Fundusze Unijne

Kurs pierwszej pomocy dla pracowników — jak szkolimy?

Pora na kurs pierwszej pomocy dla pracowników? Umiejętność udzielenia pomocy przedmedycznej jest jedną z ważniejszych. Wyboru właściwego szkolenia nie należy więc zostawiać przypadkowi. Jak powinien wyglądać kurs pierwszej pomocy, by uczestnicy nauczyli się jak najwięcej? Kto powinien go prowadzić? Dlaczego warto w tej kwestii zdać się na SQD Alliance?

Pierwsza pomoc przedmedyczna — jakie zagadnienia porusza kurs?

Aby szkolenie spełniało swoje zdanie, powinno zawierać takie treści, które będą dla pracowników najbardziej przydatne, odpowiedzą na zagrożenia w danej pracy. W zależności od specyfiki pracy w Twojej firmie możesz potrzebować różnych dodatkowych modułów do szkolenia dla pracowników. Co może zawierać szkolenie SQD Alliance?

Podstawowe szkolenie z pierwszej pomocy zawiera zagadnienia związane z sytuacjami, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce pozostają choroby związane z układem krążenia, dlatego podstawowy kurs pierwszej pomocy porusza kwestie takie, jak rozpoznawanie zagrożeń u innych oraz niezbędną pomoc, jakiej powinniśmy im udzielić. Nie zabraknie z pewnością pierwszej pomocy przy udarze czy zawale serca, omdleniu.

Czasami ogólne szkolenie to jednak za mało. Opracowaliśmy wobec tego także specjalistyczne szkolenia dotyczące pierwszej pomocy przy urazach, wypadkach komunikacyjnych, jak również pierwszej pomocy przy urazach i wypadkach, które najczęściej przydarzają się podczas wakacji. Szkolenie dla Twoich pracowników może zawierać moduł o tematyce pierwszej pomocy u dzieci: pomoc przy urazach, reanimację.

Widząc z jakimi potrzebami zwracają się nasi klienci, przygotowaliśmy kilka pakietów szkoleniowych, różniących się od siebie długością kursu, zawartością merytoryczną oraz ilością czasu przeznaczonego na teorię i praktykę. Wśród pakietów znajdują się szkolenia, których czas trwania wynosi od 2 do 8 godzin. Możemy zdecydować się na szkolenie przypominające, zawierające jedynie teorię bądź bardziej rozbudowane, gdzie 30% lub nawet 50% czasu poświęcone jest na ćwiczenia praktyczne.

Jeżeli chcemy, szkolenie będzie zawierało postępowanie przy wybranych urazach, takich jak oparzenia, urazy kostno-stawowe, upadek z wysokości, amputacje, krwawienia wewnętrzne czy też porażenie prądem. Dostępny jest również kurs zawierający moduł dotyczący pierwszej pomocy w przypadku zachłyśnięć, zadławień, rotawirusów, ukąszeń i użądleń. Dodatkowo wybieramy, czy szkolenie ma zawierać moduł dotyczący działania Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED).

SQDA kurs pierwszej pomocy dla pracowników Twojej firmy
Zorganizuj szkolenie z pierwszej pomocy w swojej firmie

Ucz się od najlepszych — kurs z pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym

Wierzymy, że nikt lepiej nie przekaże tego, na czym polega pierwsza pomoc, od wykwalifikowanego, doświadczonego ratownika medycznego, który na co dzień styka się z rozmaitymi wypadkami, urazami i sytuacjami zagrażającymi życiu.

Trenerem szkolącym pracowników powinna być osoba, która potrafi przekazać swoją wiedzę w prosty, przystępny sposób, zainteresować słuchaczy i sprawić, by kurs z pierwszej pomocy był dla nich ciekawy oraz na dłużej zapadł im w pamięć. Ratownik, który na co dzień ma do czynienia z wieloma interwencjami, zwraca uwagę słuchaczy także na kwestię dbania o komfort osoby, której pomagamy, a także opowie o najczęstszych mitach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Sprawdź, jak może wyglądać szkolenie z pierwszej pomocy dla Twoich pracowników. Zapoznaj się z jednym z modułów naszego kursu, prowadzonym przez doświadczonego ratownika medycznego.

