Zatrudniasz obcokrajowców? Potrzebne będzie szkolenie bhp w języku ukraińskim

Spośród wszystkich obcokrajowców zatrudnianych na terenie naszego kraju, zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Szkolenie bhp w języku ukraińskim jest więc teraz poszukiwane przez wiele firm. Jeżeli zatrudniasz obywateli Ukrainy, potrzebują go także Twoi pracownicy.

Szkolenie bhp dla pracownika zza granicy — obowiązkowe czy nie?

Jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w firmie, polskie prawo jasno określa obowiązki pracodawcy. Zgodnie z art. 207 Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie. Zapewnia on m.in. przestrzeganie przepisów bhp w pracy oraz reaguje na potrzeby w zakresie zapewnienia w firmie bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi wobec tego zadbać o to, by każdy z nowo przyjętych pracowników był przeszkolony w zakresie bhp.

Powyższy obowiązek pracodawcy mamy także w art. 237, w którym przeczytamy, że pracodawcy “nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy”.

Czy są od tej reguły jakieś wyjątki? Jako pracodawcy nie musimy zapewnić pracownikowi szkolenie bhp, jeżeli podjął on u nas pracę na takim samym stanowisku, jakie zajmował u nas bezpośrednio przed podpisaniem kolejnej umowy o pracę.

Przyjmując zatem do pracy obcokrajowców, np. obywateli Ukrainy, zgodnie z polskim prawem mamy obowiązek zapewnienia im wstępnego przeszkolenia z zakresu bhp. Czy jednak szkolenie wstępne bhp musi być przeprowadzone po ukraińsku?

SQDA szkolenie bhp w języku ukraińskim
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, dopuszczono możliwość przeprowadzania szkoleń bhp – instruktażu ogólnego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej

Szkolenie wstępne bhp — czy musi być w języku ukraińskim?

Coraz częściej pojawia się pytanie o to, czy szkolenie bhp musi odbywać się w języku ojczystym naszego pracownika. Co na ten temat mówi polskie prawo i czy w ogóle nakłada na pracodawcę obowiązki w tym zakresie?

W polskim prawie nie ma bezpośredniego zapisu, który nakazywałby przeprowadzanie szkolenia bhp, wstępnego bądź okresowego dla obywateli Ukrainy w języku ukraińskim. Jeżeli jednak mamy wypełniać opisane wyżej obowiązki wynikające z Kodeksu pracy i dbać o przestrzeganie przepisów bhp w firmie, szkolenie musi być dla pracownika zrozumiałe. W przypadku, gdy nie posługuje się on językiem polskim na tyle dobrze, by zrozumieć treść szkolenia, powinniśmy zapewnić mu szkolenie bhp po ukraińsku.

Ponadto należy pamiętać, że aby w pełni zadbać o bezpieczeństwo w zakładzie pracy, powinniśmy się zatroszczyć także o instrukcje bhp w języku ukraińskim.

Gdzie znaleźć szkolenie bhp w języku ukraińskim?

Obecnie bez trudu znajdziemy szkolenia bhp dla pracowników biurowych, fizycznych, jak również podstawowe instruktaże. Ważne jednak, by wybrać szkolenie, które przygotuje pracownika na jak największą ilość zagrożeń, z jakimi może spotkać się w pracy i w dodatku zrobi to w języku dla niego zrozumiałym. Wiedząc o tym, przygotowaliśmy wstępne szkolenie bhp po ukraińsku, które w przystępny sposób przybliży nowemu pracownikowi zagadnienia związane z:

  • przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • wypadkami przy pracy,
  • zagrożeniami występującymi w pracy,
  • ochroną przeciwpożarową w firmie,
  • pierwszą pomocą w nagłych wypadkach.

Po ukończeniu szkolenia, podwładny jest przygotowany do pracy pod względem znajomości zasad bhp. Ma większą świadomość na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Otrzymuje też kartę szkolenia wstępnego bhp w języku ukraińskim.

Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, czy szkolenie bhp musi być przeprowadzane w formie stacjonarnej. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 r., dopuszczono możliwość przeprowadzania szkoleń bhp – instruktażu ogólnego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W taki sposób nie należy jedynie przeprowadzać instruktażu stanowiskowego.

W formie e-learningu mogą być prowadzone szkolenia okresowe bhp dla pracowników administracyjno-biurowych, inżynieryjno-technicznych oraz kadry zarządzającej. Niestety nie jest to rozwiązanie dla pracowników robotniczych.

Zatrudniasz u siebie obywateli Ukrainy i chcesz zorganizować dla nich podstawowe szkolenie bhp? Skontaktuj się z nami. Pokażemy Ci, jak wygląda nasz kurs i podpowiemy, co możesz zrobić dla swoich pracowników, by zwiększyć ich bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Korzyści z pandemii #zostańwdomu

Korzyści z pandemii

Cykl artykułów #zostańwdomu Co byś zrobił, gdybyś musiał zostać w domu na zawsze? Jakbyś wtedy żył? Jakie byłyby Twoje obowiązki i rozrywki? Niektórzy z nas właśnie tak funkcjonują na co

Czytaj więcej »
SQDA kompulsywne jedzenie ze stresu

Jak pokonać kompulsywne objadanie się?

Dla wielu z nas jedzenie nie jest wyłącznie koniecznością, ale i przyjemnością. Spotykamy się z bliskimi w restauracjach serwujących pyszne potrawy, chętnie sięgamy po słodycze. Jedzenie może jednak stać się

Czytaj więcej »
Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Pierwsza pomoc w przypadku tonięcia

Utonięcia należą do najczęstszych przyczyn śmierci, szczególnie w sezonie letnim. Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji z powodu utonięć rocznie umiera w Polsce około 400 osób. Z kolei dane Światowej

Czytaj więcej »