Praca zdalna – wady i zalety

Pandemia koronawirusa spowodowała tymczasowe zamknięcie wielu miejsc pracy i zmianę trybu pracy na zdalną. Była to niezwykle istotna zmiana, a zarazem nowe wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W związku z faktem, iż statystycznie najczęściej pracujemy w miejscu pracy, a nie w domu, większość osób nie wiedziała, czego się spodziewać. Tak nagłe przeniesienie pracy do domu dla niektórych jest zbawieniem, a dla innych katastrofą.

Wady pracy zdalnej

  • Zakłócenia spokoju – pracując zdalnie, nawet przy ułożonym harmonogramie, często ciężko jest pozostać skupionym przez cały czas pracy. W domu łatwo jest o rozproszenia – telewizor, ulubione książki, telefon, kuchnia i jedzenie pod nosem, dzieci – to wszystko może sprawiać, że znacznie trudniej się pracuje, a wykonywanie zadań zajmuje więcej czasu.
  • Utrudniona komunikacja – inaczej rozmawia się ze współpracownikami czy przełożonymi przez maila, a inaczej twarzą w twarz, w miejscu pracy. Praca zdalna nie tylko przedłuża czas komunikacji (nie każdy odpowiada na maile natychmiastowo), ale także może wywoływać poczucie izolacji – mamy wrażenie, że rozmawiamy z komputerem i zapominamy, że po drugiej stronie jest człowiek.
  • Niejasny czas pracy – wiele badań wykazało, że pracownicy pracujący z domu mają tendencję do przepracowywania więcej godzin dziennie, aniżeli ci, którzy pracują w miejscach pracy. Dzieje się tak, ponieważ pracując zdalnie, linia między pracą a życiem prywatnym się zamazuje. Często nie ma konkretnych, wyznaczonych godzin pracy, a pracownicy wykonują drobne czynności (np. odpisywanie na maile) po godzinach.
  • Brak kontroli nad pracownikami – jednym z głównych problemów pracodawców jest mniejszy stopień lub całkowity brak superwizji nad pracownikami. O wiele trudniej jest sprawdzić, kto co robi oraz kto faktycznie pracuje, kiedy każdy jest w swoim domu.

Zalety pracy zdalnej

  • Poczucie niezależności i wolność – wielu osobom znacznie łatwiej i mniej stresowo pracuje się bez bezpośredniego nadzoru szefa. Ponadto, daje to większą elastyczność – można zrobić przerwę, kiedy się jej potrzebuje, a także jest więcej czasu dla siebie i rodziny – czyli czegoś, czego często brakuje ludziom pracującym stacjonarnie.
  • Oszczędność pieniędzy – brak konieczności wydawania pieniędzy na dojazd (benzyna, bilety na komunikację miejską), pozwala na oszczędzenie, wbrew pozorom, sporej ilości pieniędzy.
  • Własne środowisko pracy – praca w biurze czy innym miejscu może być dla wielu pracowników stresująca i niekomfortowa, dlatego praca zdalna w komforcie własnego domu lub innego przyjaznego miejsca (np. ogrodu) jest niezwykle korzystnym czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na kreatywność, motywację i jakość pracy pracowników.
  • Mniejszy poziom stresu – brak szefa nieustannie patrzącego przez ramię, brak głośnego, chaotycznego biura, nieustannych telefonów, krzyku – według badań pracownicy dzięki bardziej komfortowemu środowisku i formie pracy mają zdecydowanie niższy poziom stresu i napięcia – a więc, wbrew pozorom, praca zdalna może zaoszczędzić nasze nerwy.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Zanim zgubisz telefon

Zanim zgubisz telefon

Smartfon to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu zawsze mamy przy sobie wszystkich naszych znajomych, sumę ludzkiej wiedzy czy sporą część naszej pracy służbowej. Używamy go praktycznie cały czas, więc jego

Czytaj więcej »
Ksiazki VDA IATF Wydawnictwo Team Prevent

5 bestsellerów Wydawnictwa Team Prevent

Każdy czas, a szczególnie ten obecny, warto wykorzystać na swój rozwój. Zachęcamy do tego, dlatego dzisiaj przedstawiamy TOP 5 książek Wydawnictwa Team Prevent najchętniej kupowanych w 2019 roku. VDA Integralność

Czytaj więcej »
SQDA kompulsywne jedzenie ze stresu

Jak pokonać kompulsywne objadanie się?

Dla wielu z nas jedzenie nie jest wyłącznie koniecznością, ale i przyjemnością. Spotykamy się z bliskimi w restauracjach serwujących pyszne potrawy, chętnie sięgamy po słodycze. Jedzenie może jednak stać się

Czytaj więcej »