Fundusze Unijne

Case study: Dzień bhp w firmie i budowa kultury bezpieczeństwa

Rutyna w codziennej pracy, nieprzestrzeganie przepisów bhp przez pracowników i wybiórcze stosowanie środków ochrony osobistej mogą świadczyć o tym, że pracownicy mają niską świadomość na temat znaczenia bezpieczeństwa i higieny pracy. Na szczęście takim problemom można skutecznie zaradzić. Dzień bhp w firmie – safety day, zorganizowany przez pracodawcę może pomóc w zbudowaniu większej świadomości oraz kultury bezpieczeństwa pracy. Jak taki event sprawdził się w firmie naszego klienta?

Kim był nasz klient i dlaczego chciał zorganizować safety day w zakładzie pracy?

Nasz klient – firma zajmująca się produkcją opakowań, zwrócił się do nas z prośbą o zorganizowanie w firmie eventu w zakresie bezpieczeństwa pracy i zdrowia pracowników. W rozmowie okazało się, że poszukuje on sposobu na zbudowanie kultury bezpieczeństwa i poprawę w obszarze przestrzegania przez pracowników przepisów bhp. Powodem zorganizowania eventu była przede wszystkim rutyna pracowników, przez którą wykonywali swoje obowiązki bez zastanowienia i nie dostrzegając nieprawidłowości. Bywało, że nie przestrzegali zasad bhp i ochrony przeciwpożarowej, a swoje obowiązki wykonywali tak, by zrealizować je jak najszybciej, rzadko dbając o to, by było to także bezpieczne. Nie stosowali również środków ochrony indywidualnej. Rutyna, pośpiech i niedoszacowanie zagrożeń były szczególnie groźne z uwagi na pracę przy maszynach, bowiem tutaj praca wykonywana bez uwzględnienia zasad bhp mogłaby skończyć się ciężkim wypadkiem.

Kolejnym powodem, dla którego klient zdecydował się na organizację eventu były wymagania korporacyjne, zgodnie z którymi firma zobowiązana jest w każdym oddziale do przeprowadzenia przynajmniej jednego takiego wydarzenia rocznie. Za każdym razem wymagane jest także przedstawienie prezentacji z raportem dotyczącym eventu.

Kierowany zarówno wymogami korporacyjnymi, jak i obecną sytuacją w zakresie przestrzegania przepisów bhp, klient poszukiwał takiego pomysłu na event, dzięki któremu pracownicy nie tylko dowiedzą się więcej na temat bezpieczeństwa pracy, ale będą także chętnie uczestniczyć w zaplanowanych aktywnościach. Chciał również włączyć do eventu elementy ergonomii pracy i ochrony środowiska.

SQDA dzień bhp w firmie - jak zorganizować safety day

Nasz cel: organizacja dnia bezpieczeństwa i zwiększenie świadomości pracowników na temat bhp

Po szczegółowej rozmowie z klientem, w której dowiedzieliśmy się, jakie są jego oczekiwania i potrzeby, a także wyzwania dotyczące bezpieczeństwa w zakładzie pracy, zaproponowaliśmy organizację eventu, który połączyłby ze sobą różne aktywności, najlepiej odpowiadające na bieżące problemy w zakładzie. Wśród propozycji, które okazały się najlepiej pasować do tego zadania, znalazły się:

 • gry decyzyjne na temat odpowiedzialności za bezpieczeństwo w firmie,
 • gra na temat zastosowania właściwych środków ochrony indywidualnej,
 • tor zadaniowy z zakresu bhp i zdrowia,
 • aktywności związane z ochroną środowiska i segregacją odpadów w firmie,
 • instruktaż dotyczący ergonomii miejsca pracy,
 • ćwiczenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej – próbna ewakuacja.

Określiliśmy także cele, które chcemy osiągnąć poprzez wybrane działania i aktywności:

 • podniesienie bezpieczeństwa pracy,
 • zwalczanie rutyny i pośpiechu podczas wykonywania pracy,
 • większa świadomość na temat zagrożeń,
 • lepsza znajomość przepisów bhp,
 • większe poczucie odpowiedzialności w kwestii bezpieczeństwa pracowników,
 • zwiększenie poziomu kultury bezpieczeństwa w firmie,
 • zmniejszenie ryzyka dolegliwości układu ruchu i chorób zawodowych,
 • efektywniejsza współpraca w zespole klienta.

Pobierz katalog aktywności eventowych!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i prześle Ci materiał, zawierający aż 70 różnych aktywności eventowych.

Case study: Dzień bhp w firmie i budowa kultury bezpieczeństwa

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.

