Zgodnie z przepisami pracodawca jest obowiązany wyznaczyć pracowników do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Od przeszkolenia tych osób zarówno w zakresie środków gaśniczych, jak i znajomości dróg ewakuacyjnych, czy zastosowanego systemu przeciwpożarowego, w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pracowników i mienia. Takie szkolenia i ćwiczenia z praktycznego użycia gaśnicy są szczególnie ważne w przedsiębiorstwie, w którym tego rodzaju sytuacje pożarowe miały miejsce. Jak przebiegły ćwiczenia i szkolenie z gaszenia pożarów firmie naszego klienta? Czy wszystko poszło zgodnie z planem?
Kim był klient, który zwrócił się do nas o przeprowadzenie szkolenia ppoż.?
Naszym klientem została firma produkcyjna, będąca znaczącym europejskim producentem komponentów elektromagnetycznych motoryzacji i technologii przemysłowej, zatrudniająca ponad 500 pracowników. Z uwagi na powtarzające się sytuacje pożarowe i dość częste sytuacje ewakuacji pracowników, klientowi zależało na odpowiednim szkoleniu ppoż. dla koordynatorów odpowiedzialnych za ewakuację.
Szkolenie ppoż. dla pracowników miało obejmować nie tylko teoretyczne aspekty ochrony przeciwpożarowej, ale także warsztaty dotyczące gaszenia pożarów z pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego. W tym celu klient zwrócił się do nas z prośbą o zaprojektowanie szkolenia dostosowanego do zagrożeń występujących w zakładzie pracy.
Szkolenia przeciwpożarowe w firmie, a praktyczne aspekty gaszenia pożarów
Celem szkolenia ppoż. było przede wszystkim uwzględnienie specyfiki zagrożeń pożarowych u klienta, przygotowanie koordynatorów do wzięcia odpowiedzialności podczas ewakuacji – skutecznej jej organizacji, jak i umiejętności gaszenia pożaru przy użyciu dostępnych w zakładzie środków gaśniczych. Chcąc zrealizować cel, konieczna była wcześniejsza wizyta w siedzibie firmy, zapoznanie się z dokumentacją, a także wywiady z pracownikami, odpowiedzialnymi za poszczególne obszary działalności firmy. Sprawdziliśmy także drogi ewakuacyjne w budynku, zastosowany system sygnalizacji pożaru i instalacje przeciwpożarowe.
Szkolenie z zakresu gaszenia pożarów – teoria i praktyczne ćwiczenia
W firmie klienta osobami odpowiedzialnymi w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników były głównie osoby kierujące pracownikami: kierownicy, brygadziści odpowiedzialni za poszczególne obszary działalności firmy. Szczególnie ważną kwestią było podniesienie świadomości pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a przede wszystkim wskazanie odpowiedzialności zarządcy, pracodawcy czy osoby kierującej pracownikami w zakresie ppoż. (podstawy prawne i przykłady). Część teoretyczna to także wskazanie, jak należy się zachować podczas pożaru, jakie są zasady gaszenia pożarów, jak używać sprzętu gaśniczego czy wyjaśnienie takich pojęć, jak strefy zagrożenia wybuchem i wymagania ochrony przeciwpożarowej w tym zakresie.
Praktyczne szkolenie przeciwpożarowe – ćwiczenia
Praktyczna część szkolenia przeciwpożarowego to ciekawe ćwiczenia, pozwalające utrwalić pozyskaną wiedzę. Niezwykle ekscytującym i zapamiętanym elementem szkolenia okazało się użycie okularów VR. Dzięki aplikacji, podczas której zadaniem uczestnika jest ewakuacja z płonącego budynku poprzez skok na skokochron, koordynatorzy mogli sprawdzić swoje reakcje i zachowania w sytuacji ekstremalnej. Mimo że zagrożenie pożarem i wysokość były wirtualne, to odczucia i lęk pracowników były na tyle silne, że nie wszyscy zdecydowali się skoczyć na skokochron.
Ostatnią częścią praktycznego szkolenia przeciwpożarowego było przejście po drogach ewakuacyjnych do miejsca zbiórki, a następnie szkolenie z użycia hydrantu wewnętrznego i gaśnic (śniegowej, proszkowej) oraz ćwiczenia z użycia koca gaśniczego podczas gaszenia cieczy palnej. Pozwoliło to pracownikom na utrwalenie zasad gaszenia pożarów.
Praktyczne szkolenia z gaszenia pożarów – czy tematyka szkolenia okazała się trafiona?
Cel szkolenia został osiągnięty: koordynatorzy mieli poczucie, że są odpowiednio przygotowani do działań w zakresie ewakuacji i gaszenia pożaru. Dla osób uczestniczących w szkoleniu niezwykle istotne okazało się uświadomienie im ich odpowiedzialności jako osób zarządzających obszarami i pracownikami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, a także odpowiedzialności prawnej za niewypełnianie obowiązków w tym zakresie.
Wysoka świadomość wymagań ochrony przeciwpożarowej i bezpiecznej ewakuacji pracowników jest istotnym aspektem bhp w miejscu pracy. Szczególnie wtedy, gdy w przedsiębiorstwie występuje zwiększone zagrożenie powstania pożaru i miały miejsce tego rodzaju sytuacje w przeszłości. Obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z Kodeksem pracy, jest zatem zadbać o to, by pracownicy posiadali niezbędną wiedzę, która może ochronić ich zdrowie i życie, a także mienie firmy. Umiejętnie prowadzone szkolenie w tym zakresie z pewnością w tym pomoże.
Potrzebujesz pełnego szkolenia osób wyznaczonych do ewakuacji i gaszenia pożarów? A może interesuje Cię praktyczne szkolenie dla wszystkich pracowników, zawierające np. ewakuację z zadymionego pomieszczenia, problematykę zapobiegania pożarów, zajęcia praktyczne w zakresie gaszenia pożarów czy też pokazy ppoż.? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak takie szkolenie ppoż. mogłoby wyglądać w Twojej firmie.