Na stan skóry ma wpływ mnóstwo czynników. Nie bez powodu powtarza się, że skóra jest odzwierciedleniem stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pojawiające się więc na skórze zmiany powinniśmy traktować poważnie, ponieważ są sygnałem wysyłanym nam przez organizm. Zdarza się, że w takim przypadku poszukujemy pomocy w suplementach diety i kosmetykach. W pierwszej kolejności warto jednak przyjrzeć się zawartości talerza. Wpływ diety na skórę nie jest obojętny. Co zatem powinno znaleźć się w naszej diecie?
Wpływ diety na skórę — co lepiej wykluczyć z diety?
Okres letni kojarzy nam się przede wszystkim z promieniowaniem słonecznym i na szczęście coraz częściej szukamy sposobów, które wiążą się z ochroną skóry przed słońcem. Chronimy wówczas skórę przed przedwczesnym starzeniem, przebarwieniami i nowotworami skóry. Na co dzień często staramy się dbać o kondycję skóry za pomocą pielęgnacji. Pamiętajmy, że oprócz zewnętrznej ochrony możemy wspierać swój organizm także od wewnątrz. Do generatorów wolnych rodników w organizmie człowieka, w tym w skórze, zalicza się m.in. ekspozycję na promieniowanie UV, ale również niewłaściwie skomponowaną dietę.
Niezdrowa żywność, choć smakuje tak wielu osobom, ma jednak zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Tym bardziej, jeżeli jest stałym elementem naszego menu. Ubogi w wartości odżywcze jadłospis: spożywanie w większości fast-foodów, słodyczy, wysoko przetworzonej żywności, nieadekwatne do zapotrzebowania spożycie płynów, pozbawia skórę składników niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania.
Wysoko przetworzone produkty warto zamienić na te, które bogate są w antyoksydanty i związki, które nadają barwę warzywom i owocom. Są to produkty będące wyjątkowo bogatym źródłem tych substancji. Z tego powodu mają ogromny potencjał dla naszego zdrowia. Wszelkie rekomendacje dotyczące odżywiania podkreślają, aby dzienne spożycie warzyw i owoców wynosiło minimum 400 g.

Dieta dla skóry – co jeść, aby cieszyć się zdrowiem?
Wpływ Twojej diety, zdrowego odżywiania na skórę, włosy i paznokcie jest udowodniony badaniami. Aby skóra mogła pełnić swoją funkcję, chronić Cię przed czynnikami zewnętrznymi i zachowała zdrowie, niezbędne będą wymienione poniżej witaminy i inne potrzebne składniki. Co powinna zawierać dieta dobra dla skóry?
Niektóre składniki żywności, które są przyjazne dla skóry to:
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe – główni przedstawiciele tej grupy to kwasy omega-3 (kwas α-linolenowy) i omega-6 (kwas linolowy). Jako że lipidy wchodzą w skład bariery naskórkowej, ich odpowiednia podaż wraz z dietą jest kluczowa. Według badań wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują korzystny wpływ na skórę, poprzez zmniejszenie substancji prozapalnych, które wydzielają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Znajdziemy je przede wszystkim w łososiu, makreli, śledziach, sardynkach, tranie, a także w oleju lnianym, rzepakowym oraz orzechach włoskich;
- karotenoidy – do tej grupy związków zaliczamy przede wszystkim α i β-karoten, likopen, zeaksantynę czy luteinę, które są jednocześnie prekursorami witaminy A. Działanie β-karotenu może zmniejszać wystąpienie oparzeń słonecznych, w wyniku ekspozycji na słońce, poprzez jego gromadzenie się w skórze. Źródłem karotenoidów są przede wszystkim kolorowe warzywa i owoce: marchew, dynia, jarmuż, szpinak czy papryka czerwona;
- białko – jest podstawowym budulcem komórek organizmu – w tym skóry, przy czym należy pamiętać o spożyciu odpowiedniej ilości białka i unikać zarówno nadmiaru, jak i niedoboru tego składnika w diecie. Źródłem białka jest drób, ryby, nabiał, ale również nasiona roślin strączkowych czy orzechy. Jeżeli jednak ograniczamy się tylko do produktów roślinnych, to należy zwrócić uwagę na ich skład aminokwasowy;
- odpowiednia ilość płynów – woda warunkuje stan skóry, gdyż pełni funkcję transportową składników odżywczych, ściśle odpowiada również za nawilżenie skóry. Warto zwracać uwagę na skład wody podany na etykiecie, ponieważ woda może być bardzo dobrym źródłem pierwiastków, które również warunkują prawidłowe funkcjonowanie skóry;
- witaminy antyoksydacyjne dla zdrowej skóry, czyli witaminy A, C i E – pełnią wiele funkcji w organizmie, m.in. chronią skórę przed działaniem wolnych rodników oraz przed uszkodzeniami, a także opóźniają procesy jej starzenia. Witaminę C znajdziemy w m.in. jarmużu, papryce, porzeczkach czy szpinaku, witaminę E głównie w orzechach i olejach, z kolei witamina A znajduje się w tranie, wątróbce czy maśle, jednak warto zapamiętać, że może ona zostać wytworzona z karotenoidów.
Wymienione powyżej składniki to tylko nieliczne przykłady. Tak naprawdę żywność jest kombinacją ogromnej ilości różnych substancji. Co więcej, każda z nich wpływa nie tylko na skórę, ale i cały organizm. Wiedza na temat tego, jakie zależności występują pomiędzy produktami żywnościowymi a naszymi organami pozwala na dokonywanie świadomych wyborów na temat diety.
Zdrowe odżywianie — wspomaganie leczenia chorób
Terapia zdrową dietą jest nieodłączną częścią leczenia oraz wspomagania organizmu przy różnych chorobach. Komponowanie posiłków, zgodnie z zasadami „talerza zdrowego żywienia” to element profilaktyki chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia oraz inne dolegliwości wynikających m.in. z nadwagi i otyłości. Zdrowa dieta pomaga uniknąć groźnych dla zdrowia niedoborów.
Zdrowe odżywianie wpływa nie tylko na zdrowie i profilaktykę często występujących chorób. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie mamy lepszą koncentrację, jesteśmy bardziej efektywni. Dieta ma wpływ również na naszą psychikę. Dlatego tak istotne jest, by dbać o swoje zdrowie od podstaw — zwracając uwagę na codzienną zawartość swojego talerza. Warto również inwestować w uświadamiające kampanie żywieniowe w miejscu pracy.
Kampanie dotyczące odżywiania i jego wpływu na zdrowie, walki z nadwagą i otyłością oraz profilaktyki chorób cywilizacyjnych to częste elementy organizowanych w firmach eventów i dni zdrowia. Zobacz, co może zawierać taki event i dlaczego warto zorganizować Dni zdrowia w firmie.