Organizowaniu imprez takich jak piknik rodzinny w pracy sprzyjają cieplejsze miesiące roku. To właśnie wtedy można organizować plenerowe pikniki zawierające ciekawe aktywności na świeżym powietrzu, które przyczynią się nie tylko do poszerzenia świadomości pracowników na temat zdrowia i bezpieczeństwa pracy, ale również wpłyną na integrację pracowników. Ciekawą opcją może być przygotowanie pikniku firmowego, w którym wezmą udział także rodziny pracowników, w tym również ich dzieci. Na taką formę dni zdrowia i bezpieczeństwa w firmie zdecydował się niedawno nasz klient. Jakie aktywności dla dorosłych i atrakcje dla dzieci zaplanowaliśmy?
Kim był nasz klient i jakie były jego potrzeby dotyczące organizacji pikniku firmowego?
Naszym klientem została firma zatrudniająca kilka tysięcy pracowników, będąca jednym z czołowych producentów materiałów budowlanych. Klient bardzo dba o utrzymanie na wysokim poziomie kultury bezpieczeństwa w zakładzie pracy, a także o spełnianie wymogów korporacyjnych w tym zakresie. W związku z tym chciał zorganizować dla swoich pracowników i ich rodzin ciekawy, angażujący event w plenerze – dni bezpieczeństwa i zdrowia. Uczestnicy pikniku firmowego – pracownicy i ich rodziny, to łącznie ok. 600-700 osób. Liczba uczestników imprezy mogła jednakże wzrosnąć.
Jednym z wyzwań klienta było również zaplanowanie pikniku firmowego, podczas którego zadbano by także o organizację atrakcji dla dzieci pracowników. Firma chciała bowiem zadbać o szerzenie kultury zdrowia zarówno wśród pracowników, jak i najmłodszych uczestników imprezy rodzinnej.
Ustalenia dotyczące organizacji pikniku firmowego i wybór aktywności
W ramach pikniku organizowanego przez klienta na temat kultury bezpieczeństwa i zdrowia, zorganizowaliśmy aktywności, które miały za zadanie podniesienie świadomości na temat stylu życia zarówno u pracowników firmy, jak i dzieci biorących udział w evencie. Ponadto klientowi zależało również na takich korzyściach, jak:
- zwiększenie zaangażowania uczestników wydarzenia w popularyzowanie zdrowych zachowań,
- poprawa stanu zdrowia fizycznego i psychicznego,
- wzmocnienie wizerunku świadomego i odpowiedzianego pracodawcy, co było bardzo istotne dla kierownictwa firmy organizującej piknik,
- integracja z lokalną ludnością.
Ponadto piknik firmowy traktować można jako jeden z elementów integracji pracowników. Sprzyja temu nieformalne środowisko, w którym pracownicy spędzają czas z rodzinami. Zazwyczaj piknik firmowy pozwala na budowanie i wzmacnianie relacji, co z kolei przekłada się na lepszą atmosferę w pracy, większe zaangażowanie , jakie okazują pracownicy firmy. Organizacja tego typu wydarzeń dla pracowników jest nie tylko źródłem dobrej zabawy, ale również elementem nowoczesnego wellbeingu – pozwala na redukcję stresu i relaks po pracy.
Firmowa impreza integracyjna z atrakcjami dla najmłodszych – jak przebiegał dzień bezpieczeństwa i zdrowia w firmie klienta?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta i po zapoznaniu się z tym, jakich efektów spodziewa się organizując event firmowy dla pracowników i ich rodzin, wybraliśmy aktywności, które najlepiej odpowiadałyby na jego potrzeby. Wśród zaplanowanych działań znalazły się aktywności przeznaczone dla pracowników oraz te przeznaczone dla dzieci.
Firmowa impreza piknikowa – co przygotowaliśmy dla pracowników?
Planowanie pikniku firmowego u naszego klienta rozpoczęliśmy od analizy potrzeb i oczekiwań pracowników, co stanowi dla nich problem i w jakim obszarze najbardziej przyda im się edukacja.
- Wystawa i edukacja dietetyczna – jedna z koncepcji organizacji pikniku zakładała, by przekazać pracownikom jak najwięcej informacji dotyczących zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety. Zorganizowaliśmy więc wystawę na temat cukrów w diecie, dzięki której pracownicy mieli możliwość dowiedzieć się, ile tak naprawdę spożywają cukru zawartego w ich codziennych posiłkach i napojach. Uzyskali również informację o zdrowszych zamiennikach cukru. Podczas pikniku pracownik mógł pozyskać wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania i sposobach zadbania o swoje samopoczucie i profilaktykę chorób spowodowanych nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi.
