Fundusze Unijne

Działania prozdrowotne w firmie – co zaplanować na najbliższe miesiące?

Chcesz skupić się na obszarze zdrowia pracowników i szukasz pomysłu na działania prozdrowotne w firmie? Zależy Ci na rozwiązaniach, które nie zajmą zbyt wiele czasu, ale pozwolą efektywnie zadbać o aspekt zdrowia w organizacji? A może szukasz pomysłu na dni zdrowia w firmie? Przygotowaliśmy zestawienie kilku popularnych wśród naszych klientów działań zdrowotnych dla firm, które może być podpowiedzią.

Badania markerów nowotworowych w miejscu pracy – szybkie wykrycie problemów zdrowotnych

Badania stanu zdrowia pracowników to bardzo dobry pomysł. Poza standardowymi badaniami medycyny pracy i pakietami prywatnej opieki zdrowotnej warto zaoferować pracownikom także dodatkowe benefity – badania profilaktyczne z krwi, USG czy też np. mammografię. Często jednak bywa, że czas na realizację działań prozdrowotnych firm jest bardzo ograniczony. Jeżeli pracodawca nie chce rezygnować ze zorganizowania dodatkowych badań stanu zdrowia pracowników, ale martwi się, że ich przeprowadzanie wpłynie na przestoje w produkcji, dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie pracownikom badań markerów nowotworowych. Sprawdzi się ono zarówno w przypadku małych, jak i dużych firm.

W ramach usługi przygotowaliśmy m.in. dwa pakiety onkologiczne, skierowane do kobiet i do mężczyzn, zawierające badania markerów nowotworów najczęściej występujących u danej płci.

Badania markerów nowotworowych – co warto wiedzieć?

 • Badania realizowane są w siedzibie klienta, w miejscu pracy pracowników. Do przeprowadzenia badań nie jest wymagane specjalne zaplecze. W zupełności wystarczy osobna salka lub biuro.
 • Badań nie trzeba wykonywać na czczo.
 • Czas badania jest bardzo krótki. Rejestracja oraz pobranie próbki do badań od jednej osoby to zaledwie ok. 5 minut. Wyniki są z kolei przekazywane pracownikom online na specjalnej platformie.
 • Minimalna grupa do przeprowadzenia badań w jednej lokalizacji klienta wynosi 40.
 • Istnieje możliwość organizacji voucherów na badania dla pracowników nieobecnych w firmie w czasie akcji organizowanej u klienta lub dla pracowników z mniejszych oddziałów firmy, gdzie nie jest możliwe uzbieranie grupy minimum 40 osób. Badania są wtedy realizowane w jednej z naszych najbliższych placówek laboratoryjnych.
 • Istnieje możliwość rozbudowania pakietu o dodatkowe badania laboratoryjne, w zależności od potrzeb zdrowotnych pracowników. Mogą być one płatne przez pracodawcę lub indywidualnie przez pracowników w czasie badań.
 • Wspieramy pracodawców w komunikacji wewnętrznej poprzez przygotowanie odpowiednich komunikatów dla pracowników, plakatów, ulotek, filmów, itp. Możliwe jest przygotowanie zarówno kampanii informacyjnej, jak i kampanii edukacyjnej o tematyce zachowań prozdrowotnych, aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia, właściwej diety i innej.
 • Na życzenie klienta przygotowujemy anonimowy raport z badań, który da możliwość zaplanowania innych działań mających na celu zmiany zachowań zdrowotnych pracowników, profilaktykę nowotworów przy okazji np. Różowego Października.
SQDA działania prozdrowotne w firmie - zaplanuj badania dla pracowników
Zaplanuj działania zdrowotne w firmie – zorganizuj dzień zdrowia dla pracowników

Konsultacje z dietetykiem i fizjoterapeutą dotyczące zdrowego stylu życia

Zmiana stylu życia pozwala zadbać o m.in. o takie aspekty, jak zdrowe odżywianie oraz zdrowie układu ruchu. Niezdrowa dieta jest przyczyną wielu chorób, np. nowotworów złośliwych, a także chorób układu pokarmowego czy krwionośnego. Nadwaga wynikająca ze spożywania nadmiernej ilości przetworzonej żywności stanowi kolejny czynnik obciążający, wpływający na występowanie problemów np. z układem mięśniowo-szkieletowym. Z kolei choroby układu ruchu, do których przyczynia się również niewłaściwa ergonomia pracy i siedzący tryb życia, są w Polsce obecnie najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich.

Jak ułatwić pracownikowi rozpoczęcie procesu zmian prozdrowotnych i zadbanie o swoje samopoczucie? Warto zaproponować zespołowi konsultacje ze specjalistami – dietetykiem (również online) i fizjoterapeutą. Można także zaoferować pracownikom połączenie konsultacji z elementami działań edukacji zdrowotnej – warsztatami, szkoleniami itp., oraz kampanią informacyjną.

Jak realizujemy konsultacje ze specjalistą w firmie klienta?

