Case study: Ergonomia i bezpieczeństwo pracy – jak pomogliśmy klientowi z branży motoryzacyjnej?

Ergonomia i bezpieczeństwo pracy to obszary, których nie wolno zaniedbać w firmie. Świadomość dotycząca bezpieczeństwa w pracy, obejmująca przepisy bhp oraz zasady ergonomii, zmniejsza liczbę wypadków przy pracy oraz urazów spowodowanych nieumiejętnym wykonywaniem obowiązków służbowych. Przekonał się o tym nasz Klient z branży motoryzacyjnej. Jakie działania podjęliśmy i jak wpłynęły one na wcześniejsze absencje chorobowe pracowników?

Co stanowiło wyzwanie w firmie naszego Klienta?

Firma, którą kieruje nasz Klient, działa w branży motoryzacyjnej. Specjalizuje się w dostarczaniu podzespołów i struktur szkieletu pojazdu. Zakład Klienta to międzynarodowe środowisko pracy, w którym często występuje rotacja wśród pracowników produkcyjnych. Wiąże się to między innymi z koniecznością zapewnienia odpowiednich szkoleń bhp oraz stanowiskowych dla każdej nowo przyjętej osoby.

Głównym problemem, z jakim zmagała się firma, prócz wspomnianej wyżej sporej rotacji pracowników produkcyjnych, była niska świadomość dotycząca bezpieczeństwa na stanowisku pracy i ergonomii pracy. U pracowników, którzy nie byli świadomi tego, jak wykonywać swoje obowiązki, nie przeciążając przy tym układu mięśniowo-szkieletowego, pojawiały się dolegliwości bólowe. Skutkiem nieprzestrzegania zasad ergonomii zarówno wśród pracowników produkcyjnych oraz biurowych, były częste absencje chorobowe, co powodowało straty w firmie Klienta.

Co chcieliśmy osiągnąć naszymi działaniami w zakładzie Klienta?

Jako że problem stanowiły częste absencje chorobowe związane z nieumiejętnym wykonywaniem obowiązków i przeciążaniem układu ruchu, należało przede wszystkim podjąć działania zmierzające do zwiększenia świadomości w obszarze zagrożeń na miejscu pracy. Postanowiliśmy skupić się przede wszystkim na pracach związanych z transportem ręcznym oraz na ergonomii pracy biurowej.

Chcieliśmy edukować pracowników zarówno w obszarze ergonomii w pracy, jak i poza pracą. Uświadamiając im zagrożenia związane nie tylko z nieprawidłową postawą podczas pracy, ale także w czasie wolnym, pragnęliśmy zmienić ich nawyki, aby przestały dokuczać im dolegliwości ze strony przeciążonego układu mięśniowo-szkieletowego. W ten sposób zadbalibyśmy o zdrowie pracowników, co skutkowałoby nie tylko efektywniejszym wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych, ale i przede wszystkim zmniejszeniem się absencji chorobowych spowodowanych urazami i przeciążeniami układu ruchu.

Ergonomia i bezpieczeństwo pracy - bhp w pracy
Jak zadbaliśmy o bhp i ergonomię w miejscu pracy?

Ergonomia i bezpieczeństwo pracy – jakie podjęliśmy działania?

Działając na rzecz poprawy funkcjonowania firmy naszego Klienta w zakresie ergonomii i bezpieczeństwa pracy, zaczęliśmy przede wszystkim od wnikliwej diagnozy obszarów wymagających podniesienia świadomości wśród pracowników. Następnie opracowaliśmy strategię dotyczącą kampanii uświadamiającej dla pracowników, z wyszczególnieniem dróg przekazu, jakimi chcieliśmy do nich dotrzeć.

Przygotowaliśmy kompleksowe działania promocyjne w obszarze ergonomii, bezpieczeństwa i zdrowia z uwzględnieniem różnorodnych stanowisk pracy, tak by wiedza z tego zakresu była przydatna zarówno dla pracowników produkcyjnych, jak i biurowych. Aby jak najlepiej dotrzeć do każdego z pracowników, skorzystaliśmy ze swojego doświadczenia z poprzednich, podobnych działań i zdecydowaliśmy się zapewnić wszystkim dostęp do wiedzy z pomocą materiałów multimedialnych oraz kampanii plakatowej. Plakaty w sposób przystępny pokazywały, na co szczególnie zwracać uwagę w zakresie ergonomii pracy.

Efekty naszych działań w bezpieczeństwie i ergonomii miejsca pracy

W efekcie naszych działań, pracownicy każdego szczebla czynnie zaangażowali się w prowadzoną kampanię informacyjną. W związku z prowadzonymi działaniami promocyjnymi, znacząco wzrosła wśród pracowników świadomość w obszarze bezpieczeństwa, ergonomii i zdrowia. Dotyczyło to nie tylko ergonomii miejsca pracy, ale również codziennych czynności wykonywanych poza firmą. Zmniejszyły się również dolegliwości bólowe zarówno u pracowników produkcyjnych, jak i biurowych.

Dolegliwości bólowe u pracowników, duża ilość absencji chorobowych oraz niska świadomość zagrożeń w pracy dotyczą także Twojej firmy? Skontaktuj się z nami. Zaproponujemy Ci działania, które mogą poprawić te obszary w firmie

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Komputer do biura i pracy

Jaki komputer wybrać do biura?

Praca bez dobrego komputera dzisiaj jest praktycznie niemożliwa. Sprzęt, który działa szybko, nie zawodzi, jest na wagę złota. Ale na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę wybierając komputer, który ma

Czytaj więcej »
Ocena zgodności ochrona środowiska

Ocena zgodności w ochronie środowiska

Zastanawiasz się, czy ciążą na Tobie, jako przedsiębiorcy, obowiązki wynikające z Prawa Ochrony Środowiska? Uważasz, że jeśli segregujesz odpady, przekazujesz je uprawnionym odbiorcom czy posiadasz filtry na emitorach odprowadzających zanieczyszczenia

Czytaj więcej »
SQDA Gruźlica objawy, zapobieganie

Gruźlica – choroba ciągle groźna

Pomimo rozwoju medycyny, gruźlica to choroba ciągle groźna. Podatni na zachorowania są przy tym nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Dawniej zarażenie mogło zostać spowodowane piciem mleka od chorych krów.

Czytaj więcej »
Depresja w czasie izolacji

Depresja w czasie izolacji

Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, coraz więcej ludzi zmuszonych jest spędzać przeważającą część czasu w domach. Taka sytuacja potrafi wywierać negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne wielu osób, gdyż

Czytaj więcej »