Fundusze Unijne

Załamanie psychiczne – jak radzić sobie z kryzysem emocjonalnym?

Załamanie psychiczne to sytuacja, której może doświadczyć każdy z nas. Z pewnością też spotkamy w naszym życiu przynajmniej jedną osobę, która będzie przeżywać kryzys emocjonalny i przyda jej się nasze wsparcie. Jakie objawy towarzyszą załamaniu, oraz jak wesprzeć osobę, która je przeżywa? Co może jej pomóc, a czego lepiej unikać?

Co to jest załamanie psychiczne i kiedy o nim mówimy?

Załamanie nerwowe wiążę się z utratą równowagi psychicznej. To bardzo silna reakcja, jakiej doświadczamy w związku z trudnościami w naszym życiu, długotrwałym stresem. Może się to dziać na skutek zarówno przełomowych zmian życiowych, jak i nagłych, traumatycznych sytuacji. Załamanie psychiczne, nerwowe może się nam przytrafić w chorobie nowotworowej, w ciąży, po rozstaniu z życiowym partnerem, a także w wyniku tragicznego wypadku, utraty bliskiej osoby lub zatrudnienia. Bywa reakcją na długotrwałe napięcie związane z sytuacją zawodową lub prywatną. U jego podstaw leżą więc zmiany, które można przewidzieć, oraz takie, które nas całkowicie zaskakują. Kryzys psychiczny może przytrafić się każdemu z nas.

To, ile trwa kryzys psychiczny, jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj przyjmuje się, że jest to epizod, który trwa nie dłużej niż miesiąc. Zwykle osoba dotknięta kryzysem potrafi sobie z nim poradzić. Jeżeli jednak objawy załamania psychicznego trwają zbyt długo bądź się nasilają, konieczna jest pomoc specjalisty.

Jakie są objawy załamania psychicznego?

Początkowo otoczenie osoby w kryzysie emocjonalnym może nie dostrzegać istniejącego problemu. Objawy załamania psychicznego są na tyle nieoczywiste, że często bywają bagatelizowane. Obejmują symptomy psychiczne oraz fizyczne. Jak zatem wygląda załamanie nerwowe i które objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Fizyczne objawy kryzysu psychicznego to w szczególności utrata apetytu, spadek masy ciała, bóle brzucha, problemy z trawieniem, biegunki, zaparcia, osłabienie, nadmierna potliwość, zawroty i bóle głowy, problemy ze snem, drżenie i skurcze mięśni, kołatanie serca, spadek libido.

Do objawów załamania nerwowego można zaliczyć zmienność nastrojów, wybuchy agresji, złości bądź płaczu, problemy ze skupieniem się, uczeniem i logicznym myśleniem, zaburzenia koncentracji, natrętne myśli. Osoba w kryzysie emocjonalnym będzie wybierała samotność i stroniła od tłumów. Może przejawiać także zachowania autodestrukcyjne, mieć większą podatność na nałogi lub myśli samobójcze.

Ważne jest, by zachować czujność i dostrzegać, co dzieje się z osobami w naszym otoczeniu, a także uczulić na to innych, np. pracowników naszej firmy. Z tego powodu warto przeprowadzać akcje uświadamiające na temat odporności psychicznej, kryzysów psychicznych i właściwego postępowania w sytuacji, gdy ktoś z otoczenia znajduje się w trudnym momencie życiowym.

Załamanie psychiczne – jak sobie radzić?

Kryzys emocjonalny zwykle mija samodzielnie, ale to nie znaczy, że należy taki stan bagatelizować i nie szukać wsparcia. O doświadczanych trudnościach warto opowiedzieć bliskiej osobie, która pomoże nam przejść przez ciężki dla nas okres. Jeżeli nie radzimy sobie z jakimś problemem w naszym życiu, nie wahajmy się skorzystać z poradni psychologicznej. Obecnie dostęp do nich możemy uzyskać także telefonicznie lub online. Bywają również pracodawcy, którzy udostępniają taką linię pomocy psychologicznej swoim podwładnym za darmo, w ramach programu wsparcia psychologicznego dla pracowników.

