Zdrowie psychiczne pracowników podczas pandemii – jak o nie zadbać?

W niepewnych czasach pandemii zdrowie psychiczne pracowników powinno się znaleźć pod szczególną ochroną. Odpowiednia reakcja na aktualne problemy jest bowiem nie do przecenienia. Ważne, by zrozumieć, na jakie zagrożenie wystawiona jest psychika pracownika w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 i właściwe działania, mające pomóc zespołowi przetrwać ten trudny okres.

Z czym zmagają się pracownicy w czasie pandemii koronawirusa?

Jeszcze przed pandemią koronawirusa systematycznie rosła liczba pracowników zmagających się z problemami natury psychicznej. Zagrożeniem był przede wszystkim długotrwały stres, a także depresja i zaburzenia lękowe oraz bezsenność.

Przyjście pandemii sprawiło, że do tych nasilających się problemów dołączyły nowe stresory w postaci niepewności jutra i lęku przed zachorowaniem. Dynamiczne zmiany w kwestii prognoz dalszego rozwoju pandemii sprawiają, że pracownicy tracą poczucie bezpieczeństwa. Izolacja związana z pracą w trybie zdalnym może skutkować u niektórych osób depresją

W jaki sposób pracodawca może zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Właściwa reakcja pracodawcy, specjalistów z działu HR i BHP jest nie do przecenienia. Znając zagrożenia, łatwiej jest podjąć odpowiednie działania, które ograniczą negatywne skutki pandemii. W jaki sposób można zadbać o kondycję psychiczną pracowników? Warto działać na kilku obszarach, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby zespołu, którym kierujemy.

  • Komfort i bezpieczeństwo pracy to podstawa

Pracownik powinien czuć się w firmie bezpiecznie i komfortowo. Dzięki temu polepsza się jego samopoczucie oraz efektywność. Należy więc zadbać o ograniczenie hałasu, właściwą organizację pracy biura, zapewnić środki ochronne w postaci odpowiedniej dezynfekcji, a także o odpowiedni sprzęt do pracy na home office.

Na zachwianie poczucia bezpieczeństwa podwładnych wpływa lęk przed zachorowaniem. By nieco go złagodzić i podnieść poczucie bezpieczeństwa kadry, dobrze jest objąć pracowników pakietem medycznym. W walce z pandemią pomoże również zapewnienie pracownikom dostępu do badań w kierunku COVID-19. SQD Alliance pomaga w zorganizowaniu badań w firmie, zajmując się całą stroną logistyczną przedsięwzięcia.

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce pojawiły się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wokół tego tematu narastają uprzedzenia poparte często nierzetelnymi informacjami. Tymczasem szczepienie może podwyższyć poczucie bezpieczeństwa. W celu udostępnienia pracownikom sprawdzonych, fachowych informacji w zakresie szczepień przeciwko COVID-19, warto zorganizować dla nich specjalny live chat z ekspertem.

  • Wiedza na temat walki z zagrożeniem

Dobrze jest uzbroić zespół w wiedzę z zakresu sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, kryzysami i chronicznym stresem. W tym celu warto zainwestować w praktyczne szkolenia oraz webinary pokazujące, co możemy zrobić dla poprawy swojego stanu psychicznego.

Warto zainteresować się bezpłatnym webinarem pt. „Zjedz stres”. Przygotowano go dla wszystkich tych, którzy na co dzień odczuwają negatywne skutki długotrwałego stresu. Odpowiada na pytania, co to jest stres i jakie są jego następstwa. Wyjaśnia, czym jest dieta antystresowa i które składniki odżywcze są naszymi sojusznikami w walce ze stresem, ponieważ wspomagają naszą koncentrację i wzmacniają układ nerwowy.

Zjedz stres webinar szkolenie SQD Alliance

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR

Informujmy pracowników o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc w momencie pogarszania się stanu zdrowia psychicznego, depresji i lęków. Wszelkie niezbędne informacje w tej sprawie publikuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Edukacja zdrowotna – niezbędna w każdej firmie

Cały zespół powinien być uzbrojony w niezbędną wiedzę z zakresu edukacji zdrowotnej. Promocja zdrowia w firmie może obejmować analizę stanu zdrowia pracowników, audyt zdrowotny, czy też szkolenia i warsztaty dla całej kadry. Dzięki temu nie tylko zyskamy ogląd w aktualny stan zdrowia naszego zespołu, ale i wprowadzimy działania prozdrowotne.

  • Stały kontakt z pracownikami

Nie bez przyczyny praca zdalna jest obecnie wymieniana jako jeden z czynników mogących mieć wpływ na pogarszanie się stanu psychiki pracowników. Trudniej jest w porę dostrzec problemy, z jakimi zmaga się podwładny, jeżeli nie mamy z nim codziennego kontaktu w firmie. Dobrze jest więc utrzymywać regularnie kontakt z pomocą Internetu i telefonu.

Nie należy zapominać o działaniach mających na celu integrację zespołu. Świetnym pomysłem może się okazać także specjalny czat stworzony dla pracowników. Pozwoli on na utrzymywanie kontaktu ze współpracownikami, bieżącą wymianę informacji dotyczącą aktualnych obowiązków oraz swobodną konwersację.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Znaczenie audytu epidemiologicznego w biznesie

Znaczenie audytu epidemiologicznego w biznesie

Zabezpieczenie biznesu oraz zachowanie płynności finansowej i zdrowia pracowników stanowi w czasach pandemii duże wyzwanie. Stworzenie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy nie jest możliwe bez dogłębnej oceny bezpieczeństwa epidemiologicznego w

Czytaj więcej »
błękitna wstążka

Movember

Po październiku – miesiącu świadomości raka piersi, nadszedł czas na zwrócenie uwagi na nowotwory, na które zapadają mężczyźni. Listopad stał się więc miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami

Czytaj więcej »
Conflict Minerals – brzmi tajemniczo?

Conflict Minerals – brzmi tajemniczo?

Osoby pracujące w branżach związanych z przeróbką metali, takich jak hutnictwo, metalurgia, automotive czy lotnictwo, z pewnością kojarzą ten zwrot. Conflict Minerals to wymaganie nie tylko przedstawicieli OEM (Original Equipment

Czytaj więcej »
Ergonomia stanowiska pracy

Ergonomiczne miejsce pracy

Podczas swojej pracy większość czasu spędzasz przy biurku, przed komputerem? Osiem godzin dziennie, codziennie to dużo czasu. Odpowiednie ustawienie biurka, krzesła i monitora ma wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie w

Czytaj więcej »