Fundusze Unijne

Badania profilaktyczne pracowników — pakiet Profilaktyka 40 plus i nie tylko

Podstawowe badania powinno się wykonywać raz w roku. Ciągle jednak wielu z nas brakuje na nie czasu. Świadczy o tym, chociażby fakt, że tak niewiele osób wzięło dotychczas udział w rządowym programie Profilaktyka 40 plus. Niesłusznie, ponieważ dzięki regularnym badaniom możliwe jest dostatecznie wczesne wykrycie chorób, zanim zaczną one dawać objawy i staną się trudne do wyleczenia. Warto zatem zachęcać pracowników do badań. Jak to zrobić? Doskonałym sposobem mogą być badania profilaktyczne pracowników przeprowadzane w siedzibie firmy, które organizuje SQD Alliance.

Profilaktyka 40 plus — do kiedy obowiązuje program bezpłatnych badań?

Program profilaktyka 40 plus został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia. Od 1 lipca 2021 roku każdy Polak, który w danym roku kończy bądź ukończył 40-sty rok życia, ma dostęp do bezpłatnego pakietu badań. Wykaz placówek, lista punktów medycznych, informację o tym, co zawiera pakiet badań, jak przebiega rejestracja oraz numer infolinii programu Profilaktyka 40 plus, są udostępniane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Jednorazowy pakiet badań diagnostycznych oferowany przez Program Profilaktyka 40 plus zawiera badania takie, jak: morfologia krwi, stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, AIAT, AspAT, GGTP, poziom kreatynin we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale. Dodatkowo w pakiecie dla mężczyzn znajduje się badanie PSA. W zestawie badań znajduje się także pomiar ciśnienia tętniczego, miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, obwodu w pasie, wzrostu, a także obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Bezpłatne badania profilaktyczne dla osób w wieku od 40 roku życia, są dostępne aż do 31 grudnia 2023 roku.

Dużym plusem programu jest fakt, że jest to pakiet dostępny całkowicie za darmo. Wykonuje się je także w wielu placówkach medycznych w całej Polsce. Wykonanie badań wymaga jednak od pracownika dojazdu do konkretnej placówki, co może się wiązać z jego nieobecnością w pracy. Jako pracodawca nie masz także wpływu na to, kto z pracowników się zbada. Dlatego więcej korzyści może przynieść zorganizowanie badań profilaktycznych pracowników w firmie.

Jak pokazują nasze doświadczenia w organizacji takich badań, ludzie chętniej w nich uczestniczą kiedy:

  • nie muszą brać z tego powodu wolnego,
  • nie muszą dojeżdżać do laboratorium,
  • nie muszą stać w długich kolejkach.

Badania profilaktyczne pracowników w siedzibie firmy — dlaczego warto?

Przeprowadzenie badań profilaktycznych pracowników w siedzibie firmy ma mnóstwo plusów. Na takim rozwiązaniu korzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Taka opcja sprawdzi się w każdym zakładzie pracy, zarówno w przypadku pracowników biurowych, jak i fizycznych. Dlaczego warto powierzyć zorganizowanie badań dla pracowników SQD Alliance?

Nie tylko 40 plus — badania dla wszystkich pracowników

Ilu spośród Twoich pracowników mogłoby skorzystać z rządowego programu? Z pewnością nie wszyscy. Organizując w swojej firmie badania profilaktyczne pracowników, możesz wybrać program, który zapewni profilaktykę zarówno starszej, jak i młodszej części zespołu, tak aby każdy z Twoich pracowników mógł skorzystać z dodatkowego benefitu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni pakiet z szerokiej oferty SQD Alliance.

Mniej zwolnień lekarskich w firmie

Codzienny pośpiech i mnóstwo spraw do załatwienia każdego dnia — tak wygląda codzienność wielu z nas. Czasami na zadbanie o zdrowie po prostu brakuje już czasu. Do lekarza udajemy się dopiero wtedy, gdy symptomy chorób są już zauważalne i przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Wtedy jednak choroba może być już trudna do wyleczenia. Dla pracownika oznacza to dodatkowy stres, lęk, a także długie leczenie i tym samym często przebywanie na zwolnieniu lekarskim. Dla pracodawcy — dodatkowe koszty, organizowanie zastępstwa, wdrażanie nowej osoby i, co bardzo ważne, utratę świetnego specjalisty na dłuższy czas.

Regularne badania profilaktyczne np. markerów nowotworowych pozwalają wykryć chorobę w początkowym stadium. Kontrolując swój stan zdrowia, możesz także podjąć środki zaradcze, gdy jeszcze nie chorujesz, ale Twoje wyniki nie są najlepsze. W ten sposób wdrażasz np. działania mające zniwelować wysoki poziom cholesterolu, który z czasem może doprowadzić do chorób układu krążenia.

