Fundusze Unijne

Przygotowanie do kwarantanny

Cykl artykułów #zostańwdomu

Przypominamy o poszczególnych krokach i zasadach podczas odizolowania. Podpowiemy, jak załagodzić trudności związane z odosobnieniem.

Podstawowe normy i wytyczne dotyczące separacji z otoczeniem

Każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną lub potencjalnie zakażoną, powinien pozostać w odosobnieniu przez 14 dni. W tym czasie powinniśmy ograniczyć obowiązki pozadomowe i kontakt z innymi ludźmi. Szczególnie ważne jest, aby zastosować odpowiednie środki ostrożności, takie jak:

  • zachowanie 2 m odległości od siebie,
  • stosowanie maseczek na usta i nos oraz rękawiczek,
  • zasłanianie się podczas kichania lub kaszlu zgiętym łokciem lub chusteczką, którą niezwłocznie należy wyrzuć do zamkniętego kosza i umyć ręce,
  • dezynfekowanie, mycie wszystkiego co trafia do naszego domu z zewnątrz.

Aby nie rozprzestrzeniać niebezpiecznych patogenów, należy również dbać o czystość powierzchni dotykowych, takich jak klamki, włączniki do światła, biurka, blaty, lady, telefon, poręcze. Sytuacje, w których zmniejszamy ryzyko rozsiewania wirusa, to na pewno zachowanie higieny osobistej oraz dokładne mycie rąk (minimum 20 sekund) wodą z mydłem lub płynami o stężeniu minimum 60 % alkoholu. W trakcie kwarantanny pamiętajmy o odpowiednim odżywianiu, regularnym wysypianiu oraz systematycznej wentylacji pomieszczenia.

W czasie kwarantanny musimy bacznie obserwować swój stan zdrowia. Pierwsze objawy mogą wystąpić po 5 dniach od kontaktu z wirusem. Jeśli zachodzą jakiekolwiek niepokojące zmiany, niezwłocznie należy skontaktować się ze specjalistą od chorób zakaźnych. Spotkać nas mogą również sytuacje zatrzymania krążenia u osoby zakażonej. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w dobie SARS-CoV-2”.

 W sprawnym przejściu przez kwarantannę pomoże nam aplikacja mobilna „Kwarantanna domowa”, którą znajdziemy na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa. Po zainstalowaniu aplikacji można zgłosić takie potrzeby jak: posiłek, pomoc psychologa, artykuły spożywcze, kontakt pracownika socjalnego. Zgłoszenie trafi do lokalnego urzędu, gdzie zostanie zweryfikowane. Pamiętajmy, że aplikacja przypomina o wykonaniu najważniejszych zadań. Jeśli nie zostaną one spełnione, najprawdopodobniej odwiedzi nas policja. Twórcy aplikacji podkreślają, że głównym celem jest zapewnienie szybkiej i lepszej komunikacji z osobami objętymi kwarantanną.

Rozładowanie napięcia spowodowanego stałym pobytem w zamknięciu

Gdy nie wiemy, ile czasu będziemy musieli spędzić w odizolowaniu, może narastać w nas frustracja. 14 dni to minimum, jakie musimy zastosować, jednak nie możemy przewidzieć, czy ten okres nie zostanie wydłużony. Pamiętajmy, że nie oznacza to całkowitego braku kontaktu ze światem zewnętrznym. Najlepiej wiedzą o tym osoby, które codziennie korzystają z internetu, komunikując się z ludźmi na całym świecie. Bezpieczny kontakt z otoczeniem zapewniają nam komunikatory do prowadzenia video rozmów, czaty lub połączenia telefoniczne. Gdy jednak jesteśmy osobami samotnymi bez bliskiej rodziny lub znajomych, jest to doskonały czas do krótkiej autorefleksji. Postarajmy się nadać pozytywne znaczenie temu faktowi, a na pewno ułatwi nam to spędzenie czasu w izolacji.

Naszą aktywność przenieśmy na inne płaszczyzny, a ograniczenia potraktujmy jako wyzwania. Nie utrzymując kontaktów społecznych, spełniamy swój obywatelski obowiązek, chronimy swoich bliskich oraz przyczyniamy się do pomocy służbom medycznym. Jeżeli czujesz, że Twoja motywacja jest zbyt, mała możesz to zmienić, zapisując się na jedno z naszych szkoleń „Motywacja w budowaniu postawy prozdrowotnej”.

Na naszą psychikę dobrze wpłynie uporządkowanie codziennych spraw, podejście empatyczne i altruistyczne do innych ludzi. Możemy spotkać się z wieloma osobami, które nie radzą sobie z nagromadzoną złością, lękiem czy poczuciem bezradności. Okazując im zrozumienie i chęć wysłuchania dotyczących ich problemów, możemy wiele zdziałać. Pomagając innym czujemy się potrzebni, a dzięki temu nasz umysł i serce zaznają spokoju. Pomoże nam to przezwyciężyć ten trudny okres, w jakim się znajdujemy.

Kontakt ze specjalistą

Każdy z nas odczuwa lęk przed tym, co go może spotkać w przyszłości. Trudne sytuacje zdarzają się każdemu z nas. Team Prevent pomaga w zorganizowaniu opieki psychologicznej indywidualnej lub grupowej na przykład w zakładach pracy. Zadbajmy razem o higienę psychiczną naszego umysłu tak samo, jak o czystość naszych dłoni.

    Chcesz o coś zapytać?