Zorganizuj Tydzień Bezpieczeństwa dla swojego zespołu

Co roku 28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Z tej okazji warto zastanowić się, co jeszcze możemy zmienić w swojej organizacji, aby bezpieczeństwo w firmie było na jak najwyższym poziomie. Dobrym pomysłem będzie dzień bezpieczeństwa w pracy, który możesz zorganizować dla swojego zespołu.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w firmie

Celem Światowego Dnia Bezpieczeństwa jest przeciwdziałanie wypadkom i ochrona pracowników przed chorobami zawodowymi, poprzez rozpoznawanie istniejących i nowych zagrożeń, tworzenie programów prewencji, upowszechnianie najnowszej wiedzy w dziedzinie bhp oraz promowanie przestrzenia przepisów bhp na wszystkich poziomach w procesie pracy.

Tegoroczne hasło to Kultura bezpieczeństwa – wspólna sprawa. W ten sam dzień, 28 kwietnia, obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy. Warto dodać, że to właśnie wysoki poziom kultury bezpieczeństwa i świadomości wśród pracowników tego, że za bezpieczeństwo w miejscu pracy odpowiada każdy z nas, przyczynia się do mniejszej ilości wypadków przy pracy. Zastanówmy się więc nad tym, jak zadbać o kulturę bezpieczeństwa w naszej firmie.

Dzień bezpieczeństwa w pracy – dlaczego to dobry pomysł?

Jest wiele powodów, dla których świętowanie Dnia Bezpieczeństwa w firmie jest dobrym pomysłem. Wśród nich warto wymienić takie, jak:

  • budowanie kultury bezpieczeństwa w firmie oraz wzrost świadomości w zakresie przepisów bhp, co przekłada się na mniejszą ilość wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
  • wzmocnienie pozytywnego wizerunku firmy i niższy wskaźnik fluktuacji,
  • wzrost zaangażowania i efektywności pracowników,
  • przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu i chorobom powodowanym przez nadmierny stres,
  • uświadamianie na temat ergonomii w miejscu pracy i przeciwdziałanie dolegliwościom ze strony układu ruchu.
Więcej informacji na temat tego, dlaczego warto zorganizować event na temat bezpieczeństwa w pracy, przeczytasz w naszym artykule.

Zorganizuj dedykowany Tydzień Bezpieczeństwa dla swoich pracowników

Eksperci SQDA przygotowali w tym roku dedykowane szkolenia i aktywności, które możesz wykorzystać organizując Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy:

Szkolenia:

LOTO – Bezpieczeństwo utrzymania ruchu i nie tylko
LOTO – Bezpieczeństwo utrzymania ruchu i nie tylko
ID 3209
Warsztat interaktywny - Zdrowie na talerzu
Niwelowanie bólu układu mięśniowo –szkieletowego
ID 3202
Stres w sytuacji kryzysu
Przebodźcowanie i stres cyfrowy
ID 3198
Stres w sytuacji kryzysu
Stres w sytuacji kryzysu
ID 3197
Komunikacja z pracownikami w kryzysie psychicznym - szkolenie dla managerów
Komunikacja z pracownikami w kryzysie psychicznym – szkolenie dla managerów
ID 3195
Szkolenia Zarządzanie zdrowiem
Już dłużej nie dam rady – jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym (szkolenie online)
ID 3194

Aktywności prozdrowotne:

Refleksomierz to urządzenie do treningu koncentracji, skracania czasu reakcji oraz ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zadaniem uczestnika będzie naciśnięcie możliwie największej ilości podświetlonych przycisków. Wykorzystując refleksomierz można zorganizować różnorodne konkursy (na najszybszego pracownika, na najbardziej wysportowanego pracownika, czy po prostu zawodnika z najlepszym refleksem), podczas których uczestnicy będą się świetnie bawili jednocześnie doskonaląc zdolność koncentracji i koordynację, co przyniesie efekt w poprawie bezpieczeństwa na drodze.

Urządzenie służące do pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pozwalające na ocenę stopnia uzależnienia od nikotyny. Tlenek węgla (CO) należy do grona ponad 1.000 substancji, które zostały wykryte w dymie papierosowym. Tlenek węgla wykazuje właściwość wiązania się z czerwonym barwnikiem krwi (hemoglobiną), gdzie wypiera tlen. W konsekwencji dochodzi do niewystarczającego zaopatrzenia organów w tlen.

Urządzenie Dermalux wskazuje miejsca niechronione i nieodpowiednio umyte/zdezynfekowane, udowadniając, że technika mycia rąk stosowana przez większość na co dzień, wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Gra za pomocą zestawu nagłownego, klipsa na ucho oraz ramienia z sensorem, w bezpieczny sposób mierzy oraz przekazuje do podłączonego urządzenia przenośnego informację o mocy fal EEG, co w skrócie wskazuje na poziom koncentracji i relaksacji.

Gra pozwala zobaczyć w czasie rzeczywistym, jak zmieniają się fale mózgowe uczestnika. W pakiecie znajduje się do wyboru szeroka gama różnorodnych gier, ćwiczeń usprawniających pracę mózgu oraz aplikacje edukacyjne.

Aktywność ta oprócz dobrej zabawy ma za zadanie uświadomienie, w stosunkowo krótkim czasie, jak dużo wysiłku wymaga uzyskanie wysokiego poziomu koncentracji.

W ramach toru przygotowane będą takie zadania jak budowanie wieży, prace precyzyjne, czytanie tekstu oraz ćwiczenia ruchowe. Alkogogle symulują zawartość alkoholu we krwi (między 0,8 a 1,3 promila). Uczestnicy mogą w nich odczuć wpływ alkoholu na ich sprawność (np. ograniczone pole widzenia, podwójny obraz, błędy w oszacowaniu bliży i dali, zagubienie i opóźniona reakcja).

Zapytaj o Tydzień Bezpieczeństwa w Twojej firmie

Zastanawiasz się, jak mógłby wyglądać Dzień BHP lub Tydzień Bezpieczeństwa w Twojej firmie? Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest SQD Alliance Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 19, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: 6381701670, REGON: 240513222, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000269551.

Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.