Fundusze Unijne

Dlaczego warto zdecydować się na konsultacje dietetyczne dla pracowników?

Dzięki dopasowanej diecie i lepszym nawykom żywieniowym pracownicy są bardziej efektywni. Wśród osób stosujących dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze rzadziej zdarzają się choroby dietozależne, nowotwory a nawet dolegliwości związane z psychiką. Niestety często problemem jest brak świadomości w zakresie zdrowego odżywiania lub ułożenia dla siebie odpowiedniej diety, dopasowanej do naszego stylu życia i stanu zdrowia. Dbając o zdrowie pracowników, warto poświęcić zatem czas także na edukację żywieniową i zdecydować się na kompleksowe konsultacje dietetyczne.

Edukacja żywieniowa i dietetyka online co o tym myślą pracownicy?

Wszystkie działania mające na celu pokazać, że doceniamy pracowników i dbamy o ich zdrowie, są potrzebne. Czy jednak pracownicy są zainteresowani działaniami wspierającymi ich zdrowie, w szczególności edukacją na temat zdrowego odżywiania i konsultacjami dietetycznymi? Okazuje się, że tak. Z przeprowadzonego w 2021 roku przez Daily Fruits raportu wynika, że działania mające na celu wspieranie zdrowia pracowników, są najbardziej wartościowe dla 35% ankietowanych.

Zgodnie z raportem „38% ankietowanych chciałoby korzystać z opieki medycznej w szerokim zakresie (wśród kobiet aż 41%), 29% chciałoby regularnie korzystać z porad specjalistów takich jak psycholog albo dietetyk. Co 4 ankietowany (25%) chciałby wziąć udział w cyklicznym programie edukacji żywieniowej„. Największe zainteresowanie benefitami tego typu wykazują pracownicy dużych firm. W firmach, które zatrudniają powyżej 250 pracowników, 53% osób chciałoby wziąć udział w konsultacjach ze specjalistą, np. dietetykiem lub psychologiem.

Coraz większą popularnością cieszą się także programy nastawione na edukację żywieniową w firmie. Chęć wzięcia udziału w takim evencie, według powyższego raportu, wykazuje aż 69% ankietowanych. Dlaczego uważają, że takie działania są potrzebne w ich miejscu pracy i co skłania ich do tego, by wziąć w nich udział? Część z nich jako powód wskazuje walkę z nadwagą i otyłością, problemy z doborem odpowiedniej diety do swojego stanu zdrowia, nieudane próby odchudzania oraz brak czasu na to, by samodzielnie umówić się na spotkanie ze specjalistą.

Czynnikiem, który odgrywa ogromną rolę w nawykach żywieniowych okazuje się także stres. 29% ankietowanych wskazuje, że zajada stres i chciałoby zmiany nawyków żywieniowych. Niestety stres jest problemem wielu pracowników w Polsce. Coraz szybsze tempo życia, stres w pracy i w domu oraz stres informacyjny sprawiają, że sięgamy po przekąski mające szybko poprawić nastrój. Niestety jest to nadal złudna poprawa, gdyż zamiast podjąć walkę ze stresem i nauczyć się sobie z nim radzić, decydujemy się na chwilową poprawę nastroju, co ma negatywne skutki dla zdrowia.

SQDA konsultacje dietetyczne dla pracowników Twojej firmy

Konsultacje dietetyczne w firmie – na czym to polega?

Kompleksowe konsultacje dietetyczne dla pracowników to usługa, na którą zaczyna się decydować coraz więcej firm. Popularność zyskują również szkolenia i webinary na temat zdrowej diety i tego, jak ułożyć dla siebie odpowiedni plan żywieniowy. Najbardziej efektywne jest połączenie konsultacji dietetycznych z działaniami promującymi zdrowe odżywianie w firmie.

