O tym, jak zachować bezpieczeństwo nad wodą nie bez powodu mówi się właśnie w okresie urlopowym. Wiele osób wybiera na swój wakacyjny cel właśnie takie miejsca. Uwielbiamy wypoczywać nad morzem, jeziorem, rzeką lub pływając w basenie. Niestety każdego roku słyszymy o utonięciach osób dorosłych i dzieci. Powoduje je często brawura, brak wyobraźni lub nieznajomość przepisów. Jakie zasady trzeba stosować, by zachować bezpieczeństwo nad wodą podczas wakacji?
Kiedy lepiej jest zrezygnować z pływania?
Lepiej zrezygnować z pływania w kąpieliskach niestrzeżonych. Wybierajmy te, które są nadzorowane przez ratowników WOPR. Kąpieliska zorganizowane przez WOPR będą miały odpowiednie oznaczenie. Są dużo bezpieczniejsze, gdyż w razie jakichkolwiek problemów możemy liczyć na szybką pomoc ratowników. Na takich kąpieliskach o bezpieczeństwo nad wodą może dbać również Policja Wodna.
Będąc nad wodą, zwracajmy uwagę na komunikaty i oznaczenia. Jeżeli wchodzenie do wody jest danego dnia zabronione, należy bezwzględnie powstrzymać się od pływania. Nad morzem takie oznaczenia występują często w formie flagi. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona. Czerwona sygnalizuje zakaz kąpieli. Pojawia się w przypadku zbyt niskiej temperatury wody, dużej prędkości wiatru, małej widoczności, wysokich fal bądź trwającej właśnie akcji ratowniczej.
Zasady bezpieczeństwa nad wodą obejmują zakaz kąpieli w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Nie wolno decydować się na pływanie w czasie burzy, mgły ograniczającej widoczność oraz wichury.

Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą podczas pływania?
Oprócz bezwzględnego przestrzegania wytycznych dla kąpieliska, na którym się znajdujemy, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka zasad bezpiecznych wakacji. Dużo osób ma niestety tendencję do przeceniania swoich umiejętności pływackich. Tymczasem warto pamiętać, że woda jest nieprzewidywalnym żywiołem i bywa, że nierozwaga może skończyć się kalectwem bądź śmiercią.
Przede wszystkim nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Osłabia on organizm i prowadzi do nadmiernej brawury. Zakazane jest także pływanie kajakiem, łódką, łodzią motorową czy żaglówką. Na podstawie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, grozi za to kara grzywny.
Wystrzegajmy się również kąpieli zaraz po zjedzeniu posiłku. Zwiększa to ryzyko występowania skurczów, ostrego, nagłego bólu brzucha i obniża koncentrację. Jeżeli podczas pływania źle się poczujemy, coś nas boli, kręci nam się w głowie, od razu wychodźmy z wody.
Nagłe wejście do chłodnej wody w sytuacji, gdy jesteśmy rozgrzani od słońca, to zawsze zły pomysł. Takiej osobie może grozić szok termiczny. Jeśli chcemy wejść do wody podczas upałów, zanurzajmy się stopniowo, oswajając ciało z niższą temperaturą.
Nie każdy z nas jest mistrzem w pływaniu. Założenie kapoka w sytuacji, gdy nie czujemy się w wodzie pewnie to żaden wstyd. Przeciwnie, jest to dowodem odpowiedzialności i tego, że znamy swoje możliwości. Warto korzystać z pomocy w pływaniu. Nadmuchiwane koła bądź materace to dobry pomysł na bezpieczne pływanie. Należy jednak uważać, by nie odpływać zbyt daleko, nawet jeżeli wspomaga nas nadmuchiwany materac. Jeżeli okaże się nieszczelny bądź ulegnie zniszczeniu, znajdziemy się daleko od brzegu bez pomocy.
Bardzo istotna zasada dotyczy skakania na główkę. Pod żadnym pozorem nie wolno nam tego robić w zbiorniku, którego nie znamy. W wyniku nierozważnych skoków do wody może dojść do poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego. W konsekwencji prowadzi do trwałego kalectwa.
Będąc nad wodą, warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy, by w chwili zagrożenia pomóc osobom w pobliżu. Szczególnie istotne jest to, w jaki sposób reagować w przypadku tonięcia, udarów słonecznych i omdleń.
Chcesz wiedzieć, jak reagować w sytuacjach zagrożenia podczas wakacji? Zorganizuj szkolenie w swojej firmie.
Bezpieczeństwo nad wodą podczas wakacji z dzieckiem
Rodzic musi zachować wzmożoną czujność, będąc nad wodą z dzieckiem. Przede wszystkim dziecko nie może wchodzić do wody samo. Wystarczy nierówny grunt bądź większa fala, by straciło równowagę i znalazło się pod wodą. Trzeba zadbać, by podopieczny miał na sobie kapok, specjalne dmuchane rękawy lub koło.
Bezpieczeństwo nad wodą dla dzieci oznacza również wystrzegania się nadmiernej ekspozycji na słońce. U dziecka szybciej może dojść do poparzeń słonecznych oraz przegrania organizmu. Pamiętajmy o kremach z wysokim poziomem ochrony UV.
Wystarczy przestrzegać tych kilku powyższych zasad, by odpoczynek nad wodą nie skończył się niebezpiecznym zdarzeniem. Pamiętajmy o tym, aby nie ufać nadmiernie swoim umiejętnościom pływackim, zwłaszcza w nieznanych i niestrzeżonych zbiornikach wodnych. Wystrzeganie się brawury nad wodą to najlepszy przepis na bezpieczne wakacje.