Szkolenia i aktywności dotyczące bezpieczeństwa pracy w firmie klienta

Zajmując się organizacją safety day – dnia bezpieczeństwa u naszego klienta, zadbaliśmy nie tylko o przygotowanie aktywności dla pracowników, ale również o koordynację całego eventu i o komunikację z pracownikami. Aktywności zostały zaplanowane w taki sposób, by mogli w nich wziąć udział wszyscy pracownicy zakładu pracy, przy uwzględnieniu organizacji pracy w firmie. Prowadzeniem dni bezpieczeństwa zajął się doświadczony specjalista w zakresie prowadzenia eventów, który czuwał nad przebiegiem obchodów dnia bezpieczeństwa w zakładzie.

Przygotowane różnorodne aktywności cieszyły się dużym zainteresowaniem. Okazało się, że pracownicy nie tylko chętnie biorą w nich udział, ale także szybko przyswajają sobie wiedzę, wyciągają ciekawe, przydatne wnioski z poszczególnych ćwiczeń. Elementy grywalizacji i pracy w grupach pomogły pracownikom zintegrować się i uczyć w formie wspólnej zabawy. Gry decyzyjne pokazały, jak istotne dla bezpieczeństwa pracowników jest przestrzeganie przepisów i unikanie pośpiechu oraz rutyny w codziennej pracy. Z kolei dobieranie środków ochrony indywidualnej podczas zabawy „Co do czego” pozwoliło utrwalić wiedzę na temat właściwej ochrony.

Z uwagi na to, że pracownicy biurowi w firmie klienta skarżyli się czasami na bóle kręgosłupa, zorganizowano dla nich instruktaż ergonomiczny, przeprowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Dzięki temu od razu uzyskali oni wiedzę na temat odpowiedniej organizacji miejsca pracy i zapobiegania dolegliwościom ze stronu układu ruchu.

Okazało się, że sporym wyzwaniem w firmie klienta było przestrzeganie zasad ewakuacji z zakładu na wypadek zagrożenia. Pomimo odpowiedzialnego podejścia pracodawcy do regularnych szkoleń bhp, pracownicy nie radzili sobie najlepiej podczas próbnej, niezapowiedzianej ewakuacji. Pozwoliło to wskazać obszar, który szczególnie wymaga poprawy i zająć się nim, planując odpowiednie szkolenia dla zespołu i pracowników służby bhp.

W ramach eventu, na prośbę klienta przygotowaliśmy dla niego również obszerną fotorelację z całego wydarzenia, co ułatwiło późniejsze przygotowanie przez niego prezentacji dla Zarządu firmy.

Podczas dni bezpieczeństwa i zdrowia w firmie możemy zorganizować ciekawe aktywności, warsztaty, konsultacje z ekspertami oraz badania profilaktyczne dla pracowników.

Podsumowanie organizowanego Dnia bhp – co udało nam się osiągnąć?

Event poświęcony budowaniu wysokiej kultury bezpieczeństwa w zakładzie pracy stał się okazją nie tylko do utrwalenia bezpiecznych zachowań i zasad bhp, ale także do integracji pracowników i dobrej zabawy. Aktywności o tematyce bhp, ppoż. i ochrony środowiska spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem wśród pracowników klienta. Chętnie brali udział w przygotowanych ćwiczeniach, dzięki którym uczyli się, że każdy z nich jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Z kolei instruktaż z fizjoterapeutą przyczynił się do poprawy warunków pracy biurowej i ograniczenia dolegliwości bólowych u pracowników.

Trenerzy, którzy w związku z dniem bhp przygotowali aktywności dla pracowników, byli otwarci na pytania ze strony zespołu. Pracownicy, biorąc udział w ćwiczeniach, sami rozpoczynali dyskusje na temat znaczenia zarządzania bezpieczeństwem pracy, wypadków oraz odpowiedzialności za bhp w firmie. Sami także dochodzili do właściwych wniosków na temat tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na to, by firma była bezpieczniejszym miejscem pracy.

Przy okazji przeprowadzanego eventu okazało się, które aspekty bezpieczeństwa działają w zakładzie pracy bez zarzutu, a którym należy się przyjrzeć i wprowadzić w ich zakresie właściwe działania naprawcze.

Temat bezpieczeństwa pracowników oraz ich zdrowia powinien być traktowany priorytetowo w każdej organizacji. Doskonałą okazją do tego, by poprawić kulturę bezpieczeństwa w zakładzie pracy są eventy takie jak safety day, czyli organizacja dnia zdrowia i bezpieczeństwa. Warto jednak najpierw zastanowić się, co jest głównym wyzwaniem firmy w tym obszarze, by dobrać takie aktywności, które najlepiej odpowiedzą na potrzeby pracowników. Zarówno w określeniu głównych wyzwań, jak i zaproponowaniu środków zaradczych i czuwaniu nad koordynacją całego eventu pomóc może firma zewnętrzna.

Jeżeli chcesz zorganizować event poświęcony kulturze bezpieczeństwa i zdrowiu pracowników, skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak taki projekt mógłby wyglądać w Twojej firmie i jakie aktywności sprawdziłyby się w Twojej organizacji.

  Chcesz o coś zapytać?