Praktyka czyni mistrza — ćwiczenia podczas kursu pierwszej pomocy przedmedycznej

Teoria jest oczywiście ważna, ale warto przećwiczyć to, czego dowiedzieliśmy się podczas wykładu. Wiemy, że ćwiczenia pozwalają utrwalić wiedzę, a co równie ważne, pomagają nabyć większej pewności siebie w sytuacji, gdy rzeczywiście będziemy musieli udzielać pomocy. Nasze szkolenie stacjonarne zawiera ćwiczenia, które jak najlepiej przygotowują kursantów na realne sytuacje, w których mogą się znaleźć.

Pierwsza pomoc krok po kroku — ćwiczenia z fantomem

Na szkoleniu stacjonarnym każdy z uczestników ma okazję przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową pod okiem doświadczonego eksperta — ratownika medycznego. Są to oczywiście znane większości osób ćwiczenia z wykorzystaniem fantomu. Ratownik sprawdzi, czy uciskamy klatkę piersiową dostatecznie szybko i na odpowiednią głębokość.

Po takim ćwiczeniu powinniśmy być mniej więcej przygotowani na to, jak będzie wyglądało udzielanie pierwszej pomocy. Kłopot w tym, że nigdy nie wiadomo, kogo przyjdzie nam ratować. Ludzie różnią się od siebie budową ciała, wzrostem, wagą. Właśnie dlatego postanowiliśmy jeszcze lepiej przygotować naszych kursantów na każdą ewentualność. Fantomy, które zapewniamy do ćwiczeń, odwzorowują różne typy sylwetek. Dzięki temu uczestnicy od razu zauważają różnicę w łatwości uciskania klatki piersiowej i siły, jaką trzeba włożyć w resuscytację w zależności od tego, czy wykonujemy czynności ratunkowe wobec drobnej osoby, czy np. osoby z wyraźną nadwagą.

Przy okazji ćwiczeń z fantomem uczestnicy szkolenia uczą się także współpracy ze sobą, zmieniając się podczas uciskania klatki piersiowej. Więcej na temat korzyści ze szkoleń pierwszej pomocy przeczytasz w naszym artykule „Szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników — najważniejsze korzyści”.

Ćwiczenia z pozorantami na kursie pierwszej pomocy przedmedycznej

Podczas szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej uczestnicy mogą ćwiczyć także z pozorantami. W takich przypadkach odgrywane są scenki odwzorowujące sytuacje, które realnie mogą przydarzyć się uczestnikom w pracy i poza nią. Możliwe są np. ćwiczenia ewakuacji z budynków, pomocy poszkodowanym w ewakuowaniu się z pojazdów, postępowanie z rannymi.

Scenki, które odgrywają pozoranci, są dostosowane do wypadków, jakie mogą zdarzyć się w firmie. Inne zagrożenia będą pojawiać się bowiem w pracy biurowej, a inne np. w pracy z użyciem maszyn lub pracy na budowie. W przypadku zakładu pracy, w którym pracownicy narażeni są na kontakt z materiałami o wysokiej temperaturze, przydatny będzie kurs zawierający pierwszą pomoc przy oparzeniach.

Szybka reakcja w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia innej osoby jest na wagę złota. Czasami o zdrowiu i życiu decydują pierwsze minuty po zdarzeniu. Warto zadbać o to, by każdy z pracowników potrafił zareagować we właściwym momencie. Do tego niezbędna jest wiedza i pewność siebie, jaką daje odpowiednie szkolenie.

Poszukujesz kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej dla swojego zespołu? Zależy Ci na tym, by prowadzili je praktycy oraz by zawierały ciekawe ćwiczenia praktyczne, które odpowiedzą na realne sytuacje, z jakimi mogą spotkać się Twoi pracownicy? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak wybrać szkolenie, które najlepiej przygotuje Twoich pracowników do udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

    Chcesz o coś zapytać?