Edukacja żywieniowa na temat zdrowej diety

Edukacja żywieniowa w firmie, a więc różnego rodzaju szkolenia, warsztaty, webinary, dni zdrowia, wpływa przede wszystkim na świadomość pracowników dotyczącą wpływu diety na stan zdrowia oraz konieczności zmiany nawyków żywieniowych. Zyskując taką świadomość i wiedząc, jak duży wpływ na zdrowie mają codzienne decyzje dotyczące odżywiania, pracownicy zaczynają większą wagę przykładać do zbilansowanej diety i chętniej korzystają z porad dietetyka, jeżeli nie potrafią samodzielnie ułożyć dla siebie skutecznej diety. Łatwiej też przychodzi im wdrażanie zaleceń żywieniowych dietetyka do codziennego menu.

Porady dietetyczne i skuteczna dieta online

Plan opieki dietetycznej dla pracowników dopasowywany jest indywidualnie dla każdej firmy. SQD Alliance, organizując konsultacje i porady dietetyczne online, pomaga pracodawcy także w komunikacji z pracownikami, przygotowując powiadomienia na temat konsultacji oraz tego, jak należy przygotować się do analizy składu ciała i jakie są przeciwwskazania ze względu np. na stan zdrowia pacjenta. Pracodawca otrzymuje również wsparcie w postaci nowoczesnego narzędzia – platformy, która umożliwia pracownikom zapisy na porady dietetyczne online.

Czas trwania współpracy jest zależny wyłącznie od preferencji firmy decydującej się na zapewnienie wsparcia dietetyka online. Niewątpliwą zaletą jest także to, że konsultacje prowadzi dietetyk, który posiada doświadczenie w tego typu działaniach dla firm.

Podczas pierwszej konsultacji dietetyk przeprowadzi z pracownikami rozmowy na temat ich oczekiwań i pomoże określić główne założenia  indywidualnych  planów żywieniowych dla nich. Wskaże też, jaki czas trwania diety będzie optymalny i może przeprowadzić  analizę składu ciała. Pracownik ma następnie możliwość konsultacji kontrolnych – porad online. W czasie konsultacji online można omówić z dietetykiem postępy lub np. zmienić indywidualny plan diety, jeżeli jest taka potrzeba. To ilu pracowników skorzysta z takiej możliwości i ile godzin konsultacji jest dostępnych dla podwładnych zależy od pakietu, na jaki zdecyduje się firma.

Chcesz sprawdzić, jak takie działania mogłyby wyglądać w Twojej firmie? Przeczytaj nasz artykuł „Case study: Porady dietetyka dla pracowników i edukacja żywieniowa” i zobacz, jakie efekty możesz osiągnąć.

Dlaczego warto zapewnić pracownikom pomoc dietetyka?

Zarówno edukacja na temat zdrowego odżywiania, jak i zapewnienie pracownikom konsultacji online ze specjalistą, przyniosą szereg korzyści dla zespołu oraz samego pracodawcy. Dzięki możliwości dostępu do indywidualnych zaleceń dietetycznych dbamy nie tylko o aspekt zdrowotny. Dobrze dobrane benefity pozapłacowe dla pracowników to także wyrażenie tego, że są oni dla firmy ważni i cenni. Wpływają także na to, jak nasza firma postrzegana jest przez obecnych oraz potencjalnych pracowników.

Inwestycja w zdrowie pracowników to korzyść dla firmy

Kompleksowe konsultacje dietetyczne, szczególnie gdy połączymy je z edukacją żywieniową, przynoszą doskonałe efekty. Zbilansowana dieta jest bowiem jednym z podstawowych filarów zdrowia. Zdrowy styl życia, połączenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, wpływa na polepszenie się odporności organizmu, dzięki czemu rzadziej chorujemy.

Niezdrowa dieta, uboga w witaminy i mikroelementy, pełna za to przetworzonej żywności prowadzi z kolei do zwiększonej liczby zachorowań na choroby dietozależne. Nadwaga i otyłość sprzyjają również dolegliwościom układu ruchu. Co więcej udowodniono, że niezdrowy styl życia bywa w 40% przyczyną nowotworów.

