Fundusze Unijne

Profilaktyka raka w firmie – badania markerów nowotworowych dla pracowników

Każdego roku tysiące osób w Polsce otrzymuje diagnozę choroby nowotworowej. Według statystyk, nowotwory są obecnie drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Z uwagi na to, choroba może pojawić się także u pracowników Twojej firmy. Każde z takich zachorowań to jednak nie tylko długotrwałe zwolnienie lekarskie pracownika, ale również strach i stres u reszty zespołu. Z tego powodu warto wdrażać profilaktykę raka w firmie i zorganizować badania markerów nowotworowych dla pracowników.

Jak prowadzić profilaktykę nowotworów złośliwych w firmie?

Pracodawcy coraz częściej skupiają się w swoich działaniach także na zdrowiu pracowników. W wielu firmach dbanie o zespół nie ogranicza się już tylko do zapewnienia pakietów prywatnej opieki medycznej. Odpowiedzialny pracodawca stara się zapewnić pracownikom regularne badania krwi oraz inne badania w ramach eventów firmowych, a także rzetelną edukację zdrowotną w postaci szkoleń, warsztatów (np. warsztatów samobadania piersi) i konsultacji ze specjalistami.

Działania związane z profilaktyką raka najczęściej odbywają się jesienią, przy okazji Różowego Października (profilaktyka raka piersi, którą można połączyć np. z profilaktyką raka jajnika) lub Movembera (profilaktyka nowotworów u mężczyzn np. profilaktyka raka prostaty lub raka jądra). Akcję prozdrowotną poświęconą profilaktyce warto zorganizować jednak w każdym momencie. Może obejmować także inne rodzaje nowotworów, np. profilaktykę nowotworów przewodu pokarmowego lub układu oddechowego (między innymi raka płuc).

Dobrym pomysłem na wdrożenie pierwszych działań w obszarze profilaktyki raka jest zapewnienie pracownikom badań markerów nowotworowych. Wzrost markera nowotworowego, oznaczony w badaniu, może być bowiem cenną informacją na temat stanu zdrowia.

SQDA działania zdrowotne w firmie i badania profilaktyczne

Co warto wiedzieć o diagnostyce markerów nowotworowych?

Badanie poziomu markerów nowotworowych jest szybkim do przeprowadzenia badaniem, które polega na pobraniu i zbadaniu krwi pacjenta. Markery nowotworowe to substancje wytwarzane przez komórki nowotworowe, a także przez komórki zdrowe z powodu obecności nowotworu w organizmie. Podwyższony poziom markerów może świadczyć o obecności w organizmie choroby nowotworowej, chociaż nie zawsze tak jest. Podwyższone stężenie markerów zawsze jest jednak sygnałem do tego, że należy przeprowadzić dalszą diagnostykę. Ocenę badania określonego markera nowotworowego przeprowadza w takim przypadku lekarz i to on kieruje pacjenta na dodatkowe badania.

Jak wyglądają badania oznaczenia markerów nowotworowych w firmie?

Pracodawcy często mają różnego rodzaju wątpliwości dotyczące przeprowadzania badań w firmie. Chodzi głównie o to, jak pogodzić zachowanie ciągłości produkcji z takimi badaniami. Jeżeli pracodawca chce rozpocząć działania w obszarze profilaktyki raka, ale boi się, że zatrzymają pracę w jego zakładzie na zbyt długo, w przypadku markerów nowotworowych nie ma takiego ryzyka. Jak zorganizowanie takich badań wygląda w praktyce?

Pracownicy, od których pobierane są próbki do badań, są umawiani na konkretne godziny, dzięki czemu przeprowadzenie badań w miejscu pracy nie powoduje przestojów w produkcji. Badanie jednej osoby trwa ok. 5 minut, a minimalna liczba osób badanych w jednym miejscu, w jednej lokalizacji wynosi 40. Wynik badania markerów jest udostępniany online wyłącznie osobie badanej, po zalogowaniu się unikalnym hasłem. Nie mają do niego dostępu osoby postronne.

Wszyscy pracownicy zostaną oczywiście poinformowani, na czym polega badanie, czy muszą być na czczo, o czym mogą świadczyć podwyższone markery nowotworowe i kiedy powinni zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę. Należy pamiętać, że rozpoznanie choroby nowotworowej jest zadaniem lekarza i nie można samodzielnie diagnozować u siebie choroby na postawie wyłącznie wyników badań krwi.

Sprawdź, jak przebiegał event zdrowotny połączony z badaniem markerów nowotworowych w firmie naszego klienta. Przeczytaj artykuł pt. „Case study: profilaktyka nowotworu piersi w ramach akcji Różowy Październik”.

Zalety organizowania badań laboratoryjnych w firmie, wykrywających podwyższone markery nowotworowe

Jedną z zalet zorganizowania badań markerów nowotworowych wykrywanych we krwi jest fakt, że często jedynie w ten sposób pracownicy skorzystają z podobnego badania. Nie jest ono bowiem finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co ogranicza do niego dostęp. Od razu po wykryciu podwyższonego wyniku markera można bowiem zgłosić się do lekarza na dalsze badania i w porę zdiagnozować chorobę nowotworową. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia przyszłego leczenia.

Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób odbierany jest wewnątrz i na zewnątrz firmy pracodawca, który dba o zdrowie pracowników, oferując im edukację zdrowotną oraz wykonywanie badań markerów nowotworowych.

Badania markerów i ważne informacje w diagnostyce nowotworów – dlaczego warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej?

Organizując badania w miejscu pracy, wbrew pozorom należy zadbać nie tylko o przeprowadzenie samego badania, ale również warto skupić się na odpowiedniej komunikacji z pracownikami. Przede wszystkim poinformować ich, na czym będzie polegało badanie, jak wygląda koordynacja całej akcji oraz gdzie i jak mogą się zapisać na badania. Bardzo ważne jest także poinformowanie pracowników o tym, co oznaczają podwyższone markery nowotworowe, wykryte podczas badań i poinformować ich, co zrobić po otrzymaniu wyników.

Zlecenie wykonania badań firmie zewnętrznej gwarantuje, że pracownicy otrzymają rzetelną wiedzę, a przeprowadzenie badań będzie właściwie skoordynowane. Dzięki temu nie tylko zorganizujesz w firmie event mający wpływ na zdrowie pracowników, ale również zadbasz o to, by nie nastąpiły przestoje w wykonywanej pracy w zakładzie. Możliwe jest również przygotowanie anonimowego raportu z badań, który da możliwość zaplanowania działań prozdrowotnych, ukierunkowanych na konkretne problemy. Dodatkowo, jeżeli pracownicy są w dniu badań nieobecni lub badania organizowane są w mniejszym oddziale, w którym nie można zebrać wymaganej liczby osób, jest możliwość zakupu voucherów do realizacji ze współpracującymi z nami placówkami.

Jakie badania markerów nowotworowych dla pracowników możesz zrealizować w firmie?

Oznaczenie stężenia markerów nowotworowych przeprowadza się z pobranej próbki krwi. Istnieją markery, które pobiera się z moczu albo z innego płynu ustrojowego. Podczas organizowania badań dla pracowników, można zdecydować się na badanie dowolnego markera. Jest jednak lista markerów nowotworowych, które są szczególnie popularne przy okazji organizowania eventów zdrowotnych w firmach. W szczególności dotyczy to nowotworów, które występują w Polsce w największej liczbie, np. raka piersi, płuca, jelita grubego.

Lista niektórych markerów nowotworowych, na które decydują się nasi klienci

Pracodawcy, chcąc jak najlepiej odpowiedzieć na najczęstsze zagrożenia nowotworowe, sięgają zwykle po badania markera nowotworu raka piersi, prostaty lub raka płuca. Jakie jeszcze badania cieszą się dużym zainteresowaniem? Przygotowaliśmy listę 5 takich markerów.

Najczęściej badane są następujące markery nowotworowe:

  • CA-125: marker stosowany do wykrywania i monitorowania choroby nowotworowej jajnika;
  • CA 15-3: marker stosowany do diagnozowania i monitorowania raka piersi;
  • PSA: marker stosowany do wykrywania i monitorowania raka gruczołu krokowego;
  • CA 19-9: marker stosowany do diagnozowania i monitorowania raka trzustki oraz dróg żółciowych;
  • CEA: marker stosowany do diagnozowania i monitorowania raka jelita grubego, ale również w diagnostyce raka płuca i przewodu pokarmowego.

Możliwe jest także oczywiście zorganizowanie badań jednego określonego markera nowotworowego np. markera raka piersi lub markera raka jajnika. Zakres badań zależy bowiem wyłącznie od tego, na które z nich zdecyduje się pracodawca.

Bazując na naszym doświadczeniu i najczęstszych pytaniach klientów, przygotowaliśmy m.in. osobne, wygodne pakiety badań laboratoryjnych 4 markerów nowotworowych, skierowanych do kobiet i do mężczyzn.  

SQDA badania markerów nowotworowych dla pracowników

Przeprowadzenie badań na obecność markerów nowotworowych w firmie jest bardzo łatwe w realizacji, a nad przebiegiem badań czuwać może koordynator. W przypadku badań bardzo ważne jest, by zapamiętać, że wynik badania – wykrycie markerów nowotworowych, nie jest równoznaczny z diagnozą. Wzrost stężenia markerów nowotworowych w organizmie nie musi jednoznacznie wskazywać na chorobę nowotworową, ale zawsze jest ważnym sygnałem do dalszej diagnostyki. Dlatego z wynikiem badania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który dokona całkowitej oceny stanu zdrowia i skieruje daną osobę w razie potrzeby na dalsze badania lub do lekarza specjalisty.

Chcesz przeprowadzić badania umożliwiające wykrycie zmian nowotworowych u pracowników Twojej firmy? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci, na które badania warto się zdecydować i jak zaplanować ich przeprowadzenie, a także podpowiemy, jakie działania prozdrowotne mogłyby sprawdzić się w Twojej firmie.

    Chcesz o coś zapytać?