- Smokerlyzer i wystawa antynikotynowa – jednym z bardziej szkodliwych nawyków, prowadzących do wielu chorób, jest palenie tytoniu. Klient postanowił więc, że w harmonogramie pikniku firmowego nie może zabraknąć tej tematyki. Zorganizowana wystawa antynikotynowa przybliżyła pracownikom skutki palenia tytoniu i korzyści płynące z porzucenia nałogu. Każdy z pracowników mógł także wziąć udział w badaniu urządzeniem Smokerlyzer, które służy do pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Obecność dzieci na pikniku firmowym? Świetny pomysł!
Jednym z głównych punktów programu pikniku firmowego były atrakcje dla dzieci, łączące ze sobą elementy edukacyjne z dobrą zabawą. Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy gry dydaktyczne:
- Miś Bohater – w ramach specjalnie przygotowanych ćwiczeń dzieci uczą się podstaw pierwszej pomocy, a jednocześnie oswajają się z trudnymi sytuacjami, w których mogą się znaleźć. Podczas ćwiczeń, każdy uczestnik przechodzi przez moduły związane z poznawaniem najważniejszych numerów alarmowych i nauką rozmowy z dyspozytorem. Dzieci uczą się także stosować pozycję boczną bezpieczną, ćwiczą resuscytację krążeniowo-oddechową i opatrywanie ran na misiach lub fantomach.
- Mrówka Strażak – aby zmniejszyć strach dzieci w sytuacjach zagrożenia pożarem, warto nauczyć je podstaw bezpieczeństwa pożarowego. Wiedząc o tym, przygotowaliśmy specjalne ćwiczenia, podczas których najmłodsi uczestnicy pikniku firmowego nauczyli się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych, zwłaszcza podczas ewakuacji z płonącego pomieszczenia. Dowiedzieli się więcej na temat bezpieczeństwa pożarowego, zasad ewakuacji i środków gaśniczych. Obowiązkowym punktem była także zabawa w gaszenie sztucznego pożaru.
- Jeż Dietetyk – nawyki żywieniowe kształtuje się już od najmłodszych lat. Celem Jeża Dietetyka na evencie firmowym była edukacja żywieniowa ukierunkowana na zwiększenie świadomości dzieci, dotyczącej szkodliwości jedzenia wysoko przetworzonej żywności. Podczas tej gry, dzieci dowiedziały się więcej na temat tego, co to znaczy, że jedzenie jest zdrowe, czym można zastąpić sól i jak przygotować zdrowe słodycze.
Piknik rodzinny w pracy – dobra zabawa i wiedza na temat zdrowia i bezpieczeństwa
Pracownicy nie wiedzieli, jak dokładnie będzie wyglądać firmowy piknik. Byli jednak pozytywnie zaskoczeni ciekawymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Piknik rodzinny okazał się bowiem nie tylko interesujący pod względem przygotowanych wystaw i gier, ale także dawał okazję do integracji pracowników i wspólnej zabawy. Event spełnił więc swoją rolę edukacyjną, a ponadto stał się wydarzeniem, dzięki któremu pracownicy firmy mogli nawiązać lepszy kontakt ze współpracownikami oraz lokalną ludnością. Przygotowane atrakcje sprawiły, że ani przez chwilę nie było nudno. Również dzieci pracowników chętnie brały udział w grach i ćwiczeniach. Wszystko to sprawiło, że impreza okazała się sukcesem, a klient był bardzo zadowolony ze sposobu organizacji plenerowego pikniku.
W przypadku pikników rodzinnych bardzo ważne jest, by zapewnić odpowiednie atrakcje nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Warto więc dokładnie przemyśleć, czego oczekujemy od organizatora pikniku, na jakiej tematyce aktywności zależy nam najbardziej i jaki cel powinien przyświecać organizacji eventu. Dobrze jest skupić się na konkretnej tematyce, odpowiadającej częstym problemom i wyzwaniom, z jakimi mierzą się pracownicy.
Planujesz piknik firmowy i zastanawiasz się, jakie atrakcje zaproponować swoim pracownikom? A może w pikniku mają uczestniczyć nie tylko pracownicy i ma on być również rodzinną imprezą integracyjną z atrakcjami dla najmłodszych? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w zaplanowaniu niezapomnianego pikniku firmowego i doradzimy Ci najlepsze rozwiązania dla Twoich pracowników.