Zapobieganie chorobom u pracowników poprzez działania profilaktyczne, edukację zdrowotną i konsultacje dietetyczne, przynosi realną korzyść, obniżając ilość zwolnień lekarskich. W ten sposób nie musimy się martwić długotrwałą absencją naszych specjalistów, nadmierną rotacją pracowników i koniecznością zapewnienia zastępstwa oraz przeszkolenia nowych osób.

Kompleksowe konsultacje dietetyczne online – wygodna forma

Konsultacje z dietetykiem, który układa diety online i jest dostępny dla pracowników, gdy chcą porozmawiać z nim na temat zmiany nawyków żywieniowych i omówić z nim efekty danej diety, to wygodne rozwiązanie dla wielu osób. Zgodnie z przywołanym powyżej Raportem, 23% ankietowanych nie ma czasu na to, by spotkać się z dietetykiem, gdy zachodzi taka potrzeba. Zapewniając im opiekę dietetyka online, pomagamy im zaoszczędzić czas, ułatwiamy im skorzystanie z konsultacji i tym samym zmianę nawyków żywieniowych, bez konieczności dojazdu na miejsce spotkania ze specjalistą.

Są także osoby, które chciałyby skorzystać z porad dietetyka właśnie w takiej formie, ale problemem jest w ich przypadku kłopot ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty. Tymczasem dzięki temu, że firma zapewnia takie udogodnienia pracownikom, do ich dyspozycji jest sprawdzony, dobry dietetyk online, który ułoży dla nich dietę bez dodatkowych kosztów z ich strony.

Benefit pozapłacowy będący odpowiedzią na realne potrzeby pracowników

Zapewniając pracownikom profesjonalne porady dietetyczne, odpowiadamy na ich faktyczne potrzeby. Jak wynika z przeprowadzonych badań, pracownicy są zainteresowani benefitami, które dotyczą zdrowia i zdrowego odżywiania. W ramach edukacji żywieniowej przeprowadzonej w firmie, aż 41% ankietowanych wybiera konsultacje z dietetykiem, połączone z analizą składu ciała i wieku metabolicznego, jako aktywność, w której chcieliby wziąć udział. 30 % deklaruje z kolei, że chciałoby mieć możliwość skorzystania z długotrwałej opieki dietetyka.

Pracodawca, który dba o zdrowie w firmie

Oferując pracownikom rozwiązania mające na celu edukację żywieniową oraz indywidualną opiekę dietetyka online pokazujemy, że interesuje nas temat zdrowia w firmie i uznajemy je za tak dużą wartość, by w nie inwestować. Wysyłamy tym samym komunikat o tym, że w naszej firmie ceni się nie tylko zysk, ale przede wszystkim zespół. Pracownicy czują się dzięki temu doceniani, co przekłada się na ich wydajność, efektywności i przywiązanie do firmy.

Jeżeli umożliwiamy pracownikom indywidualną opiekę dietetyka online oraz zapewniamy w firmie inne formy edukacji żywieniowej, warto pochwalić się tym szerzej. Firma dbająca o zdrowie pracowników z pewnością przyciągnie do siebie cenionych specjalistów i stanie się atrakcyjnym pracodawcą.

Korzyści, jakie może przynieść edukacja żywieniowa i kompleksowe konsultacje dietetyczne w firmie są nie do przecenienia. Zyskujemy bowiem w każdym aspekcie: zdrowia pracowników, finansów firmy, docenienia zespołu oraz wizerunku firmy jako pracodawcy. Jeżeli chciałbyś zorganizować wsparcie dietetyka dla swoich pracowników, lub połączyć takie działania z edukacją zdrowotną w miejscu pracy, skontaktuj się z nami. Zapewnimy Twoim pracownikom wsparcie indywidualnego dietetyka online oraz pomożemy Ci zaplanować działania podnoszące świadomość na temat zdrowego stylu życia.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn