kursu, przez co przyciągają uwagę. W momencie gdy szkolenie wymaga od nas działania, nawet jeżeli przez chwilą byliśmy lekko rozproszeni, z powrotem skupiamy się na tematyce kursu. Wiedząc o tym, staramy się wplatać elementy grywalizacji w taki sposób, by nie pozwolić uczestnikom na rozproszenie uwagi. Dzięki temu uczestnicy lepiej zapamiętują materiał.

Chcesz sprawdzić, jak wykorzystanie elementów grywalizacji wpłynie na Twoją zdolność do zapamiętywania i skupienia się na temacie szkolenia?  Skorzystaj z naszej bogatej oferty szkoleniowej i przekonaj się, z jaką łatwością nauczysz się nawet trudniejszych zagadnień.

Grywalizacja, szkolenia e-learningowe, szkolenia online, nauka zdalna z SQD Alliance
Sprawdź naszą ofertę szkoleń e-learningowych, przygotowanych w nowoczesny, angażujący sposób
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Auditor w branży motoryzacyjnej – wymagania

Auditor w branży motoryzacyjnej – wymagania

Standard IATF 16949:2016  stawia szereg wymagań dla organizacji produkujących wyroby w branży motoryzacyjnej. Wymagania w łańcuchu dostaw są coraz bardziej restrykcyjne z uwagi na coraz wyższe oczekiwania OEM’ów,  użytkowników końcowych

Czytaj więcej »
Testy na COVID-19

Testy na COVID-19

W marcu 2020 r., wraz z pierwszą falą zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów i fabryk. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, a szczególnie przestój z

Czytaj więcej »
Komputer do biura i pracy

Jaki komputer wybrać do biura?

Praca bez dobrego komputera dzisiaj jest praktycznie niemożliwa. Sprzęt, który działa szybko, nie zawodzi, jest na wagę złota. Ale na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę wybierając komputer, który ma

Czytaj więcej »