Badania do pracy w Niemczech dla Twoich pracowników

Wstępne badania lekarskie przed rozpoczęciem pracy musi wykonać każdy pracownik. Nie inaczej jest w przypadku wyjazdu do pracy w Niemczech. Jeżeli jesteś pracodawcą, który wysyła pracowników za granicę, z pewnością wiesz, z jakimi kosztami wiąże się zorganizowanie wstępnych badań lekarskich. Nie mówiąc już nawet o zaplanowaniu takiego przedsięwzięcia w sytuacji, gdy pracowników jest dużo i pochodzą z różnych części kraju. W jaki sposób zorganizować badania do pracy w Niemczech, by oszczędzać nie tylko pieniądze, ale również czas?

Badania do pracy w Niemczech – jakie są najczęstsze problemy w ich organizacji?

Według statystyk Polacy wyjeżdżający do pracy za granicą najczęściej wybierają Niemcy. Na korzyść przemawiają tu nie tylko wysokie zarobki, ale i niewielka odległość od kraju. Przeprowadzenie niezbędnych do pracy badań lekarskich może jednak sprawiać pewne trudności.

Pierwszym problemem, z jakim mają do czynienia pracodawcy, są utrudnienia w uzyskaniu wymaganych prawem zaświadczeń lekarskich. Muszą one być zgodne z niemieckim prawem. Bywa jednak, że zapotrzebowanie na pracownika za granicą jest pilne i nie możemy zwlekać. Zarówno poszukiwanie odpowiedniej przychodni medycyny pracy, jak i czuwanie nad całym procesem pochłania mnóstwo czasu. Tym bardziej, jeżeli pracowników mamy wielu i są z różnych części kraju. W takiej sytuacji dział kadr jest mocno obciążony dodatkową pracą.

Drugą sprawą są także koszty takiego przedsięwzięcia. Zorganizowanie badań dla pracowników wysyłanych za granicę kraju nie tylko długo trwa, ale bywa kosztowne. W tej sytuacji lepiej zdecydować się na usługę dostępną w kraju. Jest tańsza niż zlecanie badań w Niemczech.

Kolejna trudność wiąże się z zawiłościami wynikającymi z aktów prawnych i rozporządzeń polskich i niemieckich. Wytyczne dotyczące niezbędnych zaświadczeń od lekarza medycyny pracy w Niemczech różnią się od polskich przepisów.

Istotna jest jeszcze jedna kwestia, którą warto rozważyć. Nie każdy z pracowników zna język kraju, do którego jedzie. Jednym z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę zdań w tematyce pracy za granicą jest „praca w Niemczech bez znajomości języka”. O ile nie znajdziemy w Niemczech lekarza, który zna język polski, będziemy musieli z pracownikiem wysłać kogoś, kto będzie tłumaczem. W ten sposób narażamy się na kolejne koszty.

Badania do pracy w Niemczech - jak zorganizować je w Polsce?
Zorganizuj dla swoich pracowników badania w kraju

Jak uniknąć problemów organizując badania lekarskie wstępne do pracy w Niemczech?

Problemy, jakie możemy napotkać, organizując badania lekarskie wstępne do pracy w Niemczech, rzeczywiście potrafią bardzo utrudnić pracę. Usługa pośrednictwa w organizacji całego przedsięwzięcia może się okazać niezbędna. SQD Alliance od 2006 roku pomaga pracodawcom w przeprowadzaniu badań lekarskich dla kadry. Badania, które pomagamy zorganizować, są w pełni honowane w Niemczech.

Zlecając usługę koordynacji przeprowadzania badań naszej firmie, unikniesz niepotrzebnego stresu. Oszczędzasz również czas i pieniądze. SQD Alliance ma dostęp do kilkudziesięciu przychodni medycyny pracy na terenie całego kraju. Oznacza to, że zlecając nam usługę, pracodawca nie musi się już martwić poszukiwaniem placówek wystawiających zaświadczenia w języku niemieckim, które są ważne na terenie tego kraju. Dostępne są także krótsze terminy oczekiwania.

Wśród korzyści przeprowadzania całego przedsięwzięcia przy pomocy naszej firmy warto wymienić fakt, że cała jego organizacja znajduje się po stronie SQD Alliance. Nie tylko poszukamy przychodni znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania danego pracownika. Umówimy go także na badanie w dogodnym terminie. Pracodawca, zlecając takie zadanie firmie zewnętrznej, nie obciąża działu kadr dodatkowymi obowiązkami. Proponowane rozwiązanie to także przede wszystkim oszczędność środków finansowych.

Warto zastanowić się nad tym, jakie korzyści niesie dla firmy usługa proponowana przez SQD Alliance. Powierzenie nam koordynacji działań związanych z przeprowadzaniem badań pracowników pomoże pracodawcy w uniknięciu wielu stresujących sytuacji, pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób możemy pomóc Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Opowiemy Ci o tym, jak działamy i co zyskasz, powierzając nam koordynację badań swoich pracowników.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
E-learning-wady-i-zalety

Nauka zdalna – wady i zalety e-learningu

E-learning umożliwia zdobywanie wiedzy za pomocą internetu. Na tę formę szkolenia decydują się osoby, które chcą zdalnie przyswoić wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności, a także organizacje, które zlecają wykonanie konkretnych

Czytaj więcej »
System zarządzania jakością wg VDA 6.1

System zarządzania jakością wg VDA 6.1

Certyfikowany system zarządzania jakością wg standardu IATF 16949 to wciąż najpopularniejsza certyfikacja w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z podręcznikiem Wytyczne do certyfikacji na zgodność ze standardem IATF 16949: „(…) IATF 16949

Czytaj więcej »