W ubiegłym roku na stronie organizacji IATF pojawił się komunikat dotyczący zmian w nowych Zasadach certyfikacji. Jakie zmiany wprowadzi szóste wydanie Wytycznych do certyfikacji za zgodność ze standardem IATF 16949 – Zasad uzyskania i utrzymania uprawnień IATF – zwane potocznie „Zasadami”? Od kiedy wymagania zawarte w Zasadach zaczną obowiązywać? Więcej na ten temat przeczytacie w artykule naszego eksperta.
Wytyczne do certyfikacji na zgodność ze standardem IATF 16949: Zasady uzyskania i utrzymania uprawnień IATF – wydanie szóste, zwane potocznie „Zasadami”
Już 25 maja 2023 r. na stronie organizacji IATF pojawił się komunikat dotyczący zmian w nowych Zasadach certyfikacji. Organizacja IATF zakończyła wówczas prace nad projektem 6. edycji Zasad i oczekiwała zaangażowania interesariuszy w przekazywanie informacji zwrotnych dotyczących proponowanych zmian, przed oficjalną publikacją wydania 6.
W grudniu 2023 r. zatwierdzono zmiany w Zasadach wyd. 6 i, zgodnie z komunikatem IATF nr SC-2024-002, podręcznik ten zostanie opublikowany w języku angielskim i dwunastu innych językach. Będzie dostępny w sprzedaży od 31 marca 2024 r.
Wydanie szóste Zasad pojawi się w sprzedaży końcem marca, lecz wymagania zawarte w Zasadach będą obowiązywały z dniem 1 stycznia 2025 r. Oznacza to tym samym, że zarówno jednostki certyfikujące, jak i certyfikowane organizacje do tego czasu będą musiały wdrożyć nowe wymagania.
Wytyczne do certyfikacji – jakie zmiany wprowadzają „Zasady”?
Członkowie IATF będący producentami pojazdów (OEM) uznają i akceptują jedynie certyfikaty IATF 16949 lub potwierdzenia zgodności wydane przez uprawnioną jednostkę certyfikującą. Nowe wydanie Zasad obejmuje tym samym szczegółowe wytyczne i procedury, których organizacje muszą przestrzegać, aby uzyskać oraz utrzymać certyfikację na zgodność ze standardem IATF 16949. Obejmuje to m.in. następujące zagadnienia:
- Proces certyfikacji: podręcznik opisuje cały proces certyfikacji i oceny zgodności, w tym kroki, jakie organizacje muszą podjąć, aby uzyskać certyfikat IATF 16949.
- Wymagania dotyczące zastosowania struktury certyfikacji – określa dozwolone struktury certyfikacji, takie jak pojedynczy zakład produkcyjny, pojedynczy zakład produkcyjny z oddalonym miejscem wytwarzania czy schemat korporacyjny.
- Wymagania dokumentacyjne: określa wymagania dotyczące dokumentacji, która musi być opracowana i utrzymywana przez organizacje, aby uzyskać certyfikację IATF.
- Wymagania wobec jednostki certyfikującej, takie jak:
· ogólne warunki uzyskania uprawnień IATF przez jednostkę certyfikującą,
· wymagania dotyczące systemu zarządzania,
· informowanie o zmianach,
· zarządzanie ryzykiem dotyczącym bezstronności,
· audity jednostki certyfikującej – wewnętrzne audity systemu, wewnętrzne audity nadzorcze, audity administracji, audity nadzorcze IATF,
· przegląd zarządzania jednostki certyfikującej.
- Wymagania dotyczące umowy prawnej jednostki certyfikującej ze zleceniodawcą – gdzie przedstawiono konkretne postanowienia które powinny być zawarte w umowie.
- Powiadamianie o istotnych zmianach przez zleceniodawcę –wymaganie dla certyfikowanej organizacji, przedstawiające sytuacje które powinny zostać zakomunikowane jednostce certyfikującej.
- Zasoby jednostki certyfikującej które powinny być zdefiniowane i zapewnione takie jak: recenzenci techniczni, auditorzy 3.strony IATF, wewnętrzni auditorzy nadzorczy, specjaliści ds. bazy danych IATF, wraz z kryteriami ich zatwierdzania i wymaganiami odnośnie kompetencji.
Wymagania według nowych Zasad certyfikacji
W nowych Zasadach certyfikacji wyd. 6 pojawiło się sporo nowych wymagań dla oddalonego miejsca wytwarzania, czy samego procesu certyfikacji. Jedyny przedstawiony w podręczniku odstęp czasowy między auditami podtrzymania certyfikacji to obecnie 12 miesięcy. W poprzednim wydaniu 5 wciąż obowiązujących Zasad dopuszczano również 6- i 9-miesięczny odstęp czasowy.
Wprowadzono nowe definicje takie jak „Czas trwania auditu”, „Dni auditowe”, „Dodatkowy czas auditu” odpowiednio dla auditów certyfikacyjnych, auditów podtrzymania certyfikacji, auditów wznowienia certyfikacji, auditów transferu, dla etapu 1 oceny gotowości czy dla auditów specjalnych.
Pojawiły się nowe dodatkowe wymagania dotyczące planowania auditu, jak i samego przeprowadzania auditów na miejscu. Według wymagań każdy audit IATF 16949 powinien opierać się na wystarczającym zrozumieniu obecnego systemu zarządzania jakością przez auditora 3.strony IATF, jak i każdy audit powinien oceniać skuteczne stosowanie cykli PDCA systemu zarządzania jakością.
Tym samym dotychczasowy punkt 5.8 Prowadzenie auditu na miejscu, podzielono na odrębne sekcje z osobnymi wymaganiami dla każdej z nich.
Zredukowano czas dotyczący odpowiedzi organizacji dla niezgodności krytycznych, z 20 dni kalendarzowych od spotkania zamykającego audit w zakładzie, na 15 dni kalendarzowych.
Pojawiło się nowe wymaganie dotyczące relokacji – czyli sytuacji, w której zleceniodawca zdecyduje się przenieść niektóre lub wszystkie działania produkcyjne i/lub wspomagające z pierwotnej lokalizacji do nowej.
Przeglądnięto i zmodyfikowano wymagania odnośnie potwierdzenia zgodności (Letter of conformance), wniosku o certyfikację, jak i wobec samego auditu certyfikacyjnego.
Nowe Zasady certyfikacji – zaplanuj wdrożenie zmian jak najszybciej!
Zmian w nowej edycji Zasad jest sporo, a czasu na ich wdrożenie mało. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie wspólnie z jednostką certyfikującą procesu wdrożenia tych zmian, oraz pozostanie w ścisłym kontakcie ze swoją jednostką w celu uzyskania wszelkiej pomocy i wsparcia w zakresie nowych Zasad certyfikacji.
Zasady wyd.6 – są wiążące dla jednostki certyfikującej jak i jej zleceniodawców, i powinny zostać wdrożone przez jednostkę certyfikującą i jej zleceniodawców zgodnie z opisem przedstawionym w podręczniku. Dlatego też zleceniodawcy jednostek certyfikujących powinni kierować swoje pytania dotyczące Zasad do swojej jednostki certyfikującej, a jednostki certyfikujące do odpowiedniej jednostki nadzorczej.
Po więcej informacji zapraszamy na unikatowe szkolenie realizowane przez trenera – Annę Kubieniec z SQDA – Przegląd wymagań „Wytycznych do certyfikacji na zgodność ze standardem IATF 16949 – wydanie 6.”