Nauka zdalna – wady i zalety e-learningu

E-learning umożliwia zdobywanie wiedzy za pomocą internetu. Na tę formę szkolenia decydują się osoby, które chcą zdalnie przyswoić wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności, a także organizacje, które zlecają wykonanie konkretnych szkoleń pracownikom, w celu zapoznania się z określonymi procedurami lub podniesieniem kwalifikacji zawodowych. Jakie są wady i zalety e-learningu oraz czy warto wybrać tę formę kształcenia?

Jakie są najważniejsze zalety e-learningu?

Najważniejsze zalety szkolenia zdalnego:

 • Jedną z podstawowych zalet e-learningu jest jego dostępność. Nie musimy stawiać się na szkolenie w określonym miejscu i czasie – wystarczy dostęp do internetu oraz komputera lub urządzenia mobilnego.
 • Decydując się na kurs online, ograniczamy też koszty związane ze szkoleniem. Nie musimy wydawać pieniędzy na dojazd czy nocleg.
 • Realizując szkolenie za pomocą platformy e-learningowej zyskujemy sporo czasu. Nie musimy poświęcać go na dojazd na miejsce szkolenia, a dodatkowo kurs e-learningowy możemy realizować o najbardziej odpowiedniej dla nas porze. Łatwiej będzie nam zaplanować dzień i pogodzić naukę z innymi obowiązkami, wykonywaną pracą, czy też opieką nad dzieckiem. 
 • Jak wiadomo, każdy z nas uczy się i przyswaja wiedzę w innym tempie. Niektóre informacje zapamiętujemy łatwiej, inne – trudniej. Dzięki szkoleniom e-learningowym możemy dostosować tempo nauki do swoich możliwości, nie obawiając się o to, że nie nadążamy za grupą.
 • Szkoląc się online, mamy łatwiejszy dostęp do materiałów szkoleniowych. Możemy odtwarzać treści wielokrotnie, wracać do części kursu, które nas interesują lub do informacji, które chcielibyśmy jeszcze powtórzyć.
 • Wbrew pozorom, nauka online nie musi być nudna. W nowoczesnych szkoleniach e-learningowych zastosowane są różnorodne rozwiązania multimedialne. Wszelkiego typu gry, quizy, zabawy oraz filmy aktywizują uczestników, a co za tym idzie – ułatwiają przyswajanie nowych informacji.

Szkolenia kojarzą Ci się z nudnym obowiązkiem? Nie musi tak być! Sprawdź naszą ofertę nowoczesnych szkoleń e-learningowych pełnych gier, quizów i filmów instruktażowych

E-learning z perspektywy organizacji zlecającej wykonanie szkoleń pracownikom

Zalety szkoleń zdalnych dostrzegają również organizacje, które zlecają pracownikom wykonanie kursów. Poniżej przedstawiamy kilka z najczęściej wymienianych.

 • Szkolenia na platformach e-learningowych mogą być uruchamiane dla dowolnej liczby osób, dzięki czemu w tym samym czasie szkolenie może odbyć nawet bardzo duża grupa pracowników. W przypadku szkoleń stacjonarnych, liczba uczestników jest ograniczona przez m.in. zbyt małą ilość miejsc na sali wykładowej, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy musimy uwzględnić np. dodatkowe odstępy między kursantami.
 • W organizacji szkoleń, sporym wyzwaniem jest wyznaczenie konkretnego terminu szkolenia odpowiadającego wszystkim uczestnikom. Szkolenia e-learningowe dają nam większą elastyczność – pracownicy mogą indywidualnie zaplanować czas, który poświęcą na odbycie szkolenia.
 • Decydując się na szkolenie pracowników poprzez e-learning, koszty okazują się być sporo niższe, ponieważ ograniczamy wydatki na sale szkoleniowe, wyżywienie, noclegi oraz trenera.
 • Platformy e-learningowe dają możliwość wygodnego zarządzania szkoleniami, np. automatyczne generowane raportów ukończonych szkoleń, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Dodatkowo możemy śledzić poziom realizacji szkoleń, postępów w nauce, a także mamy wgląd w wyniki testów pracowników.
 • Dużą zaletą jest jednolity przekaz. W szkoleniach e-learningowych mamy pewność, że wszyscy uczestnicy są zaznajamiani z identycznymi materiałami.
Zalety e-learningu dla firm SQDA
Zalety szkoleń zdalnych doceniają nie tylko uczestnicy, ale również firmy

Czy szkolenia e-learningowe mają wady?

Jak każde rozwiązanie, szkolenia zdalne mają swoje wady. Dla wielu osób bardziej komfortowym rozwiązaniem nadal pozostają szkolenia stacjonarne. Na co wskazują przeciwnicy szkoleń e-learningowych?

 • Konieczność zapewnienia uczestnikom sprzętu i oprogramowania oraz spełnienie wymagań technicznych, które są niezbędne do prawidłowego odtworzenia szkolenia.
 • Jedną z najczęściej przytaczanych wad szkoleń online jest ograniczenie kontaktu „twarzą w twarz” z trenerem oraz z innymi uczestnikami – w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej okazuje się jednak to być zaletą. Kontakt z trenerem czy innymi uczestnikami można nawiązać poprzez wiadomość mailową, fora internetowe lub tworzone indywidualnie dla danego szkolenia panele dyskusyjne.
 • Wadą kursów online jest ich zależność od sieci i sprzętu elektronicznego. W przypadku ich awarii,  wykonanie szkolenia będzie utrudnione bądź niemożliwe.
 • Szkolenia e-learningowe wymagają od kursanta większej samodyscypliny. Nie mając wyznaczonej z góry konkretnej daty i godziny szkolenia, trudniej jest zmotywować się do rozpoczęcia kursu i dalszej nauki. Rozwiązaniem może być ograniczenie czasowe dostępności kursu i zdania testu końcowego.

Zanim zdecydujemy się na konkretną formę szkolenia, warto wziąć pod uwagę i przeanalizować wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań i zdecydować, która z nich będzie dla nas w danym momencie najbardziej odpowiednia. Z całą pewnością właściwie zaprojektowany kurs e-learningowy, uwzględniający specyfikę jego odbiorców, charakter pracy oraz możliwości techniczne daje szansę na swobodny dostęp do nowych treści i efektywny rozwój kompetencji pracownika.

Chcesz zorganizować szkolenie e-learningowe dla swoich pracowników? Potrzebujesz kursu na indywidualne zamówienie? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak wybrać szkolenie dla pracowników oraz przedstawimy Ci, co możesz zyskać, decydując się na dedykowany e-learning dla swojej firmy.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
SQDA Gruźlica objawy, zapobieganie

Gruźlica – choroba ciągle groźna

Pomimo rozwoju medycyny, gruźlica to choroba ciągle groźna. Podatni na zachorowania są przy tym nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Dawniej zarażenie mogło zostać spowodowane piciem mleka od chorych krów.

Czytaj więcej »