Fundusze Unijne

Case study: Porady dietetyka dla pracowników i edukacja żywieniowa

Zgodnie z danymi podawanymi przez NFZ, co czwarty Polak jest otyły. Nadwaga i otyłość prowadzą z kolei do wielu chorób, obciążając cały organizm. Walka z otyłością i nadwagą nie zawsze należy do łatwych, warto więc zapewnić wsparcie osobom, które ją podejmują. Takie działania mogą okazać się cenne także w pracy. Porady dietetyka dla pracowników, w połączeniu z edukacją na temat żywienia, będą doskonałym pomysłem na program wspierający wellbeing pracowników. Na takie działania zdecydował się niedawno nasz Klient.

Co stanowiło wyzwanie w firmie Klienta?

Naszym Klientem została sieć banków, posiadająca lokalizacje w całym kraju. W firmie bardzo wysoko ceni się tematykę zdrowia, co zaowocowało już eventami zdrowotnymi i akcjami edukacyjnymi dla pracowników, które również mieliśmy okazję realizować. Tym razem Klient postanowił skupić się na tematyce zdrowego odżywiania, jako że wcześniej pracownicy brali udział w bezpłatnej kampanii „ZDROWIEJEmy, nie TYjemy!”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Klient chciał zapewnić w każdej z kilkunastu lokalizacji nie tylko materiały szkoleniowe i webinary na temat zdrowego odżywiania i walki z nadwagą, ale również dostęp do darmowych konsultacji z dietetykiem, które miały być następnie kontynuowane w formie online.

Cel: Edukacja żywieniowa, konsultacje z dietetykiem na żywo i online

Naszym celem w firmie Klienta było podniesienie świadomości pracowników na temat zdrowego odżywiania oraz odpowiedź na bieżące problemy, z którymi się zmagają, dotyczące zdrowej diety, odpowiedniego jadłospisu, a także walki z nadwagą i otyłością bądź chorobami dietozależnymi. W tym celu postanowiliśmy:

  • zadbać o edukację na temat zdrowego odżywiania w firmie Klienta, udostępniając dla pracowników materiały na temat zbilansowanej diety oraz webinary zwiększające świadomość w kwestii zdrowego odżywiania,
  • zapewnić pracownikom pomoc w zakresie zdrowego jadłospisu oraz odchudzania poprzez konsultacje z dietetykiem, a także analizę składu ciała,
  • przygotować niezbędną komunikację z pracownikami, by zachęcić ich do korzystania z porad oraz materiałów edukacyjnych.

Cały projekt miał w firmie Klienta potrwać nie dłużej niż 3 miesiące i na taki okres rozplanowaliśmy nasze działania. Miał także zostać uruchomiony w ciągu zaledwie 2 tygodni.

Nasze działania: Porady dietetyka dla pracowników w kilkunastu lokalizacjach

Pomimo krótkiego czasu na przygotowania, projekt został uruchomiony w tym samym momencie dla wszystkich lokalizacji. Opracowaliśmy dla Klienta także komunikaty dla jego pracowników, w których zapraszamy i zachęcamy w jego imieniu do wzięcia udziału w działaniach. Pracownicy zostali poinformowani także o tym, że udostępniono dla nich możliwość wzięcia udziału w konsultacjach z dietetykiem za darmo w formie online, gdy będą tego potrzebowali.

Dla usprawnienia całego procesu zaoferowaliśmy Klientowi nowoczesne narzędzie, jakim jest platforma rejestracyjna, przez którą pracownicy mogli zapisywać się na konsultacje dietetyczne. Pozwoliło to zminimalizować czas, jaki Klient musiałby poświęcić na koordynację działań.

Przed konsultacjami z dietetykiem, pracownicy zostali poinformowani, jak przygotować się do analizy masy ciała, jakie są przeciwwskazania. Po pierwszych konsultacjach na żywo pracownicy mogli korzystać z porad dietetyka online na temat tego, jak ułożyć jadłospis oraz zdrowo schudnąć. Bardzo chętnie korzystali z tej możliwości. Z zaplanowanych przez nas 150 konsultacji (po 30-40 minut każda), wykorzystane zostały niemal wszystkie dostępne terminy.

Zainteresowaniem cieszyły się także webinary i materiały edukacyjne. Każdy z pracowników mógł zapoznać się z nimi we własnym tempie. Materiały zostały przygotowane tak, aby w przystępny sposób wskazać na to, jak kilka zmian w codziennym jadłospisie może znacząco wpłynąć na zdrowie oraz jakie konsekwencje ma niezdrowy tryb życia, nadwaga i otyłość. Pozwoliło to pracownikom poszerzyć wiedzę na temat wpływu diety na zdrowie.

Dodatkowo podczas konsultacji z dietetykami pracownicy mieli możliwość omówić swój sposób żywienia, który będzie wspierać ich w leczeniu różnych dolegliwości chorobowych. Wśród tych najczęściej zgłaszanych była insulinooporność, cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy.

SQDA porady dietetyka dla pracowników firmy
Zorganizuj konsultacje z dietetykiem dla pracowników

Jak edukacja i konsultacje dietetyczne pomogły w firmie Klienta?

Pracownicy firmy Klienta byli bardzo zadowoleni z tematyki akcji zdrowotnej w ich zakładzie pracy. Nie tylko chętnie korzystali z materiałów edukacyjnych, ale również licznie brali udział w konsultacjach z dietetykiem online. Porady dietetyka w zakresie zdrowego odchudzania, dostępne dla pracowników za darmo, okazały się bardzo skuteczne, realnie pomagając pracownikom w walce z nadwagą.

Podczas konsultacji pracownicy mocno doceniali inicjatywę swojego pracodawcy i wielokrotnie zaznaczali, że chcieliby, aby takie akcje były organizowane cykliczne, by mogli na bieżąco omawiać swoje problemy zdrowotne ze specjalistami i śledzić swoje postępy. Wskazywano tutaj na większą motywację do zmiany swoich nawyków poprzez stałą kontrolę ze strony specjalisty.

Przygotowane przez nas materiały pozwoliły pracownikom poszerzyć swoją świadomość na temat wpływu diety na zdrowie fizyczne i psychiczne. Otrzymali mnóstwo przydatnych wskazówek. Dużym zainteresowaniem cieszył się także webinar na temat zdrowego odżywiania.

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na zdrowie pracowników. Takie działania nie tylko wpływają na zdrowie zespołu i zmniejszenie się liczby zwolnień lekarskich. Wpływają także na to, że firma postrzegana jest jako dbająca o potrzeby pracowników i niekierująca się jedynie zyskiem.

Odpowiednie zaplanowanie działań edukacyjnych i dopasowanie ich do realnych potrzeb pracowników to klucz do dużego zainteresowania, a docelowo wysokiej efektywności takiej kampanii. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak takie działania mogłyby wyglądać w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Wspólnie przeprowadzimy analizę potrzeb, podpowiemy, w jaki sposób możesz zadbać o zdrowie swoich pracowników i pomożemy Ci dobrać działania, które najlepiej odpowiedzą na potrzeby Twojego zespołu.

    Chcesz o coś zapytać?