Gratulacje! Właśnie przeszedłeś na kolejny poziom i znalazłeś się na stronie SQD Alliance. By znaleźć się na kolejnym poziomie i otrzymać odznakę wytrwałego czytelnika, musisz zapoznać się z tym krótkim tekstem. Brzmi znajomo? Podobne komunikaty możesz spotkać podczas szkoleń e-learningowych oraz w aplikacjach mobilnych. Tak jak gry, quizy i elementy interaktywne. Czym jest grywalizacja w edukacji i dlaczego tak bardzo pomaga nam w przyswajaniu wiedzy?
Co to jest grywalizacja?
Jeżeli szkolenie zawiera elementy grywalizacji, to z pewnością znajdziemy w nim mechanizmy i elementy znane nam z gier. Przeniesione do obszaru szkoleń, pozwalają na dłuższe utrzymanie uwagi uczestnika kursu. Takie rozwiązanie stosuje się także w celu motywowania do nauki, a nawet wypracowywania pozytywnych zachowań w zakresie zdobywania zamierzonego celu. Grywalizacja pomaga w zwiększaniu zaangażowania uczestników szkoleń.
Obecnie elementy grywalizacji spotykane są w edukacji i biznesie, a także w rekrutacji nowych pracowników. Doskonale sprawdzają się na każdym etapie edukacji oraz w pracy. Grywalizacja z powodzeniem wykorzystywana jest w edukacji wczesnoszkolnej, na studiach i w szkoleniach zawodowych.
Przykłady grywalizacji — kiedy mamy z nią do czynienia?
Przykładem grywalizacji w edukacji będą wszelkie elementy gier, dzięki którym zwykle świetnie się bawimy. Te mechanizmy, z którymi możemy spotkać się np. podczas szkoleń e-learningowych, to zwykle:
- rankingi — nic tak nie pobudza rywalizacji i chęci bicia rekordów, niż ranking. Najlepiej taki, na którym widzimy także wyniki innych kursantów i zebrane przez nich punkty.
- zadania, wyzwania — mamy szansę sprawdzać swoją wiedzę na bieżąco, już podczas trwania kursu.
- pasek postępu — cały czas widzimy, jak wiele zagadnień już opanowaliśmy. Skoro daliśmy radę aż tyle, to znaczy, że reszta pójdzie nam jeszcze lepiej, prawda?
- odznaki, poziomy, nagrody — zdobywanie kolejnych poziomów bardzo dobrze motywuje do nauki. Kto wie, jaka jest następna odznaka lub poziom?
- rywalizacja — bez względu na to, czy ścigamy się z innymi, czy sami ze sobą, rywalizacja sprawdza się podczas nauki.
- współpraca — nie mniej istotnym elementem jest współpraca z innymi uczestnikami szkolenia.
Grywalizacja w edukacji online — korzyści
Decydując się na szkolenie e-learningowe, warto sprawdzić, czy zawiera ono opisane wyżej elementy. Dzięki temu uczestnik kursu szybciej zapamiętuje nawet trudniejsze zagadnienia. Ponadto podaną w ciekawy sposób wiedzę zapamięta także na dłużej.
Wiele osób ma problemy z motywacją do nauki i bywa, że przerabianie kolejnych lekcji trwa u nich bardzo długo. W motywowaniu się do nauki również mogą pomóc mechanizmy znane z gier. Istotne jest także to, jakie odczucia towarzyszą nam w związku z grami. Kojarzą się one bowiem z rozrywką i miłym spędzaniem czasu. Przenosząc te odczucia na szkolenie, zyskujemy większe chęci do nauki. Zaczyna się ona nam kojarzyć nie ze żmudnym utrwalaniem trudnych zagadnień, a właśnie z zabawą i rozrywką.
Przeprowadzone badania dowodzą, że szkolenia wykorzystujące grywalizację pozwalają na znaczące podniesienie zaangażowania u słuchaczy. 83% uczestników szkoleń czuje się bardziej zmotywowanych, gdy kurs zawiera elementy grywalizacji.
Szkolenia SQD Alliance a grywalizacja w edukacji
Pamiętając o tym, jakie korzyści niesie grywalizacja dla uczestników kursu, tworząc nasze szkolenia e-learningowe, również dbamy o to, by znalazły się w nich wyżej opisane elementy. Pomagają utrzymać skupienie kursanta, przez co efektywniej przyswaja on wiedzę. Dlatego o nasze kursy dbamy nie tylko pod kątem merytoryki, ale i atrakcyjnego wyglądu oraz elementów interaktywnych, które pobudzają do myślenia.
W szkoleniach stawiamy na to, by uczestnicy już podczas trwania kursu mieli szansę pewne zagadnienia przećwiczyć, a przy tym je sobie utrwalić. Szczególnie jeżeli są to tak istotne aspekty, jak kolejność postępowania w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy lub też zasady postępowania podczas ewakuacji. Dla utrwalenia tych zagadnień, uczestnicy szkoleń sami układają odpowiednią kolejność, dopasowując poszczególne elementy lub uzupełniając definicje.
Pojawiające się w kursach quizy i gry nie rozpraszają uwagi uczestników szkoleń. Są za to przerywnikiem, dzięki któremu możemy sprawdzić swoją wiedzę. Zmieniają na chwilę tryb kursu, przez co przyciągają uwagę. W momencie gdy szkolenie wymaga od nas działania, nawet jeżeli przez chwilą byliśmy lekko rozproszeni, z powrotem skupiamy się na tematyce kursu. Wiedząc o tym, staramy się wplatać elementy grywalizacji w taki sposób, by nie pozwolić uczestnikom na rozproszenie uwagi. Dzięki temu uczestnicy lepiej zapamiętują materiał.
Chcesz sprawdzić, jak wykorzystanie elementów grywalizacji wpłynie na Twoją zdolność do zapamiętywania i skupienia się na temacie szkolenia? Skorzystaj z naszej bogatej oferty szkoleniowej i przekonaj się, z jaką łatwością nauczysz się nawet trudniejszych zagadnień.