Fundusze Unijne

Dbasz o pracowników? Zorganizuj tydzień bezpieczeństwa w firmie

Pracodawcy są obecnie bardziej świadomi zagrożeń, jakie występują w miejscu pracy i tego, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Coraz częściej interesują się również profilaktyką i edukacją zdrowotną w firmie. Wraz z rozwojem świadomości, sięgają po rozwiązania takie jak eventy o tematyce bhp i zdrowia, np. tydzień bezpieczeństwa w pracy. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się też w Twojej firmie?

Edukacja na temat zdrowia i bhp – co musisz wiedzieć?

28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Dla wielu firm to właśnie ten dzień bywa pretekstem do zorganizowania akcji edukacyjnych dla pracowników. Co roku z okazji Dnia Bhp przypomina się o roli bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Mówi się o zdrowiu pracowników, zagrożeniach w pracy biurowej i fizycznej, ergonomii, ochronie przeciwpożarowej. Jako SQD Alliance co roku przygotowujemy dla firm mnóstwo treści edukacyjnych, artykułów, a także eventów firmowych. Znając temat od podszewki, wiemy więc, na co zwrócić uwagę podczas organizowania akcji i jakie przynosi korzyści. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się zorganizować tydzień bezpieczeństwa w firmie?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki zakres tematyczny miałaby mieć akcja organizowana w Twojej firmie, ile czasu chcesz na nią przeznaczyć oraz ilu pracowników brałoby w niej udział. Istotnym elementem jest również budżet jakim dysponujesz. Można oczywiście zorganizować nawet jeden dzień poświęcony bezpieczeństwu i ochronie zdrowia w pracy, ale o wiele lepiej jest postawić na tygodniową, czy nawet dłużej trwającą akcję.

Tydzień bezpieczeństwa – pomysły na akcję w Twojej firmie

Przy ustalaniu zakresu tematycznego warto przemyśleć, z jakimi zagrożeniami najczęściej spotykają się Twoi pracownicy, co może im rzeczywiście pomóc. Jeżeli podwładni wykonują pracę siedzącą, szkolenie dotyczące bhp w pracy biurowej będzie strzałem w dziesiątkę. Z kolei zupełnie inne tematy będą interesować pracowników zajmujących się np. pracą na wysokościach, czy obsługą maszyn.

Są też zagadnienia, które warto poruszyć w każdej firmie, jak szkolenie z udzielania pierwszej pomocy czy kurs z ochrony przeciwpożarowej. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie akcji poświęconej bhp z edukacją zdrowotną i zorganizowanie dla pracowników tygodnia lub dnia zdrowia.

Przy ustalaniu zakresu prelekcji, szkoleń i ćwiczeń na dzień lub tydzień bhp, dobrze jest uwzględnić treści skierowane do całego zespołu, do kadry zarządzającej i pracowników służby bhp.

Pobierz Katalog aktywności eventowych!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i prześle Ci materiał, zawierający aż 70 różnych aktywności eventowych.

Case study: Dzień bhp w firmie i budowa kultury bezpieczeństwa

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.

Tydzień bezpieczeństwa w firmie — dlaczego warto go organizować?

Organizowanie w firmie akcji mających na celu propagowanie bezpieczeństwa, przynosi mnóstwo korzyści. Nie są to korzyści wyłącznie dla pracowników, ponieważ na dobrze przeprowadzonej akcji skorzysta cała firma. Dlaczego warto zorganizować tydzień bezpieczeństwa w firmie? I dlaczego dobrze jest połączyć go z edukacją zdrowotną?

Świadomość w zakresie zdrowia i udzielania pierwszej pomocy

Z uwagi na specyfikę pracy, Twoi pracownicy mogą być szczególnie narażeni na określone choroby. Bez względu też na to, czy pracują fizycznie, czy wykonują pracę siedzącą, narażeni są na choroby układu ruchu, które zgodnie z wynikami badań są jedną z najczęstszych przyczyn absencji chorobowych w pracy. Większość z nich jest też narażona na stres w pracy, oraz stres związany z sytuacją zewnętrzną (epidemia, wojna).

Organizując podczas tygodnia bezpieczeństwa również webinary na temat zdrowia, prelekcje i badania profilaktyczne, możesz realnie wpłynąć na wzrost świadomości zdrowotnej w zespole. To z kolei sprawi, że pracownicy rzadziej będą musieli korzystać ze zwolnień lekarskich. Wzrośnie za to ich efektywność i zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Nie do przecenienia jest także umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Podstawy powinien znać bowiem każdy z nas. Dzięki przeszkoleniu kadry w tym zakresie mamy pewność, że pracownicy odpowiednio szybko zareagują na sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu kolegi z pracy.

Budowanie kultury bezpieczeństwa w firmie

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto organizować akcje takie jak tydzień bhp, jest oczywiście budowanie kultury bezpieczeństwa w zespole. Dlaczego jest to tak istotny temat? Pracownicy, którzy są świadomi kultury bezpieczeństwa, są też zaangażowani w budowanie bezpiecznego miejsca pracy i rozumieją, że to przekłada się sprawne funkcjonowanie firmy, lepszą ochronę zdrowia i życia ich samych. Wiedzą, że przepisy bhp w firmie są ustalane po to, by ograniczyć niebezpieczeństwo. Taka świadomość u pracowników oznacza zmniejszenie się wypadkowości w pracy oraz ograniczenie ilości przypadków łamania regulaminów.

O tym, jak wzrost świadomości kultury bezpieczeństwa może wpłynąć na zmniejszenie wypadkowości w firmie, przeczytasz w naszym artykule „Case study: Pokazaliśmy, jak zmniejszyć wypadkowość w pracy na budowie”.

Lepszy wizerunek pracodawcy w oczach pracowników

Z budowania kultury bezpieczeństwa w firmie wynika także kolejna zaleta organizowania takich akcji. Jest nią poprawa wizerunku pracodawcy. Rozumiejąc, że bezpieczeństwo w firmie przekłada się na jej sprawne funkcjonowanie i lepszą ochronę zdrowia i życia pracowników, podwładni wiedzą także, dlaczego pracodawca stawia im konkretne wymagania w zakresie bhp. To pomaga w utrzymywaniu dobrych relacji z przełożonym. Wymagania pracodawcy przestają być tylko długą listą napomnień i zasad, a sam przełożony zyskuje w oczach pracowników jako odpowiedzialny kierownik.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że taki event może wiązać się ze czasowymi zmianami w pracy pracowników lub w zmianach na jakich pracują. Poprzez takie działanie, pracownicy otrzymują ważny komunikat – ich zdrowie jest cenniejsze niż zysk firmy. To powoduje większe przywiązanie do firmy, wzrost motywacji i efektywności.

Bezpieczny i zdrowy pracownik – zysk dla firmy

Z przytoczonych już wyżej zalet organizowania tygodnia bezpieczeństwa wynika też bardzo istotny dla każdej firmy aspekt. Jest nim ograniczenie strat finansowych. Zmniejszenie ilości absencji chorobowych u pracowników i wypadków przy pracy wpłynie dodatnio na finanse firmy.

Wspomniany wyżej wzrost motywacji u pracowników również z czasem przełoży się na wydajniej pracujący i zgrany zespół. Do tego silniej związany z firmą, dzięki czemu unikniemy nadmiernej rotacji wśród pracowników. Tym samym, inwestując w bezpieczeństwo i zdrowie kadry, pracujemy na późniejszy zysk firmy.

Zorganizowanie tygodnia bezpieczeństwa wydaje Ci się dobrym pomysłem? Chcesz wiedzieć, jak taka akcja mogłaby wyglądać w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jakie działania możemy zaproponować Twoim pracownikom. Warto też zapoznać się z dedykowanymi szkoleniami i aktywnościami, które nasi eksperci przygotowali na tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij w LinkedIn