 • Konsultacje organizowane są w siedzibie klienta. Nie jest wymagane specjalne zaplecze. Do zrealizowania konsultacji wystarczy osobna salka lub biuro z dostępem do prądu, które zapewnia prywatność.
 • Czas konsultacji jednej osoby wynosi ok. 30 minut. Dokładny czas ustalany jest indywidualnie z klientem.
 • Maksymalnie jednego dnia specjalista może przeprowadzić konsultacje dla 15 osób.
 • Konsultacje prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów z zakresu dietetyki lub fizjoterapii.
 • Istnieje możliwość poszerzenia konsultacji o działania dotyczące zdrowia w obszarze odżywiania, ergonomii oraz ogólnie pojętej promocji zdrowia – np. warsztaty tematyczne.
 • Wspieramy pracodawców w komunikacji wewnętrznej, przygotowując odpowiednie komunikaty dla pracowników, plakaty, ulotki na temat tego, jak zadbać o własne zdrowie, filmy itp. Działania te prowadzone są w ramach kampanii informacyjnej lub edukacyjnej.
 • Na życzenie klienta przygotowujemy raport z przeprowadzonej usługi, wraz z rekomendacjami działań prozdrowotnych z danego obszaru.
 • Klient decydujący się na działania zdrowotne takie jak konsultacje specjalistyczne, otrzymuje możliwość skorzystania z 1 godziny konsultacji (do wykorzystania w przeciągu 2 miesięcy od dnia eventu) ze specjalistą zarządzania zdrowiem pracowników ws. programów wellbeingowych i strategii zarządzania zdrowiem w firmie.

Podczas konsultacji dietetycznych wykonywana jest analiza składu ciała oraz omawiany jest sposób żywienia danej osoby w kontekście jej celów zdrowotnych. W przypadku konsultacji fizjoterapeutycznych pracownik ma możliwość wyboru między omówieniem swoich dolegliwości zdrowotnych związanych z narządem ruchu lub skorzystaniem z masażu.

Sprawdź, jak mogą wyglądać konsultacje z ekspertem w Twojej firmie. Przeczytaj nasz artykuł pt. „Case study: Porady dietetyka dla pracowników i edukacja żywieniowa”.

Zarządzanie zdrowiem pracowników – zaplanuj strategię zdrowotną z ekspertem

W osiąganiu celów zdrowotnych organizacji bardzo ważne jest odpowiednie planowanie poszczególnych działań, rozpoznanie oczekiwań zdrowotnych pracowników i wprowadzenie zmian, które odpowiedziałyby na główne wyzwania i problemy firmy. Jeżeli chcesz opracować odpowiedni plan programów zdrowia, wellbeingowych lub innych kampanii, akcji w obszarze zdrowia, dobrym rozwiązaniem będzie np. godzinna konsultacja z ekspertem. Usługę taką można połączyć z analizą zdrowotną przedsiębiorstwa, badaniem potrzeb zdrowotnych pracowników, strategią zarządzania zdrowiem, oceną ryzyka psychospołecznego oraz programami profilaktycznymi.

W zarządzaniu zdrowiem w firmie istotne jest nie tylko zbadanie, jakich działań prozdrowotnych wymagają pracownicy, ale również ich odpowiednie wdrożenie, dopilnowanie procesu zmian i następnie również utrzymanie prozdrowotnych zmian w przedsiębiorstwie.

Konsultacje w obszarze planowania działań dotyczących edukacji i ochrony zdrowia pracowników

 • W ramach konsultacji z zakresu zarządzania zdrowiem oraz kultury organizacyjnej specjalista zapozna się z dokumentacją klienta, doradzi jak optymalnie zaplanować w firmie działania prozdrowotne, a także w obszarze wyznaczenia celów, wyboru mierników efektywności działań, pomoże też w identyfikacji potencjalnych ryzyk oraz zarekomenduje narzędzia lub inne działania, które będą wspierać cele zdrowotne firmy oraz pozwolą na efektywne wdrożenie strategii zarządzania zdrowiem.
 • Konsultacje odbywają się w formie on-line. Konsultacje trwają 60 minut. Ich termin jest ustalany z klientem indywidualnie.
 • Konsultacje są przeprowadzane przez specjalistów będących wieloletnimi praktykami z doświadczeniem w obszarach zarządzania zdrowiem, zdrowia publicznego, edukacji zdrowotnej, mierzenia ryzyka psychospołecznego oraz zarządzania i PR. Na co dzień wdrażający strategie zarządzania zdrowiem, programy wellbeingowe oraz wspierający firmy w budowaniu kultury organizacyjnej.
 • Istnieje możliwość poszerzenia konsultacji o analizę dokumentacji klienta, wykonania analiz zdrowotnych, badanie potrzeb pracowników czy tez opracowania strategii zarządzania zdrowiem.

Powyższe propozycje będą świetnym wyborem dla firmy, która podejmuje działania zdrowotne po raz pierwszy, lub chce uzupełnić dotychczasowe działania o nowe rozwiązania. Każde z nich pozwolą zadbać o zdrowie pracowników w innym aspekcie.

Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany w dotychczasowych procesach zdrowotnych w firmie, skontaktuj się z nami. Nasz ekspert podpowie Ci, które działania warto rozważyć w Twojej organizacji.

  Chcesz o coś zapytać?