Fundusze Unijne

Rodzaje gaśnic w miejscu pracy – jak wybrać odpowiednie?

Jeżeli jesteś pracodawcą, umieszczenie odpowiednich gaśnic na terenie zakładu pracy jest Twoim obowiązkiem. Zgodnie z Kodeksem pracy zapewniasz bowiem swoim pracownikom bezpieczeństwo. Czy wiesz, jakie rodzaje gaśnic powinny znaleźć się w Twojej firmie?

Jak dobrać rodzaje gaśnic w miejscu pracy?

Chcąc zapewnić swoim pracownikom właściwą ochronę przeciwpożarową, należy poznać rodzaje gaśnic i ich przeznaczenie. Dobór gaśnic powinien być warunkowany rodzajem pożarów, które mogą wybuchnąć na terenie Twojej firmy. Dbając o właściwą ochronę przeciwpożarową w zakładzie pracy, należy bowiem zapewnić takie środki gaśnicze, które w jak największym stopniu umożliwią skuteczne zastosowanie w razie wystąpienia potencjalnego pożaru na terenie obiektu. Innego typu gaśnicy będziemy potrzebowali w biurze, a innego w miejscu, w którym może dojść do zapalenia się tłuszczów i olejów.

Jako pracodawca, pamiętaj też o tym, że w gaśnice powinny być wyposażone również samochody służbowe. Dbaj o to, by zarówno gaśnice rozlokowane na terenie firmy oraz gaśnice samochodowe były sprawne i gotowe do użytkowania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Zwracaj uwagę na ich daty przydatności. Koniecznie też zadbaj o przeszkolenie pracowników z zakresu ochrony ppoż. i użytkowania gaśnic.

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie

Przede wszystkim musisz pamiętać, że istnieją różne rodzaje gaśnic do gaszenia określonej grupy pożarów. W przypadku pożaru tylko właściwie dobrana gaśnica zapewni efektywne działanie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w budynku firmy, oraz na terenie zewnętrznym znalazły się odpowiednie rodzaje gaśnic.

Jakie są rodzaje gaśnic i co nimi gasimy?

Jakie rodzaje gaśnic kryją się pod oznaczeniami A, B, C, D, F (dawniej E)? Oznaczenia widoczne na gaśnicach odpowiadają typowi pożaru, jaki można nimi gasić:

  • Grupa A — pożary ciał stałych pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli. Przykładem takich ciał stałych będą np. drewno, papier, węgiel, guma, tkaniny i tworzywa sztuczne.
  • Grupa B — pożary cieczy palnych i substancji stałych topiących się wskutek ciepła wytwarzającego się przy pożarze, np. benzyna, alkohole, aceton, oleje, lakiery, parafina, stearyna, naftalen, smoła.
  • Grupa C — pożary gazów np. metanu, acetylenu, propanu, wodoru, gazu miejskiego.
  • Grupa D — pożary metali, które reagują z wodą np. magnez, sód, uran, potas, aluminium, glin, tytan.
  • Grupa F — pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.
Ochrona przeciwpożarowa w miejscu pracy SQDA rodzaje gaśnic
Rodzaje gaśnic w miejscu pracy

Typ gaśnicy a jego zastosowanie

Wiedząc już, jakie typy pożarów są oznaczone literami A, B, C, D i F na gaśnicach, możemy wybrać odpowiedni rodzaj gaśnicy, która najlepiej poradzi sobie z zagrożeniem. Do wyboru mamy gaśnicę proszkową, wodną mgłową, śniegową, pianową oraz czyste urządzenie gaśnicze.

Gaśnica proszkowa — do czego jej używamy?

Duża popularność gaśnicy proszkowej wynika z jej szerokiego zastosowania. Proszek gaśniczy jest wyrzucany ze zbiornika poprzez wąż lub prądnicę na skutek uwolnienia sprężonego gazu — dwutlenku węgla bądź azotu.

  • Co można nią gasić? Gaśnicą proszkową możemy gasić pożary typu A, B i C.
  • Czego nie wolno gasić gaśnicą proszkową? Użycie tego typu gaśnicy może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie urządzeń mechanicznych. Może bowiem dojść do zatarcia części ruchomych, wywołanym proszkiem gaśniczym.

Gaśnica wodna mgłowa — kiedy ją stosować?

Wykorzystuje mgłę wodną, której działanie polega przede wszystkim na chłodzeniu gorących gazów i wypieraniu tlenu ze środowiska pożaru.

  • Co można nią gasić? Gaśnica wodna mgłowa gasi skutecznie, nie pozostawiając przy tym śladów użycia środka gaśniczego. Świetnie nadaje się do gaszenia pożarów typu A i F — olejów i tłuszczy, odzieży płonącej na ludziach, urządzeń oraz ważnych dokumentów.
  • Czego nie gasimy gaśnicą wodną mgłową? Gaśnicę możemy wykorzystać przy temperaturze od 5 stopni. Nie użyjemy jej więc podczas mrozów. Należy też przechowywać ją w miejscach ogrzewanych.

Gaśnica śniegowa — kiedy będzie przydatna?

Działanie gaśnicy śniegowej opiera się na dwutlenku węgla. Po jej uruchomieniu następuje rozprężenie tego gazu. Jako że jest on cięższy od powietrza, skutecznie odcina dostęp tlenu do ognia, tym samym gasząc pożar. Jej dużą zaletą jest to, że nie pozostawia żadnych zanieczyszczeń w gaszonych pomieszczeniach.

  • Co można nią gasić? Przyda się do gaszenia pożarów typu B. Sprawdzi się przy gaszeniu elektroniki, maszyn precyzyjnych, urządzeń elektrycznych (zwykle do 1000 V).
  • Czego nie gasimy gaśnicą śniegową? Przy użyciu tej gaśnicy, zwracamy szczególną uwagę na odkryte części ciała. Temperatura czynnika gaśniczego sięga nawet do -79 stopni. Odsłonięte części ciała po kontakcie z czynnikiem gaśniczym mogą więc ulec odmrożeniu.

Gaśnica pianowa — jak z niej korzystać?

Pożar gaszony jest za pomocą specjalnej piany, która jest wyrzucana przez sprzężony gaz. Gaśnica działa poprzez odcięcie ognia od tlenu oraz na zwilżaniu wodą płonących przedmiotów. Gaśnica pianowa nie powoduje zapylenia, a dodatkowo środek gaśniczy jest łatwy do usunięcia.

Do czego używać gaśnicy pianowej? Nada się doskonale do gaszenia pożarów typu A, B i F. Szczególnie polecana jest do gaszenia palących się farb, lakierów, olejów i paliw.

Gaśnica halonowa — czyste urządzenie gaśnicze

Gaz FE-36 TM, którym wypełniona jest gaśnica, to zamiennik halonu 1211. Jest on całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska. Nadaje się do gaszenia pożarów typu A, B i C. W przeciwieństwie do gaśnicy śniegowej nie powoduje gwałtownego spadku temperatury przy użyciu. Dzięki temu będzie odpowiednia do gaszenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Znajduje zastosowanie w temperaturach od 0 do aż 60 stopni.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w ustaleniu, czy typ gaśnic, ich ilość oraz rozlokowanie jest odpowiednie, warto to zadanie powierzyć ekspertom z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Przeprowadzą oni audyt ppoż. w Twojej firmie oraz doradzą najlepsze rozwiązania. Skontaktuj się z nami i sprawdź, w jaki sposób możemy Ci pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa dla Twoich pracowników.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn