Fundusze Unijne

Nauka zdalna – wady i zalety e-learningu

E-learning umożliwia zdobywanie wiedzy za pomocą internetu. Na tę formę szkolenia decydują się osoby, które chcą zdalnie przyswoić wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności, a także organizacje, które zlecają wykonanie konkretnych szkoleń pracownikom, w celu zapoznania się z określonymi procedurami lub podniesieniem kwalifikacji zawodowych. Jakie są wady i zalety e-learningu oraz czy warto wybrać tę formę kształcenia?

Jakie są najważniejsze zalety e-learningu?

Najważniejsze zalety szkolenia zdalnego:

  • Jedną z podstawowych zalet e-learningu jest jego dostępność. Nie musimy stawiać się na szkolenie w określonym miejscu i czasie – wystarczy dostęp do internetu oraz komputera lub urządzenia mobilnego.
  • Decydując się na kurs online, ograniczamy też koszty związane ze szkoleniem. Nie musimy wydawać pieniędzy na dojazd czy nocleg.
  • Realizując szkolenie za pomocą platformy e-learningowej zyskujemy sporo czasu. Nie musimy poświęcać go na dojazd na miejsce szkolenia, a dodatkowo kurs e-learningowy możemy realizować o najbardziej odpowiedniej dla nas porze. Łatwiej będzie nam zaplanować dzień i pogodzić naukę z innymi obowiązkami, wykonywaną pracą, czy też opieką nad dzieckiem. 
  • Jak wiadomo, każdy z nas uczy się i przyswaja wiedzę w innym tempie. Niektóre informacje zapamiętujemy łatwiej, inne – trudniej. Dzięki szkoleniom e-learningowym możemy dostosować tempo nauki do swoich możliwości, nie obawiając się o to, że nie nadążamy za grupą.
  • Szkoląc się online, mamy łatwiejszy dostęp do materiałów szkoleniowych. Możemy odtwarzać treści wielokrotnie, wracać do części kursu, które nas interesują lub do informacji, które chcielibyśmy jeszcze powtórzyć.
  • Wbrew pozorom, nauka online nie musi być nudna. W nowoczesnych szkoleniach e-learningowych zastosowane są różnorodne rozwiązania multimedialne. Wszelkiego typu gry, quizy, zabawy oraz filmy aktywizują uczestników, a co za tym idzie – ułatwiają przyswajanie nowych informacji.

Szkolenia kojarzą Ci się z nudnym obowiązkiem? Nie musi tak być! Sprawdź naszą ofertę nowoczesnych szkoleń e-learningowych pełnych gier, quizów i filmów instruktażowych

E-learning z perspektywy organizacji zlecającej wykonanie szkoleń pracownikom

Zalety szkoleń zdalnych dostrzegają również organizacje, które zlecają pracownikom wykonanie kursów. Poniżej przedstawiamy kilka z najczęściej wymienianych.

  • Szkolenia na platformach e-learningowych mogą być uruchamiane dla dowolnej liczby osób, dzięki czemu w tym samym czasie szkolenie może odbyć nawet bardzo duża grupa pracowników. W przypadku szkoleń stacjonarnych, liczba uczestników jest ograniczona przez m.in. zbyt małą ilość miejsc na sali wykładowej, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy musimy uwzględnić np. dodatkowe odstępy między kursantami.
  • W organizacji szkoleń, sporym wyzwaniem jest wyznaczenie konkretnego terminu szkolenia odpowiadającego wszystkim uczestnikom. Szkolenia e-learningowe dają nam większą elastyczność – pracownicy mogą indywidualnie zaplanować czas, który poświęcą na odbycie szkolenia.
  • Decydując się na szkolenie pracowników poprzez e-learning, koszty okazują się być sporo niższe, ponieważ ograniczamy wydatki na sale szkoleniowe, wyżywienie, noclegi oraz trenera.
  • Platformy e-learningowe dają możliwość wygodnego zarządzania szkoleniami, np. automatyczne generowane raportów ukończonych szkoleń, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Dodatkowo możemy śledzić poziom realizacji szkoleń, postępów w nauce, a także mamy wgląd w wyniki testów pracowników.
  • Dużą zaletą jest jednolity przekaz. W szkoleniach e-learningowych mamy pewność, że wszyscy uczestnicy są zaznajamiani z identycznymi materiałami.
Zalety e-learningu dla firm SQDA
Zalety szkoleń zdalnych doceniają nie tylko uczestnicy, ale również firmy

Czy szkolenia e-learningowe mają wady?

Jak każde rozwiązanie, szkolenia zdalne mają swoje wady. Dla wielu osób bardziej komfortowym rozwiązaniem nadal pozostają szkolenia stacjonarne. Na co wskazują przeciwnicy szkoleń e-learningowych?

  • Konieczność zapewnienia uczestnikom sprzętu i oprogramowania oraz spełnienie wymagań technicznych, które są niezbędne do prawidłowego odtworzenia szkolenia.
  • Jedną z najczęściej przytaczanych wad szkoleń online jest ograniczenie kontaktu „twarzą w twarz” z trenerem oraz z innymi uczestnikami – w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej okazuje się jednak to być zaletą. Kontakt z trenerem czy innymi uczestnikami można nawiązać poprzez wiadomość mailową, fora internetowe lub tworzone indywidualnie dla danego szkolenia panele dyskusyjne.
  • Wadą kursów online jest ich zależność od sieci i sprzętu elektronicznego. W przypadku ich awarii,  wykonanie szkolenia będzie utrudnione bądź niemożliwe.
  • Szkolenia e-learningowe wymagają od kursanta większej samodyscypliny. Nie mając wyznaczonej z góry konkretnej daty i godziny szkolenia, trudniej jest zmotywować się do rozpoczęcia kursu i dalszej nauki. Rozwiązaniem może być ograniczenie czasowe dostępności kursu i zdania testu końcowego.

Zanim zdecydujemy się na konkretną formę szkolenia, warto wziąć pod uwagę i przeanalizować wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań i zdecydować, która z nich będzie dla nas w danym momencie najbardziej odpowiednia. Z całą pewnością właściwie zaprojektowany kurs e-learningowy, uwzględniający specyfikę jego odbiorców, charakter pracy oraz możliwości techniczne daje szansę na swobodny dostęp do nowych treści i efektywny rozwój kompetencji pracownika.

Chcesz zorganizować szkolenie e-learningowe dla swoich pracowników? Potrzebujesz kursu na indywidualne zamówienie? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak wybrać szkolenie dla pracowników oraz przedstawimy Ci, co możesz zyskać, decydując się na dedykowany e-learning dla swojej firmy.