Wsparcie otrzymane od najbliższych oraz zadbanie o swoje samopoczucie często wystarczy. Jeśli jednak nasz stan się pogarsza, zwróćmy się o pomoc do profesjonalisty. Im szybciej pozwolimy sobie pomóc i skorzystamy ze wsparcia terapeutycznego, tym szybciej wrócimy do równowagi psychicznej.

Załamanie psychiczne - jak sobie radzić? SQDA

W jaki sposób wspierać osobę doświadczającą kryzysu psychicznego?

Wspieranie osoby doświadczającej załamania nerwowego nie zawsze jest łatwe. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że doświadcza ona w tej chwili bardzo trudnej dla siebie sytuacji, którą może przeżywać na różne sposoby. Jak się zachować, by pomóc takiej osobie przetrwać kryzys psychiczny?

  • Daj osobie przeżywającej kryzys prawo do emocji, które odczuwa i ich wyrażania. Każdy z nas jest inny i inaczej zareaguje w sytuacji silnego stresu. Jedne osoby będą bardziej pobudzone, inne wycofane i milczące. Jeszcze inne będą miały napady śmiechu bądź płaczu.
  • Jeżeli taka osoba otworzy się przed Tobą i zacznie mówić o swoich doświadczeniach, uczuciach, po prostu uważnie jej wysłuchaj. Nie oceniaj i nie narzucaj jej swojej opinii. Czasami sama taka rozmowa może pomóc w uspokojeniu się.
  • Nie porównuj uczuć. Nie znasz całej historii osoby, z którą rozmawiasz, nie wiesz, jakie ma za sobą doświadczenia. Na pewno nie pomoże także mówienie, że inni mają jeszcze gorzej. To nie pomoże osobie w kryzysie psychicznym. Co możesz zatem zrobić? Po prostu przyjmij to, co czuje druga strona, bez porównywania i wchodzenia w czyjeś buty.
  • Okaż zainteresowanie i empatię. Nie zakładaj, że rozumiesz uczucia innej osoby. Możesz parafrazować, zadawać pytania, ale pamiętaj przy tym, by zbyt mocno nie naciskać pytaniami na drugą osobę.
  • Zachowaj spokój i cierpliwość. Może się zdarzyć, że wcześniej doszło do poprawy samopoczucia tej osoby, jednak była to poprawa chwilowa. Możesz także czegoś nie zrozumieć, nie zgadzać się ze stwierdzeniami drugiej osoby i wywoła to u Ciebie irytację bądź złość. W takich chwilach ważne jest opanowanie swoich emocji. W tym przypadku przyjmij, że to nie Ty doświadczasz traumatycznych przeżyć, a Twój spokój i wsparcie są teraz bardzo potrzebne osobie przechodzącej kryzys emocjonalny.
  • Zauważasz, że osoba nie radzi sobie ze swoimi emocjami? Być może przy jej załamaniu nerwowym potrzebne będzie specjalistyczne leczenie. Zaproponuj jej skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Możesz pomóc w poszukaniu odpowiedniego specjalisty zdrowia psychicznego, który pokieruje procesem terapeutycznym.
  • We właściwym czasie możesz zaproponować zaangażowanie się w działania społeczne, nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, podjęcie jakichś działań np. zawodowych. To pomoże w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.
  • Osobie w kryzysie emocjonalnym nie proponuj alkoholu lub narkotyków. Możesz w ten sposób doprowadzić do sytuacji uzależnienia się od nich. Alkohol ani narkotyki nigdy nie mogą być sposobem radzenia sobie z emocjami.

Problem wystąpienia kryzysu psychicznego u kogoś z naszego otoczenia to sytuacja, w której wcześniej czy później znajdzie się każdy z nas. Może pojawić się także u pracowników Twojej firmy. Jeśli zastanawiasz się jak rozmawiać z pracownikiem, który doświadcza załamania psychicznego oraz jak możesz pomóc takiej osobie – skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści ds. zdrowia publicznego odpowiedzą na Twoje pytania oraz zaproponują Ci rozwiązania, które mogą się okazać pomocne w Twojej firmie.

    Chcesz o coś zapytać?