Fundusze Unijne

Szkolenie LOTO – czy jest niezbędne przy wprowadzeniu systemu LOTO?

Dbanie o bezpieczeństwo pracowników jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. W przypadku pracy przy maszynach to właśnie system zarządzania niebezpiecznymi energiami może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy. Aby jednak spełniał swoje zadanie, system LOTO musi być odpowiednio wdrożony. Czy szkolenie LOTO dla pracowników jest przy wdrożeniu LOTO niezbędne? Co powinno zawierać i których pracowników warto przeszkolić w tym zakresie?

Dlaczego sam system LOTO nie wystarczy, czyli po co nam szkolenia lockout tagout?

System LOTO doskonale sprawdzi się w każdym zakładzie pracy, w którym występuje praca z użyciem maszyn. Zapewni bezpieczeństwo pracy przy maszynach, zmniejszając liczbę wypadków i przyczyniając się do mniejszych strat finansowych firmy w przypadku awarii urządzeń. Warunkiem jest jednak poprawne wdrożenie systemu lockout tagout. To z kolei oznacza, że nie wolno nam pominąć bardzo ważnego etapu wdrożenia systemu LOTO – szkolenia pracowników. Każdy system wymaga bowiem obsługi przez kompetentne osoby.

Do czego może doprowadzić pominięcie szkolenia z działania procedury LOTO w miejscu pracy? Przede wszystkim do błędów pracowników, braku umiejętności w poprawnym zastosowaniu systemu w celu zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa podczas prac serwisowych i przeglądów maszyny. Jeżeli pracownicy nie mają świadomości działania systemu i nie wiedzą, w jaki sposób stosować zabezpieczenia, nie zapewniamy im odpowiedniej ochrony i są oni narażeni na wypadki przy pracy. To z kolei wiąże się z postępowaniem powypadkowym, opóźnieniami lub całkowitym zatrzymaniem produkcji w zakładzie i stratami dla firmy.

SQDA szkolenie LOTO dla pracowników
Zorganizuj szkolenie LOTO dla pracowników

Co zawiera szkolenie LOTO dla pracowników?

Zapewniając pracownikom szkolenie z zakresu stosowania systemu LOTO warto zadbać o to, by zawierało ono wszystkie niezbędne elementy, które rzeczywiście pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Co zatem powinno zawierać szkolenie dotyczące LOTO? Przede wszystkim ważny jest odpowiedni zakres informacji, dostosowany do stanowiska pracownika i tego, w jakim stopniu będzie on uczestniczył w procedurach LOTO. Jeżeli pracownik będzie w dużym stopniu zaangażowany w system, z pewnością nie wystarczy mu sama teoria. Niezbędne będzie szkolenie w formie warsztatów prowadzone przez eksperta i ćwiczenia praktyczne pokazujące obsługę urządzeń lockout.

Jednym z niezbędnych elementów szkolenia w ramach wdrożenia procedury LOTO jest zapoznanie się z przykładowymi instrukcjami LOTO, ich konstrukcją oraz tym, jak poprawnie je stosować w praktyce.

Wdrożenie systemu a rodzaj szkolenia – stacjonarne czy e-learning?

Chcąc zapewnić pracownikom szkolenie z poprawnego stosowania procedur lockout tagout możemy wybierać wśród szerokiej oferty szkoleń stacjonarnych. Nowością są natomiast szkolenia e-learningowe. Nie zawsze będą one jednak odpowiednim wyborem. Na które szkolenie warto się zdecydować?

Szkolenie stacjonarne przygotowane przez specjalistów SQD Alliance na temat działania systemu LOTO, skierowane do pracowników linii produkcyjnych, managerów, kierowników i wyższej kadry zarządzającej zawierają takie zagadnienia jak:

 • etapy wdrażania systemu,
 • stosowanie procedur LOTO,
 • ćwiczenia praktyczne na przykładach (np. zakładanie kłódki bezpieczeństwa).

Będzie to dobry wybór zwłaszcza do przeszkolenia osób, które będą w wysokim stopniu zaangażowane w stosowanie procedur LOTO.

Z kolei jeżeli potrzebujemy szkolenia zawierającego wyłącznie wiedzę teoretyczną, które może być szybkim przypomnieniem głównych zagadnień dotyczących programu LOTO lub podstawowym instruktażem dla osób mniej zaangażowanych w działanie systemu, dobrze sprawdzi się kurs e-learningowy, w którym znajdziemy tematy takie, jak:

 • czym jest LOTO i jak powstało,
 • podstawy prawne wdrażania LOTO,
 • przyczyny wypadków przy pracy,
 • obowiązki pracownika w zakresie LOTO,
 • rozwiązania LOTO,
 • zdejmowanie LOTO i ponowne uruchomienie.

Potrzebujesz szkolenia e-learningowego LOTO? Sprawdź, jak wygląda nasz kurs i skontaktuj się z nami.

Czy szkolenie na temat systemu lockout tagout przyda się tylko pracownikom utrzymania ruchu?

Szkolenie LOTO z pewnością powinni przejść wszyscy pracownicy, którzy są bezpośrednio zaangażowani w działanie systemu. To oni są w końcu najbardziej narażeni na wypadki związane z nagłym uruchomieniem maszyny np. podczas wykonywania prac konserwacyjnych i powinni w pierwszej kolejności pozyskać wiedzę, na temat poprawnego stosowania blokad lockout i tag-ów. Mimo to szkoląc kadrę nie należy poprzestawać wyłącznie na szkoleniach dla tej grupy pracowników. Wiedzę z zakresu LOTO, procedur bezpieczeństwa i niebezpiecznych źródeł energii powinni mieć bowiem wszyscy zatrudnieni, zarówno pracownik wykonujący prace w pobliżu maszyny, jak i kadra zarządzająca.

Przy wdrożeniu programu LOTO w miejscu pracy warto pamiętać, by nie pominąć żadnego z istotnych elementów. Tylko wtedy system będzie bowiem właściwie chronić pracowników. Jeśli masz już wdrożony system LOTO lub planujesz to zrobić i zastanawiasz się jak zaplanować szkolenia w tym zakresie, skontaktuj się z nami. Nasz ekspert pomoże Ci w dobraniu odpowiednich szkoleń oraz przeprowadzeniu audytu procedur LOTO w firmie, aby w pełni zadbać o bezpieczeństwo zespołu.

  Chcesz o coś zapytać?