Fundusze Unijne

Fonoholizm w firmie – jak rozpoznać uzależnienie od telefonu?

Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez smartfonów. Korzystają z nich osoby w każdym wieku i rzadko wyłącznie w celu wykonania połączenia telefonicznego bądź przesłania wiadomości tekstowej. Aż 60% Polaków ma je zawsze przy sobie i chętnie korzysta z nich o każdej porze dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, kiedy zwykłe korzystanie z urządzenia przeradza się w uzależnienie od telefonu. Jak je rozpoznać i kiedy należy zareagować?

Smartfony – korzyści i zagrożenia

Telefony już dawno przestały nam służyć jedynie do komunikacji. Powszechnie występujące w użyciu smartfony to wielofunkcyjne urządzenia, dzięki którym robimy zdjęcia, gramy w gry i przeglądamy media społecznościowe. Dzięki tysiącom aplikacji możemy czytać książki, prowadzić plan dnia, liczyć kalorie na kolejnej diecie, robić zakupy, wykonywać przelewy pieniężne, a nawet sprawdzać aktualną mapę nieba bez konieczności wieczornego wyglądania przez okno. Do tego to poręczny, niewielki gadżet, który możemy wszędzie ze sobą zabrać i korzystać z niego w każdej chwili.

Z jednej strony warto zauważyć korzyści płynące z takiego rozwiązania. Z drugiej jednakże coraz częstszym problemem jest uzależnienie od telefonów, będące jednym z uzależnień behawioralnych. Wbrew krążącym opiniom, problem ten nie dotyczy wyłącznie nastolatków, którzy bardzo dużą wagę przywiązują do stałego bycia online. Z uzależnieniem borykają się także osoby dorosłe.

Problem uzależnień cyfrowych coraz częściej dotyczy także dzieci. Dostępny w każdym momencie i bez ograniczeń smartfon staje się swego rodzaju drzwiami do innej rzeczywistości. Warto zdać sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia niesie za sobą wirtualna rzeczywistość zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Cyberprzestrzeń nieograniczona przez świadomych użytkowników, daje dostęp np. do forów samobójców, kalendariów odurzania, hazardu internetowego, darknetu czy e-narkotyków. Warto edukować w tym zakresie zarówno osoby mające objawy uzależniona od świata wirtualnego ale również rodziców, którzy poprzez zwiększenie świadomości mogą chronić swoje pociechy.

Uzależnienie od telefonu – jakie są objawy?

Zapewne każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, którą trudno sobie wyobrazić bez stałej obecności smartfona w ręce. To jednak tylko jeden z objawów świadczących o tym, że mamy do czynienia z uzależnieniem od telefonu. Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę?

Objawem fonoholizmu będzie również wewnętrzy przymus ciągłego sprawdzania telefonu, oraz stałe nasłuchiwanie, czy otrzymaliśmy wiadomość, bądź ktoś do nas dzwoni, lub też pojawił się jakiś komunikat, którego nie wolno nam przegapić. Nierzadko pojawiają się także dźwięki fantomowe. Wydaje nam się, że słyszeliśmy dzwonek telefonu albo czuliśmy jego wibracje, mimo że nikt nie próbował się wtedy z nami skontaktować.

U osób uzależnionych od telefonu obserwuje się unikanie bezpośrednich spotkań z innymi ludźmi. Bardzo chętnie utrzymuje ona z nimi kontakt, ale wyłącznie za pośrednictwem telefonu. Fonoholik z łatwością zrezygnuje ze spotkania ze znajomymi, ponieważ woli z nimi porozmawiać przez telefon lub komunikatory zainstalowane na smartfonie, albo napisać SMS. Będzie wysyłać mnóstwo wiadomości, często błahych, przedkładając to nad spotkanie w cztery oczy.

Uzależniona osoba będzie dążyła do tego, by jak najwięcej czasu poświęcić smartfonowi. Odczuwa też lęk przed tym, że telefon przestanie działać – rozładuje się bądź zepsuje. Nagłe odcięcie od nałogu, spowodowane chociażby rozładowaniem się baterii w smartfonie, może prowadzić do ataków paniki lub agresji. Fonoholik nosi więc z sobą ładowarkę i powerbank, by w razie potrzeby nie dopuścić do sytuacji, w której przedmiot uzależnienia przestanie działać.

Jakie skutki niesie z sobą fonoholizm?

Długie godziny spędzane przed ekranem smartfona oczywiście prędzej czy później pociągną za sobą poważne konsekwencje w życiu zawodowym i prywatnym. Osoba uzależniona coraz częściej zaniedbuje bowiem swoje obowiązki w życiu prywatnym i zawodowym. Prowadzi to do konfliktów z domownikami, osłabieniu więzi międzyludzkich, a także do problemów w pracy. Na kłopoty w komunikacji z innymi wpływają również zmienne nastroje osoby uzależnionej i jej wybuchowość w momencie gdy telefon znajduje się daleko lub jest rozładowany.

Fonoholicy mogą do tego stopnia być pochłonięci swoim nałogiem, że poświęcają czas przeznaczony na sen, by przeglądać strony internetowe na smartfonie, wymieniać wiadomości przez komunikatory, lub grając w gry. To z kolei powoduje obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, oraz obniżenie nastroju, depresję i stany lękowe. Uzależnienie od telefonu ma negatywny wpływ na zdrowie, wywołując bezsenność, problemy ze wzrokiem, a także z układem ruchu, czego powodem jest utrwalanie nieprawidłowej, niewygodnej pozycji ciała podczas długotrwałego używania telefonu.

Bywa, że fonoholik popada w długi, płacąc horrendalne rachunki za niekończące się rozmowy, nadmierne użytkowanie internetu, oraz korzystanie z mnóstwa płatnych aplikacji.

Uzależnienie od telefonu w pracy
Uzależnienie od telefonu nierzadko skutkuje zaniedbywaniem obowiązków w pracy

Jak leczyć uzależnienie od telefonu?

Fonoholizm jest nałogiem tak samo jak uzależnienie od alkoholu lub pracoholizm i można, a nawet trzeba go leczyć. O ile jednak od wielu używek można się odciąć, o tyle trudno całkowicie zrezygnować z używania telefonu komórkowego. Aby wyleczyć się z uzależnienia od telefonu, niezbędna może się okazać pomoc wykwalifikowanego psychoterapeuty. Pomoże to odnaleźć przyczynę tego, dlaczego w ogóle wpadliśmy w nałóg.

We własnym zakresie można stopniowo ograniczać czas spędzany przed ekranem smartfona. Ponadto, nawet jeżeli nie odczuwamy niepokoju lub podenerwowania związanych z niedostępnością telefonu, ograniczać korzystanie ze smartfona. Jeżeli zobaczymy objawy uzależnienia u kogoś z naszych bliskich, zapewnijmy tej osobie wsparcie w walce z nałogiem i namówmy ją do poszukania fachowej pomocy.

Co jednak w przypadku, gdy ktoś z naszych pracowników jest uzależniony od telefonu? Takim sytuacjom przede wszystkim warto zapobiegać i edukować pracowników na temat walki z uzależnieniami oraz wirtualnych zagrożeń. Dzięki takiemu szkoleniu pracownicy oraz osoby zarządzające pracownikami zrozumieją, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się uzależnienie cyfrowe. Szczególnie cenną umiejętnością dla kadry zarządzającej będzie umiejętność rozmowy z podwładnym o jego problemie, oraz zaznajomienie się z ochroną zdrowia psychofizycznego pracownika, związanego ze światem wirtualnym.

Zadbaj o świadomość na temat tego czym jest uzależnienie cyfrowe w swojej firmie. Zobacz, jak możemy pomóc Twoim pracownikom