Badania nie zaburzają funkcjonowania firmy

Na wykonanie podstawowych badań musimy mieć czas. Badania wykonywane poza siedzibą firmy to konieczność opuszczenia miejsca pracy, czas poświęcony na dojazd do placówki medycznej, oczekiwania w kolejkach. Przeprowadzenie badań w siedzibie firmy jest dużą oszczędnością czasu. Pracownicy zapisywani są na konkretną godzinę i są wyłączani z czasu pracy na zaledwie kilka minut w ciągu dnia. Dzięki temu funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie jest zaburzone, a wszyscy pracownicy mają szansę wykonać badania profilaktyczne.

Budowanie wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy

Pozapłacowe benefity dla pracowników w postaci badań lekarskich poprawiają wizerunek firmy jako pracodawcy. Doceniają to nie tylko aktualni pracownicy, którzy mają szansę skorzystać z oferowanych udogodnień. Firma, która dba o zdrowie pracowników, przyciąga również kolejnych specjalistów, chętnych do dołączenia do jej zespołu. Pokazuje to także, że dla pracodawcy najważniejszą wartością są ludzie, a dopiero później zyski.

W firmie, w której dba się o zdrowie pracowników, zwiększa się ich zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz przywiązanie do firmy. Dzięki temu Twój dział rekrutacji nie będzie narzekał na brak przesyłanych aplikacji, przyciągniesz do swojego zespołu nowych, wartościowych ludzi oraz zatrzymasz u siebie dobrego specjalistę na dłużej.

Wygodna forma badań dla pracowników

Badania przeprowadzane w firmie są dużo bardziej komfortową opcją dla pracowników. Koordynatorzy badań dbają o to, aby pobieranie krwi przebiegało w sposób bezpieczny i komfortowy dla pracowników, co ogranicza u nich stres. Aby wziąć udział w badaniu, muszą oni jedynie danego dnia pojawić się o wyznaczonej godzinie w jednym z pomieszczeń firmowych. Nie muszą martwić się o późniejsze dotarcie do pracy, podczas gdy wracając z placówki medycznej, będą się przedzierać przez poranne korki.

Dużym ułatwieniem jest także fakt, że aby poznać wyniki badań, pracownicy muszą jedynie zalogować się na portal, gdzie są one dla nich dostępne. Każdy z pracowników otrzymuje login i hasło, dzięki czemu może w dogodnym dla siebie momencie zapoznać się z wynikami online.

SQDA badania profilaktyczne pracowników program profilaktyka 40 plus
Zorganizuj badania w swojej firmie. Zadbaj o zdrowie pracowników

Badania profilaktyczne dla pracowników Twojej firmy — ile to kosztuje?

Organizując badania profilaktyczne dla pracowników, firmy zwracają uwagę nie tylko na to, jaka jest zawartość pakietów oraz w jakim czasie usługa może zostać zrealizowana, ale również na koszt. Ten będzie zależny od tego, jaki pakiet badań ostatecznie wybierzesz dla naszych pracowników.

Pracodawca, zamawiając usługę wykonania badań w siedzibie firmy, ma możliwość dowolnego poszerzenia pakietu. W ten sposób można zorganizować badania badania odpowiednie dla pracowników powyżej oraz poniżej 40 roku życia, wybrać badania skierowane do kobiet i mężczyzn oraz dodać do pakietu badania, które poszerzą diagnostykę. Do kosztów dolicza się także usługę koordynacji badań i dostępność wyników online dla pracowników.

Poinformuj pracowników o badaniach — kampania edukacyjna dla firmy

Chcąc zorganizować badania profilaktyczne i wybierając odpowiedni pakiet, warto zadbać o to, by jak najwięcej osób chciało skorzystać z benefitu. W tym celu dobrze jest zainwestować w działania promocyjne, takie jak kampania informacyjna, film zachęcający pracowników do wzięcia udziału w badaniach, kampania edukacyjna (newsletter, plakaty lub ulotki). Dzięki temu akcja dotrze do większej liczby osób i przekona je do tego, by wzięły udział w badaniach.

Działania edukacyjne oraz profilaktyka chorób może przynieść świetne rezultaty. Większa świadomość pracowników na temat zagrożeń oraz regularne badania sprawiają, że chorobom łatwiej jest zapobiegać, a te wykryte w jeszcze wczesnym stadium — łatwiej wyleczyć. To korzyść nie tylko dla zespołu, ale również dla pracodawcy. Jeżeli chcesz zorganizować badania profilaktyczne dla swoich pracowników, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy dla Twojej firmy pakiet badań oraz wesprzemy Cię w działaniach, mających przekonać pracowników do dbania o swoje zdrowie.

    Chcesz o coś zapytać?