Do pewnego momentu szkolenia e-learningowe traktowano jedynie jako rozwiązanie wspierające tradycyjne formy szkolenia. Wraz z rozwojem technologii, e-szkolenie staje się wyborem coraz większej liczby firm. Czy słusznie? Jakie korzyści może przynieść dla pracowników taka forma szkolenia i kiedy warto na nią postawić?
Co wpłynęło na rozwój e-szkoleń?
Szkolenia e-learningowe stają się coraz popularniejszym wyborem firm. Od 2020 roku możemy zaobserwować wzrost zainteresowania taką formą kształcenia. Wpływ na to miał oczywiście wybuch pandemii. Strach przed koronawirusem oraz obostrzenia wprowadzone przez rząd sprawiły, że tam, gdzie było to możliwe, pracownicy przenosili się na tryb pracy zdalnej. W badaniach przeprowadzonych przez agencję badawczą Cube Research, aż 59% działów HR zadeklarowało przejście na pracę zdalną. Częściowo na tryb pracy zdalnej przeszło 19% badanych.
Zgodnie ze wstępem do powyższych badań, „przejście na pracę zdalną odbyło się w sposób na tyle efektywny, że firmy będą poszukiwać nowych rozwiązań umożliwiających zdalne zarządzanie i zastępować przestarzałe metody komunikacji nowymi”. Z kolei w wypowiedzi przytoczonej w badaniach, znalazło się stwierdzenie, że „wkrótce wszystkie procesy HR – takie jak: rekrutacja, szkolenia, oceny pracownicze, wdrażanie nowych pracowników do firmy, a nawet zarządzanie kryzysowe czy procesy restrukturyzacji i zwolnień – będą świadczone online”.
W istocie przedsiębiorstwa, uniwersytety, ośrodki szkoleniowe, instytucje publiczne itd. chcąc nie chcąc musiały dostosować się do wymagań nowej rzeczywistości w czasach epidemii. Mimo iż przed nią wydawało się, że podstawowe korzyści z tradycyjnego nauczania, zdecydowanie górują nad alternatywnymi metodami zdobywania wiedzy, to wydaje się, że pandemia znacznie to podejście zmodyfikowała.
Badania przytoczone w raporcie pokazują, że z e-learningu korzysta obecnie 90% korporacji. Z tego samego raportu wynika również, że taka forma szkolenia zajmuje pracownikom o aż 40-60% mniej czasu, niż tradycyjna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zgodnie z badaniami, ponad połowa respondentów jest zdania, że zajęcia stacjonarne mimo wszystko nie stracą na znaczeniu.
Szkolenia e-learningowe — znaczenie ma jakość
Zgodnie z raportem przygotowanym przez House of Skills, „zapotrzebowanie na e-learning zgłaszają firmy i organizacje, które nigdy do tej pory po niego nie sięgały”. Dodatkowo oferta szkoleń e-learningowych staje się coraz większa. Po nagłym wzroście zainteresowania e-szkoleniami, naturalnym, kolejnym krokiem jest zwracanie uwagi na to, jaka jest ich jakość. Wzrasta ilość firm, które poszukując szkoleń w formie e-learningowej, z dużą uwagą przyglądają się jakości.
Ważna jest nie tylko merytoryczna zawartość szkolenia i dostosowanie metodyki nauczania, ale również dobre przygotowanie kursu pod kątem technicznym. Twórcy kursów starają się nadążać za zmieniającymi się potrzebami rynku e-learningowego, prześcigając się w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych technologii, przyciągających uczestników szkoleń swoją atrakcyjną formą. Okres kwarantanny był swojego rodzaju serią testów nowych rozwiązań na większą skalę i według wszelkich prognoz można spodziewać się kontynuacji rozwoju zarówno jakościowego, jak i ilościowego na rynku e-learningu.
E-learning — kiedy sprawdzi się idealnie?
Obecnie na rynku szkoleń mamy kursy z niemal każdej dziedziny. Bogata oferta szkoleń zawiera kursy dotyczące ergonomii, bhp, pierwszej pomocy, jakości, ochrony środowiska czy też ochrony przeciwpożarowej. To pełnoprawne szkolenia zakończone certyfikatem, realizowane po prostu online, zamiast w sali szkoleniowej. Są tak samo uznawane, jak kusy stacjonarne.
