Fundusze Unijne

Szczepienia przeciw COVID-19 – o czym powinien wiedzieć pracodawca?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że borykamy się z trudnościami nie tylko w życiu prywatnym, ale także w pracy. Nic dziwnego, że szczepienia przeciw COVID-19 wzbudziły zainteresowanie wśród pracodawców często zmagających się z ekonomicznymi skutkami pandemii. W jaki sposób jednak nakłonić pracowników do przyjęcia szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2? Czy istnieją przepisy wskazujące na obowiązek szczepień wśród pracowników?

Czy można wymagać od pracowników szczepienia przeciw COVID-19?

W związku z zapisami Kodeksu Pracy pracodawca jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników. W tym celu zapewnia im bezpieczne i higieniczne warunki pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć techniki i nauki. Do jego obowiązków należy także m.in. reagowanie na potrzeby z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi również dostosować działania mające na celu ulepszenie istniejącego poziomu ochrony życia i zdrowia podwładnych, biorąc przy tym pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.

Czy w związku z tymi obowiązkami pracodawca ma prawo wymagać, by pracownicy poddali się szczepieniu przeciw koronawirusowi? W rozporządzeniu określającym wykaz rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności nie została wymieniona szczepionka przeciwko COVID-19. Jest natomiast spis innych wymaganych szczepień, których pracodawca ma prawo wymagać.

Szczepienia pracowników – jak je promować?

Co prawda szef nie może wymagać od pracowników poddania się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by organizował akcje edukacyjne na terenie zakładu pracy. Pracownicy powinni móc uzyskać rzetelną wiedzę w zakresie szczepienia i korzyści z niego wynikających. W tym celu można korzystać ze szkoleń i materiałów edukacyjnych przekazywanych podwładnym. Dobrym pomysłem może się okazać zorganizowanie live chatu z ekspertem. Podczas spotkania na żywo ze specjalistą, zespół może uzyskać sprawdzone informacje w tematyce szczepienia przeciwko COVID-19, co pomoże rozwiać wątpliwości.

Szczepienia COVID 19 prawo pracy pracodawca

Wypełnij formularz i otrzymaj bezpłatny dostęp do webinaru  Szczepienia przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy (stan prawny na dzień: 13.05.2021)

[contact-form-7 id=”28617″ title=”Szczepienia przeciw COVID-19″]

Zachęcamy również do obejrzenia bezpłatnego webinaru dotyczącego szczepień przeciwko COVID-19 w kontekście prawa pracy, podczas którego ekspert w zakresie prawa pracy zwraca uwagę na aspekty organizacji szczepień w firmach, a także porusza temat edukowania pracowników. Podpowiadamy również, jak motywować i zachęcać do szczepień, nie narażając się na zarzut nierównego traktowania.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn