Fundusze Unijne

Zapobieganie nowotworom – profilaktyka i dieta antynowotworowa

Choroby nowotworowe są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. W obliczu zwiększającej się liczby zachorowań, zapobieganie nowotworom staje się niezwykle istotne, a o profilaktyce mówi się coraz więcej. Jakie badania warto w związku z tym regularnie wykonywać i na ile pomocna może być dieta antynowotworowa?

Jakie działania profilaktyczne warto podjąć?

Rocznie na całym świecie odnotowuje się ponad 12,5 miliona nowych zachorowań oraz ponad 7,5 miliona zgonów na choroby nowotworowe. W Polsce rocznie z przyczyn onkologicznych umiera niemal 100 000 osób, co daje prawie 300 osób dziennie. Statystyki wciąż biją na alarm, gdyż z roku na rok liczba nowych zachorowań na choroby nowotworowe rośnie. Tragiczny w skutkach wpływ na te liczby będzie miał wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jak donoszą eksperci, już daje o sobie znać wzrost zachorowań popandemicznych, czyli niezdiagnozowanych w trakcie lockdownu ze względu na utrudniony dostęp do specjalistów.

Na zdrowie i długość życia o wiele większy wpływ niż leczenie chorób, w tym nowotworowych, początkowo nie dających wyraźnych objawów, mają działania profilaktyczne, których celem jest uniknięcie zachorowania. Istotne jest również wczesne wykrycie choroby, gdyż umożliwia skuteczniejsze leczenie. Obecnie dostęp do diagnostyki utrudniony jest jednak przez pandemię.

Ciekawym rozwiązaniem problemu dostępu do wczesnej diagnostyki może okazać się zorganizowanie na terenie własnego przedsiębiorstwa tematycznych dni zdrowia, podczas których pracownicy mają możliwość wykonania podstawowych badań diagnostycznych takich jak:

  • USG narządów wewnętrznych i piersi,
  • mammografia,
  • dermatoskopia,
  • oznaczenie poziomu glukozy i cholesterolu,
  • spirometria,
  • densytometria,
  • EKG i echo serca,

W czasie dni zdrowia, pracownicy mogą również otrzymać dostęp do specjalistycznych konsultacji oraz pogłębić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Tematyczne dni zdrowia organizowane przez specjalistów SQD Alliance pozwolą pracownikom otrzymać rzetelną wiedzę na temat profilaktyki oraz wzmocnić wśród nich postawy prozdrowotne.

Zapobieganie nowotworom - dieta antynowotworowa, zdrowe odżywianie
Badania pokazują, że dieta ma wpływ na występowanie nowotworów

Zapobieganie nowotworom – czy istnieje skuteczna dieta antynowotworowa?

Szacuje się, że ok. 40% nowotworów rozwija się na skutek niezdrowego stylu życia oraz niewłaściwego odżywiania. Zaledwie 5-10% nowotworów ma podłoże genetyczne. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, do najczęstszych czynników zewnętrznych sprzyjających rozwojowi choroby nowotworowej zalicza się złe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, spożywanie zwiększonych ilości alkoholu, nie podejmowanie żadnej aktywności fizycznej i duża ilość stresu.

Badania prowadzone przez różne ośrodki i instytucje potwierdzają, że zdrowa dieta może wydłużyć życie – w wariancie optymistycznym nawet o 20 lat, a w bardziej pesymistycznym – o ok. 5 lat. Dowodów na istotność wpływu żywienia na występowanie nowotworów dostarczają między innymi badania populacyjne zachorowania na różne typy raków, które wykazały, iż emigranci z krajów o mniejszej zapadalności na dany rodzaj nowotworu chorują na emigracji ze zwiększoną częstością w porównaniu ze swoimi nieemigrującymi rodakami.

Za przykład mogą posłużyć japońscy emigranci, którzy po zamieszkaniu na Hawajach i przyjęciu zachodniego modelu życia ze zmianą na gorsze swoich zwyczajów żywieniowych, częściej zapadali na choroby nowotworowe jelita grubego i raka piersi. Warto wspomnieć, że kuchnia japońska uznawana jest za jedną z najzdrowszych kuchni świata, a mieszkańcy Japonii z powodzeniem osiągają wiek stu i więcej lat.

Jak nadwaga wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworów?

Występowanie nadwagi i otyłości zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych. Jednak mało kto wie, że nadmierna masa ciała przyczynia się do tzw. kancerogenezy, czyli wspiera proces powstawania nowotworów. Dzieje się tak, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej, głównie zlokalizowanej w okolicach jamy brzusznej, może zwiększać ryzyko stanu zapalnego, a także wpływa negatywnie na metabolizm komórek i zakłóca poprawne funkcjonowanie całego układu odpornościowego naszego organizmu. Liczba chorych na otyłość na całym świecie stale przyrasta. W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy już prawie 70% ludności. Niestety, polska tradycyjna kuchnia nie sprzyja zdrowiu – obfituje w tłuszcze nasycone, cukry proste i sól, dostarcza za mało błonnika, mikroelementów i witamin. Spożywamy również zbyt wiele kalorii z niewłaściwych źródeł.

Związki rakotwórcze w żywności

Produkty spożywcze mogą być skażone substancjami toksycznymi, w tym kancerogennymi. Szczególnie niebezpieczne są  zanieczyszczenia żywności takie jak ksenobiotyki pod postacią konserwantów, pestycydów czy też toksyny grzybowe zwane mykotoksynami. Związki rakotwórcze lub ich prekursory znajdujące się w glebie i atmosferze mogą być wchłonięte i skumulowane w organizmach roślinnych i zwierzęcych, które później spożywamy jako składniki naszej diety. Wiele toksyn powstaje w wyniku procesów kulinarnych bądź technologicznych, czy też nieprawidłowego przechowywania żywności.

Według World Cancer Research Fund korzystne zmiany w diecie mogłyby zapobiegać około 75% przypadków raka żołądka, około 75% przypadków raka okrężnicy i odbytnicy oraz około 50% przypadków raka piersi. Warto więc uświadomić sobie ryzyko i podjąć wysiłek unikania spożywania produktów możliwie kancerogennych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak wypracować dobre nawyki żywieniowe, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, co jeść, a czego unikać, by długo cieszyć się zdrowiem, zorganizuj szkolenie dla swoich pracowników.