Szkolenie e-learningowe doskonale sprawdzi się np. w przypadku podstaw jakości w branży motoryzacyjnej. Takie szkolenie łatwo bowiem zmodyfikować, dodając do niego instrukcje obowiązujące w firmie, oraz politykę jakości.
Szkolenie z podstaw jakości w formie e-learningu to świetny wybór w sytuacji, gdy przyjąłeś do pracy nowych pracowników, których nie możesz obecnie skierować na stacjonarne szkolenie. To dobre rozwiązanie także wtedy, gdy dział jakości w Twojej firmie nie może przeprowadzić wstępnego szkolenia, z uwagi na natłok zadań. Jeżeli niedawno awansowałeś pracowników i w związku z tym potrzebują oni podstawowej wiedzy dotyczącej zarządzania jakością, to takie e-szkolenie jakościowe pozwoli im szybko nauczyć się najważniejszych rzeczy. Szkolenie e-learningowe to jednak przede wszystkim sposób na zwiększenie świadomości jakościowej u pracowników oraz przypomnienie sobie i uporządkowanie wiedzy z zakresu jakości.
Dużą popularność zyskało e-szkolenie bhp, w szczególności e-szkolenie bhp dla pracowników administracyjno-biurowych, przedstawicieli handlowych, czy pracowników inżynieryjno-technicznych. Takie e-szkolenie jest prostym i efektywnym sposobem na zaznajomienie z podstawami bezpieczeństwa i higieny pracy.
E-learning pomoże Ci również zapoznać pracowników z podstawami pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. W takich szkoleniach zawarta jest najpotrzebniejsza wiedza w pigułce. Warto jednak uzupełnić je o praktyczny warsztat i ćwiczenia np. z resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy też używania gaśnicy.
Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wyglądają nasze szkolenia e-learningowe, obejrzyj bezpłatne demo naszego kursu. Bezpłatna wersja demonstracyjna szkolenia e-learningowego dostępna jest bez zakładania konta i logowania na naszej stronie internetowej.
E-szkolenie na zamówienie — kiedy warto?
Szkolenia e-learningowe są strzałem w dziesiątkę w przypadku, gdy potrzebujesz szkolenia na indywidualne zamówienie. Jeżeli wdrażasz w firmie nowy program, chcesz zapoznać pracowników z polityką jakości, instrukcjami firmowymi lub chciałbyś stworzyć autorskie szkolenie, ale brakuje Ci możliwości technicznych, to e-learning będzie najlepszym wyborem.
Szkolenie e-learningowe można oczywiście stworzyć od zera na dowolny temat. Jeżeli chcesz przeszkolić swoich pracowników np. na temat rozwiązań wdrażanych w firmie, taki kurs bardzo dobrze się sprawdzi. O tym, jak takie szkolenie sprawdza się w praktyce, możesz przeczytać w naszym artykule Case study: Bezpieczeństwo w IT – szkolenie dedykowane dla Klienta. To jednak nie wszystko – gotowe szkolenia mogą zostać łatwo dostosowane do Twoich potrzeb. Jeśli więc do podstawowego kursu dotyczącego ochrony przeciwpożarowej chcesz dodać instrukcję pożarową obowiązującą w Twojej firmie lub schemat rozmieszczenia gaśnic — nasz zespół zmodyfikuje szkolenie specjalnie dla Ciebie.
E-learning to niewątpliwie przyszłość szkoleń. Pomimo jednak jego wszechstronności i przydatnych rozwiązań, nie zastąpi w pełni szkoleń stacjonarnych. W wielu przypadkach będzie jednakże najlepszym rozwiązaniem dla firm, szczególnie wtedy, gdy trzeba szybko przeszkolić pracowników, bądź przygotować kurs zawierający instrukcje firmowe. E-szkolenie łatwo jest dostosować pod wybrany język. Nie bez znaczenia jest też fakt, że chcąc nadążyć za nowoczesnymi technologiami, twórcy prześcigają się w rozwiązaniach mających pomóc w efektywnym przyswajaniu wiedzy i utrzymywaniu uwagi słuchacza.
Jeżeli interesuje Cię tematyka szkoleń e-learningowych oraz tego, jak mogą sprawdzić się Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać kurs, który najlepiej odpowie na potrzeby Twojego zespołu, lub podpowiemy, jak mógłby wyglądać projekt wykonany dla Ciebie.