Zarządzanie charakterystykami specjalnymi

Jak skutecznie zarządzać charakterystykami specjalnymi w organizacji? Odpowiedź na to pytanie skłania do zastanowienia się nad tym, co to jest charakterystyka specjalna. Zgodnie ze standardem IATF 16949:2016 charakterystyka specjalna to: „klasyfikacja właściwości wyrobu lub parametru procesu wytwarzania, które mogą wpływać na bezpieczeństwo lub zgodność z przepisami, wymaganiami, dopasowanie, funkcjonalność lub dalsze przetwarzanie wyrobu”. Dodatkowo punkt 8.4.2.2 ‘Wymagania prawne i regulacyjne’ precyzuje, aby organizacja udokumentowała proces, który zapewni zgodność kupowanych wyrobów, procesów czy usług z określonymi wymaganiami prawnymi i regulacyjnymi, obowiązującymi w kraju odbioru i wysyłki oraz w kraju określonym przez klienta jako docelowy.

Natomiast norma międzynarodowa ISO 9001:2015 nie odnosi się wprost do charakterystyk specjalnych ale w rozdziale 0.1 ‘Postanowienia ogólne’ wskazuje potencjalne korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania jakością, którym jest zdolność do stałego dostarczania wyrobów i usług, które spełniają wymagania klienta oraz mające zastosowanie wymagania prawne i regulacyjne. Z tych ostatnich wymagań mogą wynikać charakterystyki specjalne.

W podręczniku VDA 6.3 jest wyszczególnione, że charakterystyki specjalne określa się na podstawie wymagań własnych, klienta, prawnych, technologii wytwarzania i właściwości, które wynikają z zastosowania lub przeznaczenia wyrobu. Wymagania są również określone w przygotowywanych i przekazywanych podręcznikach zarządzania dostawcami.

Pozostałe, równie ważne wymagania znajdują się w Dyrektywach Unii Europejskiej oraz krajowych aktach prawnych publikowanych w dziennikach ustaw. Zatem aby można było skutecznie zarządzać charakterystykami specjalnymi w organizacji, kluczowa jest ich prawidłowa identyfikacja, która powinna zostać określona na wczesnym etapie procesu projektowania wyrobu.

Kolejnym etapem identyfikowania charakterystyk specjalnych jest projektowanie procesu produkcyjnego. W nomie ISO 9001:2015 oraz IATF 16949:2016 charakterystyki specjalne dla wyrobu i procesu stanowią dane wejściowe do projektowania jako wymaganie obligatoryjne. Po przeanalizowaniu procesu produkcji i dokonaniu oceny ryzyka według odpowiedniego standardu takiego jak np. AIAG&VDA FMEA charakterystyki zostaną opisane w planie kontroli, który jest wymaganiem IATF 16949:2016. Plan kontroli zawiera szczegółowe informacje co do rodzaju charakterystyk zdefiniowanych na wyrobie, jak i w procesie produkcyjnym, sposobu nadzorowania, określenia częstotliwości oraz sposobu zapisu wyników. Zapisy dotyczące charakterystyk specjalnych powinny zostać poddane procesowi nadzorowania zapisów, który został precyzyjnie zdefiniowany w standardach jakości.

Obserwując rynek należy dodać, iż jeszcze nie wszystkie organizacje podejmują się dokładnej identyfikacji wymagań, szczególnie prawnych. Jest to o tyle niebezpieczne, że w przypadku problemów reklamacyjnych z wyrobami u klienta, takich jak naprawy czy zwroty z rynku, może to doprowadzić do niekorzystnej sytuacji ekonomicznej dla samej organizacji. Organizacja w zakresie pozyskiwania informacji odnośnie zawartych charakterystyk może skorzystać z własnej identyfikacji przeprowadzonej wspólnie z klientem lub zlecić to firmie zewnętrznej.

Szkolenie pod tytułem „Zarządzanie charakterystykami specjalnymi” wskazuje na obszary systemowe jak i procesowe pod kątem pozyskiwania wymagań, z których to mogą zostać wytypowane charakterystyki specjalne. Przegląd normy ISO 9001:2015, standardu IATF 16949:2016, jak i podręczników referencyjnych takich jak APQP (Zaawansowane planowanie jakości wyrobów) czy VDA MLA (Zapewnienie poziomów dojrzałości nowych części), pomoże uczestnikowi szkolenia w zrozumieniu, że nie tylko rysunek techniczny od klienta zawiera wymagania w zakresie charakterystyk specjalnych.

W podręczniku VDA dotyczącym zarządzania charakterystykami specjalnymi są określone filtry dla poszczególnych etapów procesu, w których zostały opisane sposoby postępowania z charakterystykami. Dowód na spełnienie określonych wymagań klienta został opisany również w podręczniku VDA 2 – zapewnienie jakości dostaw, jak i w podręczniku PPAP, służącym do zatwierdzania wyrobów do produkcji seryjnej. Podczas szkolenia uczestnik pozna również wybrane specyficzne wymagania w zakresie charakterystyk specjalnych pochodzących od takich producentów samochodów jak VW, Ford, BMW czy Daimler.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on linkedin
Udostępnij w LinkedIn
Ksiazki VDA IATF Wydawnictwo Team Prevent

5 bestsellerów Wydawnictwa Team Prevent

Każdy czas, a szczególnie ten obecny, warto wykorzystać na swój rozwój. Zachęcamy do tego, dlatego dzisiaj przedstawiamy TOP 5 książek Wydawnictwa Team Prevent najchętniej kupowanych w 2019 roku. VDA Integralność

Czytaj więcej »
Auditor w branży motoryzacyjnej – wymagania

Auditor w branży motoryzacyjnej – wymagania

Standard IATF 16949:2016  stawia szereg wymagań dla organizacji produkujących wyroby w branży motoryzacyjnej. Wymagania w łańcuchu dostaw są coraz bardziej restrykcyjne z uwagi na coraz wyższe oczekiwania OEM’ów,  użytkowników końcowych

Czytaj więcej »
Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

W dniu 5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Odpowiedzialność za naszą planetę spoczywa nie tylko na każdym z nas, ale również na firmach i przedsiębiorstwach w których pracujemy, i

Czytaj więcej »
Komputer do biura i pracy

Jaki komputer wybrać do biura?

Praca bez dobrego komputera dzisiaj jest praktycznie niemożliwa. Sprzęt, który działa szybko, nie zawodzi, jest na wagę złota. Ale na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę wybierając komputer, który ma

Czytaj więcej »